Piła. Pierwsza rocznica działalności Klubu Dobrego Klimatu

W czwartek, 18 lutego 2021 roku w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile zorganizowano w reżimie sanitarnym spotkanie z okazji 1. urodzin Klubu Dobrego Klimatu. Była to też okazja do poznania ludzi i instytucji którzy tworzą tą ciekawą inicjatywę.

Klub Dobrego Klimatu to grupa społeczników, której celem jest realizacja idei Piła eko- miasto poprzez promowanie kultury segregowania odpadów w społeczności pilskiej i współpraca przy ciekawych inicjatywach lokalnych. Nie należy ich utożsamiać z żadną partią,ani organizacją polityczną.

Z inicjatywą powołania Klubu na początku 2020 roku wyszła spółka Altvater Piła która świadczy w regionie usługi odbioru i zagospodarowania odpadów od blisko 200 tysięcy osób. Zgodnie z mottem ,, być dobrym sąsiadem ‘’ firma inicjuje działania edukacyjne i informacyjne na różnorodne tematy od segregowana odpadów do wpływu codziennych nawyków na środowisko naturalne.

Członkowie Klubu Dobrego Klimatu wystartowali w czasie najgorszym z możliwych, kiedy pandemia koronawirusa zablokowała możliwość spotykania się twarzą w twarz, a więc bliższego poznani niestety – przeprowadzenia zaplanowanych wcześniej inicjatyw.

– Skoro przetrwaliśmy pierwszy rok działalności w tej trudnej sytuacji, przetrwamy wszystko. Rozbudowana kampania, której celem jest zaprezentowanie KDK pilanom jest dowodem na to, że dostosowaliśmy formę działań do możliwości i jesteśmy gotowi, by w naszych szeregach powitać nowych członków. Wszystkich tych, którzy –  tak, jak my – chcą działać na rzecz środowiska i Idei Piły jako Eko-miasta zapraszamy do współpracy, można się z nami kontaktować poprzez profil na Facebooku, na którym będziemy informować o planowanych przez Klub Dobrego Klimatu wydarzeniach – mówi Tomasz Bielański, dyrektor generalny Altvater Pita, inicjator powstania Klubu.

Wśród inicjatyw, podjętych w ubiegłym roku było m.in. posprzątanie rezerwatu „Nietoperze w Starym Browarze”, gdzie w ciągu kilku dni zebrano przeszło 10 ton odpadów. Posprzątali Park przy ul. Ceglanej w Pile, gdzie udało zebrać cały kontener śmieci, sprzątano Płotki, a także zajęli się renowacją starych mebli.

Członkami KDK są takie organizacje społeczne, firmy i aktywiści jak:
Altvater Piła
Fundacja Pszczoła
Grupa Zero Waste Piła
Stowarzyszenie „Jeziorki – Aktywna Wieś”
Studio K2
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Nadnotecki Instytut UAM w Pile
Pilski Bank Żywności
Warsztatownia Piła
Fundacja Współdzielnia Piła
Związek Międzygminny PRGOK

– Klub Dobrego Klimatu działa już od roku i krok po kroku pracuje na rzecz ochrony środowiska. Dziękuję za taką postawę! Pierwsze efekty działań już widać: akcje sprzątania, inspirujące spotkania członków Klubu, a teraz duża kampania promocyjna, którą postanowiliśmy wspierać. Natura i jej ochrona to wartości nadrzędne i uniwersalne, niezależnie, czy pracujemy społecznie, wdrażamy eko-postanowienia w firmie, czy z pasją zachęcamy do aktywności inne osoby – dodaje prezydent Piły Piotr Głowski.

Z okazji pierwszej rocznicy klubowicze przygotowali wyjątkową kampanię. 10 różnych podmiotów wzięło udział w niezwyklej sesji zdjęciowej i przygotowało eko-przesłania dla mieszkańców. Już od piątku 19 lutego plakaty można oglądać na kilkudziesięciu wiatach przystankowych udostępnionych przez miasto Piła.

Osoby, instytucje i organizacje chcące dołączyć do KDK, proszone są o wysłanie maila na adres kdk@eneris.pl  lub kontaktu telefonicznego z koordynatorką inicjatywy, Zuzanną Błaszczyk – Koniecko pod numerem telefonu 602 434 149.

Zapraszamy też na facebooka Klub-Dobrego-Klimatu, gdzie publikowane będą krótkie filmy przedstawiające kolejne organizacje i aktywistów.

Łączmy siły, by wspólnie realizować Eko pomysły, czynić naszą okolicę przyjaźniejszą, czystszą weselszą i zdrowszą.

Sebastian Daukszewicz

pierwsza_rocznica

pierwsza_rocznica_02 pierwsza_rocznica_03 pierwsza_rocznica_04 pierwsza_rocznica_05 pierwsza_rocznica_06 pierwsza_rocznica_07 pierwsza_rocznica_08 pierwsza_rocznica_09 pierwsza_rocznica_10 pierwsza_rocznica_11 pierwsza_rocznica_12 pierwsza_rocznica_13 pierwsza_rocznica_14 pierwsza_rocznica_15 pierwsza_rocznica_16 pierwsza_rocznica_17 pierwsza_rocznica_18 pierwsza_rocznica_19 pierwsza_rocznica_20 pierwsza_rocznica_21 pierwsza_rocznica_22 pierwsza_rocznica_23 pierwsza_rocznica_24 pierwsza_rocznica_25 pierwsza_rocznica_26 pierwsza_rocznica_27 pierwsza_rocznica_28 pierwsza_rocznica_29 pierwsza_rocznica_30 pierwsza_rocznica_31 pierwsza_rocznica_32 pierwsza_rocznica_33 pierwsza_rocznica_34 pierwsza_rocznica_35 pierwsza_rocznica_36 pierwsza_rocznica_37 pierwsza_rocznica_38 pierwsza_rocznica_39 pierwsza_rocznica_40