Piła. Na „Płotkach” odkryto zaporę przeciwczołgową!!!

Historia Piły ciągle potrafi zaskoczyć i po latach odsłania kolejne swoje tajemnice. Do bardzo ciekawego odkrycia doszło podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Turystyczno – Wypoczynkowego „PŁOTKI” należącego do MOSiR Piła. Po usunięciu nawierzchni drogi odsłonięto zaporę przeciwczołgową z okresu II wojny światowej.

 

Zapora była częścią linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od strony wschodu, wybudowanych w 1938 roku i następnie wzmocnionych w 1944 roku. Do tej pory było wiadomo o dwóch zachowanych zaporach na pilskiej pozycji, jedna wbudowana w drogę przed wjazdem na nieistniejący już dzisiaj most na Gwdzie prowadzący z Kolonii Motylewo do Kaliny, druga blokowała leśną drogę po przeciwnej stronie Jeziora Płotki.

 

Zaporę tworzyły dwa betonowe bloki (dłuższy długości ponad 7 metrów) zatopione w poprzek drogi, wyposażone w gniazda, w które w razie potrzeby wstawiano pod kontem stalowe sztaby uniemożliwiające przejazd czołgu. Podczas normalnego użytkowania drogi, gniazda były zaślepione betonowymi pokrywami. Niestety, odkryta zapora przeszkadza w pracach związanych z modernizacją drogi i budową chodnika. Natychmiast podjęliśmy działania mające na celu jej zachowanie, udało nam się uzyskać przychylność Pana Dariusza Kubickiego – dyrektora MOSiR Piła oraz projektanta i wykonawcy prac.

 

Zapora nie będzie zniszczona, zostanie wkomponowana w nawierzchnię nowej drogi. Konieczne będzie podniesienie o kilka centymetrów jej bloków w celu uzyskania odpowiedniego poziomu i konta nachylenia drogi. Nie będzie to proste, bloki ważą ponad 20 ton, ale dzięki wsparciu pilskiego przedsiębiorcy – Pana Andrzeja Szymańskiego, który posiada duże dźwigi, nie powinno być problemu. Jest to największa z zachowanych zapór przeciwczołgowych na pozycji pilskiej, w pierwszym bloku montowano aż sześć stalowych sztab w drugim, pięć. To kawałek historii Piły i regionu, dlatego warto ją zachować.

 

Ośrodek Turystyczno – Wypoczynkowy „PŁOTKI”, to najbardziej ufortyfikowany ośrodek wczasowy w Polsce, trzy schrony bojowe blokujące ogniem groble oraz drogi znajdują się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, dwa na jego terenie, a kolejne trzy schrony po drugiej stronie jeziora. Każdy turysta, wjeżdżając na teren ośrodka, przejedzie przez zaporę przeciwczołgową z tablicą informacyjną. Będzie to świetna okazja do zainteresowania wczasowiczów historią Piły i niewątpliwie przyczyni się to, do popularyzacji ciągle mało znanej, a ciekawej i dobrze zachowanej w naszych pięknych lasach, pozycji pilskiej.

 

Przemysław Olszyński

dyrektor

Pilskiego Muzeum Wojskowego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *