Piła. Na Koszycach powstanie nowoczesne Przedszkole

Kolejne dobre informacje dla mieszkańców Osiedla Koszyce dla rodziców i przedszkolaków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem firma Thermbau wybuduje  do pierwszego kwartału 2025 roku nowe Przedszkole dla tej części miasta dla ponad setki.

22 czerwca  2023 r. na miejscu oczekiwanej inwestycji przy ul. Nad Gwdą została podpisana umowa na realizację w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dzięki temu powstanie „przedszkole marzeń”, ponieważ poza klasycznymi salami dla dzieci i placem zabaw będzie ono wyposażone w pomieszczenia specjalistyczne.

– To będzie wyjątkowe miejsce, co widać na wizualizacjach. Takiego Przedszkola w Pile jeszcze nie było. Postaramy się, aby wiele drzew pozostało w tym miejscu. Wybudowane Przedszkole będzie dla setki dzieciaków z naszego miasta, w wieku od 3 do 6 lat. Przypomnę, że w tym rejonie miasta nie ma takiej placówki, a najbliższe jest na Jadwiżynie albo przy al. Niepodległości. Przedszkole będzie w pełni wyposażone zarówno w różnego rodzaju zabawki, pomoce dydaktyczne, jak i sprzęt sportowy. Stawiamy na wszechstronny rozwój najmłodszych, ale poza tym na ich komfort i wytchnienie, więc poza pomieszczeniem do leżakowania, w poszczególnych salach zostaną wydzielone, odpowiednio wyposażone miejsca do odpoczynku dla dzieci – opowiada  Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Piły.

Jak dodaje prezydent Piły Piotr Głowski to osiedle bardzo szybko się rozwija dzięki inwestycjom w mieszkalnictwo, a więc jest uzasadniona decyzja o wybudowaniu tu Przedszkola. Miastu zależy przede wszystkim na komforcie dzieci, które będą codziennie spędzały czas w tym przedszkolu, ale jednocześnie stawiają na rozwiązania ekologiczne służące szerzej społeczeństwu.

– Obiekt będzie wykorzystywał technologie fotowoltaiczne. Ma być przyjazny środowisku m.in. pod względem małej retencji wody, poprzez system gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych, np. do podlewania ogrodu – dodaje prezydent Piły Piotr Głowski.

Opis nowej inwestycji:

Przedszkole będzie budynkiem parterowym, przystosowanym w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W skład przedszkolnej infrastruktury wejdą: cztery przestronne sale z łazienkami i szatniami oraz wyjściem na zewnętrzny taras. Dodatkowo sale specjalistyczne: gimnastyczna, do zajęć sensorycznych i leżakowania dla najmłodszych. Kolejne pomieszczenia będą przeznaczone do pracy pedagoga, psychologa i logopedy. Poza tym znajdą się tu oczywiście w pełni wyposażone kuchnia i pralnia oraz pomieszczenia socjalne: toalety i prysznice dla pracowników. Ogrodzony ogród zostanie podzielony na trzy strefy: sensoryczną, dla dzieci młodszych i starszych. Oprócz standardowego placu zabaw usypana zostanie trawiasta górka, tor dla rowerków biegowych, zadaszone miejsca piknikowe i mini ogródek. Przy budynku znajdzie się parking z dojazdem dla dostawców oraz osobne miejsca postojowe dla rodziców. Obiekt będzie wyposażony w monitoring. Ponadto budynek będzie utrzymany w tonacjach „ziemi” z elementami drewna, a położony w pobliżu lasu i rzeki  Gwdy będzie dla dzieci nie tylko miejscem zabawy i edukacji, ale także wytchnienia w pięknym otoczeniu pełnym zieleni, bo nasadzenia krzewów i drzew również zostały uwzględnione w projekcie.

Przewidywana wartość inwestycji to 15 744 000 złotych, w tym 7 800 000 złotych to dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Według szacunków firma do końca roku powinna uzyskać pozwolenie na budowę a zakończenie to luty 2025 r.

Sebastian Daukszewicz
Wizualizacje: STUDIUM Sp. z o.o.

apila_na_koszycach

apila_na_koszycach_02 apila_na_koszycach_03 apila_na_koszycach_04 pila_na_koszycach pila_na_koszycach_02 pila_na_koszycach_03 pila_na_koszycach_04 pila_na_koszycach_05 pila_na_koszycach_06 pila_na_koszycach_07 pila_na_koszycach_08 pila_na_koszycach_09 pila_na_koszycach_10 pila_na_koszycach_11 pila_na_koszycach_12 pila_na_koszycach_13 pila_na_koszycach_14 pila_na_koszycach_15 pila_na_koszycach_16 pila_na_koszycach_17 pila_na_koszycach_18 pila_na_koszycach_19 pila_na_koszycach_20