Piła. O wielkanocnej zbiórce żywności i o nowym magazynie PBŻ

13 marca 2024 r. w nowym magazynie Banku Żywności przy ulicy Polnej 20 odbyła się konferencja prasowa, na której był omówiony poziom realizacji inwestycji oraz stan organizowanej zbiórki na wyposażenie nowego magazynu i biur PBŻ. To była okazja także do zaproszenia do udziału Wielkanocnej Zbiórki Żywności, która odbędzie się w najbliższy weekend. Podzielenie się jedzeniem z kimś głodnym to jeden z najczystszych i najpiękniejszych odruchów serca.

Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności to akcja, która ma dwie odsłony: wielkanocną oraz świąteczną. W 2023 roku podczas obydwu zbiórek w całej Polsce zebrano łącznie ponad 450 ton żywności dla osób potrzebujących. Rekordowe pod względem wyników pozostają lata przed pandemią koronawirusa, gdy w 2019 roku zebrano łącznie ponad 1 000 produktów żywnościowych.

W dniach 15 i 16 marca Banki Żywności organizują kolejną Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Mieszkańcy będą mogli pomóc w ponad 135 sklepach na terenie działalności Banku, a także w Internecie na stronie https://zbiorkazywnosci.pl.

 

– Święta kojarzą nam się z rodzinnym spotkaniem przy wspólnym stole, gdzie nikt nie wychodzi głody. Jednak są takie domy w Polsce i naszym regionie, gdzie zabraknie tych potraw. To, co dla nas jest symbolem świąt: sałatka jarzynowa z majonezem, jajka, szynka gotowana i żurek dla innych to marzenie. Dlatego organizujemy świąteczne zbiórki żywności, to właśnie dla wspólnych chwil tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup wielu produktów. W Pile zbiórka będzie prowadzona w 23 sklepach a ogólnie we wszystkich gminach, z którymi współpracujemy będzie to 135 sklepów – mówi Emil Żerebiło, Zastępca Dyrektora Pilskiego Banku Żywności.

 

Mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne – to produkty, które mogą zmienić sytuację osób potrzebujących w Polsce.

 

Do wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności będzie zachęcać ponad 1000 wolontariuszy, którzy staną w sklepach przy specjalnych koszach. Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów, biorących udział w akcji, znajduje się na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

 

Żywność z Banków Żywności trafia do rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wsparcie żywnościowe trafia zarówno do seniorów i dorosłych, jak i do dzieci. Według danych Poverty Watch 2023 w 2022 r. ok. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów.

 

Poza udziałem w zbiórce stacjonarnej drugą metodą wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl.

 

Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią i przekażą żywność dla osób potrzebujących.

 

Konferencja prasowa była również okazją  to pokazania jak wygląda obecnie nowa siedziba i magazyn Banku Żywności w Pile. Co prawda on jest  jeszcze pusty, ale być może już maju zapełni się żywnością, która będzie tam  wydana najbardziej potrzebującym.

 

– 6 lutego 2023 roku byliście Państwo tutaj na wmurowaniu  kamienia węgielnego bod budowę tego magazynu. Można powiedzieć, że było ściernisko, a to jeszcze  nie San Francisco, ale różnice chyba widać. Zainwestowaliśmy ogromne pieniądze, aby powstała tutaj ważna część infrastruktury krytycznej z przeznaczeniem dla tych, którzy potrzebują wsparcia, na co dzień i dla tych, którzy w przyszłości będą potrzebować wsparcia wyniku jakiegoś nieszczęścia. Samorządy uznały, że warto ten pomysł zrealizować i pomogły nam zgromadzić wszystko, co potrzebne, aby ta inwestycja powstała. Gdybyśmy od miasta nie dostali dwóch działek to byśmy nie dostali środków na ten magazyn w tym środków z KPO . Coś mi mówi, że jest to pierwsza inwestycja w Pile  już zrealizowana z tych środków. Mam nadzieję, że od maja ten magazyn wypełni się towarami. Chcemy przyjąć tu półtora miliona ton żywności i spokojnie tu pracować – mówi  Mieczysław Augustyn, prezes Pilskiego Banku Żywności.

 

– To są decyzje, których nie trzeba uzasadniać. Czy to Bank Żywności, czy Hospicjum gmina przekazała na podobnych zasadach grunty ze świadomością, że pod dachem tu i tu jest miejsce na uzyskanie pomocy.  PBŻ jest  świetną marką w Pile a mieszkańców nie trzeba również namawiać za wspierania zbiórek , gdy te koszę się zapełniają u wolontariuszy żywnością. Gratuluję marzeń, które o tym magazynie się spełniają – dodaje Beata Dudzińska, pełniąca funkcję prezydenta Piły.    

 

PBŻ zwraca się nadal o wsparcie finansowe na zakup niezbędnych rzeczy ( np. mebli), które pozwolą im się wprowadzić i funkcjonować w nowoczesnej przestrzeni.

 

Chcesz pomóc, wpłać dowolną kwotę: 

 

Bank Żywności w Pile nr konta: 02 1090 1320 0000 0000 3202 9822 dopisek POLNA

 

Zbiórki na ten cel  będą  też prowadzone podczas różnych wydarzeń miejskich.

 

Sebastian Daukszewicz