Piła. Opozycja Demokratyczna o ważnych sprawach dla Polaków

19 września 2022 r. w Pile odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: senator Adam Szejnfeld, (PO), posłanka Maria Małgorzata Janyska (PO), poseł Krzysztof Paszyk (PSL). Z powodów osobistych zabrakło posła Romualda Ajchlera (Lewica). Pilscy parlamentarzyści, występując wspólnie dali dowód na to, że jest możliwa współpraca na rzecz ważnych dla obywateli spraw. Natomiast na dziś nie jest zapowiedzią wspólnego startu w najbliższych wyborach do polskiego parlamentu.

– Uważam dzisiejsze spotkanie za konferencję historyczną, dlatego że jak długo jestem posłem, europosłem a obecnie senatorem w okręgu pilskim to trudno byłoby przypomnieć sobie konferencję prasową, która byłaby konferencją nie partyjną, ale międzypartyjną, tak ją nazwę, opozycji demokratycznej. Mam nadzieję, że ona jest pierwsza, ale nie ostatnia. 20 września w Warszawie odbędzie się spotkanie, które z inicjatywy pana prezydenta Komorowskiego i pana  prezydenta Kwaśniewskiego będzie gościło liderów przedstawicieli partii politycznych opozycji demokratycznej. Wiążemy z tym spotkaniem duże nadzieje, ale niezależnie od tego to my tu w okręgu pilskim, przedstawiciele partii politycznych opozycji demokratycznych współpracowaliśmy w przeszłości, współpracujemy obecnie i chcemy współpracować w przyszłości na rzecz dobrej zmiany tego co w Polsce dzieje, a dzieje się złego w każdej dziedzinie. Dzisiaj będziemy o tym rozmawiali przynajmniej jeśli chodzi o dwa bardzo zasadnicze tematy. Po pierwsze kwestie zbliżającej się zimy i zagrożeń dla obywateli z jednej strony, a z drugiej strony dla gospodarki, dla przedsiębiorców tym małych i średnich firm. Drugi temat, który chcemy poruszyć to kwestie finansów samorządu terytorialnego i mistyfikacji, manipulacji, jakiej dokonuje Prawo i Sprawiedliwość jeśli chodzi o finansowanie samorządu terytorialnego – mówi senator Adam Szejnfeld, Platforma Obywatelska.

Czy zimą w polskich domach będzie ciepło, a przedsiębiorcy przetrwają? To jest niezwykle ważne pytanie, które od wielu tygodni jest zadawane w każdym polskim domu i w każdej firmie.

– Niestety Rząd nie ma wciąż żadnej spójnej strategii dotyczącej wsparcia wszystkich gospodarstw domowych i dotyczącej wsparcia przedsiębiorstw. To jest niezwykle istotne, ponieważ przedsiębiorstwa są klientami jeśli chodzi o energię i paliwa w 80%. Każde wsparcie gospodarstw, które jest istotne nie odniesie skutków takich, jakie są oczekiwane, czyli nie poprawi kondycji gospodarstw domowych jeśli nie będzie wsparcia przedsiębiorców. Z powodu wzrostu cen energii, paliw koszty towarów czy usług będą rosły tak jak jest do tej pory. Rząd zaspał. Jak do tej pory dla firm nie zrobiono nic. Dla gospodarstw domowych pod naciskiem opozycji i dobrych zmian w Senacie wprowadzono poprawę tego co pierwotnie wyszło z Sejmu. Ale nadal jest pominiętych milion gospodarstw domowych, które wykorzystują w ogrzewaniu energię elektryczną, a także te, które chciały być ekologiczne i zainwestowały w pompy ciepła. To są grupy, które czekają na wsparcie – mówi posłanka Maria Małgorzata Janyska, Platforma Obywatelska.

– Jako przedstawiciele demokratycznej opozycji wspólnie wzywamy o pilne działania w sprawie ochrony polskich przedsiębiorców i samorządów przed drastyczną podwyżką cen energii. W przeciwnym razie czeka nas fala bankructw i wzrost bezrobocia. Dlatego właśnie jako Koalicja Polska chcemy zamrozić ceny energii dla firm na poziomie z czerwca 2022 r. Przygotowaliśmy w tej sprawie projekt ustawy. Chcemy też ograniczenia biurokratycznych przeszkód, uniemożliwiających wytwarzanie energii przez firmy we własnym zakresie. Wiele polskich przedsiębiorstw mogłoby w ten sposób radykalnie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Ponadto łączy nas troska nad sytuacją  naszych lokalnych samorządów. Od kilku lat mamy festiwal ograniczania dochodów samorządów w drodze reform, bądź innych działań, które biją po kieszeni samorządy. Które powodują, że wraz z nowymi zadaniami nie idą pieniądze. Z jednej kieszeni są zabierane te pieniądze, które swobodnie samorządy by mogły także w naszym regionie dzielić, a z drugiej strony próbuje się celebrować przywożenie pieniędzy przez parlamentarzystów tej niby dobrej władzy dla samorządów. To są pieniądze niewystarczające, które nie pokrywają nawet części tych środków, które w dwóch ostatnich latach zostały uszczuplone w wyniku kolejnych reform, zmian w prawie podatkowym. Niestety to wpłynie na niższy poziom życia. Stanowczo mówimy stop – dodaje poseł Krzysztof Paszyk, Polskie Stronnictwo Ludowe.

– Opozycja powinna być razem, bo tylko wtedy jesteśmy silni. Żeby odsunąć niszczący Polskę PiS od władzy potrzeba współpracy i współdziałania partii oraz środowisk opozycyjnych – puentuje senator Szejnfeld.

(SE)

pila_opozycja_demokratyczna001

pila_opozycja_demokratyczna002 pila_opozycja_demokratyczna003 pila_opozycja_demokratyczna004 pila_opozycja_demokratyczna005 pila_opozycja_demokratyczna006