Piła. Powstało Studio Kultura pod nazwą „Telewizja – Młoda Energia”

Ogromne zainteresowanie młodych osób nowoczesnymi technologiami, a także dorosłych i seniorów wygenerowało potrzebę stworzenia pracowni medialnej w Regionalnym Centrum Kultury w Pile pod nazwą „Telewizja – Młoda Energia”, której uczestnikami zajęć i szkoleń będą osoby zainteresowane tematyką mediów i dziennikarstwa. Będzie to również możliwość do zdobycia doświadczenia, które będą mogli wykorzystać w przyszłości, podczas pracy w stacji telewizyjnej czy agencji reklamowej.

Pandemia pokazała, jak potrzebne jest posiadanie miejsca skąd mogą być transmitowane informacje, debaty, rozmowy. Dotyczy to relacji życia kulturalnego, społecznego. Dlatego od lutego funkcjonuje w budynku  RCK w Pile Studio Kultura. A w nim  prowadzone są zajęcia dla adeptów sztuk medialnych.

– Obserwujemy trendy młodych ludzi, którzy chcą się dokształcać, poznawać nowe technologie, techniki i sposoby filmowania nie tylko aparatem cyfrowym kamera, ale też telefonem.  To samo  dotyczy seniorów. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom uruchomiliśmy Studio Kultura: Telewizja Młoda Energia. Od lutego  organizujemy w Studiu Kultura warsztaty. Na profesjonalnym sprzęcie. Oczywiście są to warsztaty w małych grupach, ale wierzę, że z tych grup wyjdą osoby, które w przyszłości będą fantastycznymi fotoreporterami, będą realizować fajne reportaże albo  dziennikarzami w mediach – mówi Stanisław Dąbek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

– Trwałość projektu przewidziana jest na lat pięć, później studio będzie wykorzystywane – czy nawet już wcześniej – do naszych celów, ale niestety nie komercyjnych, ponieważ takie są założenia. Będziemy realizowali przedsięwzięcia związane z, chociażby z taką reklamą naszych wydarzeń, które odbywają się w Regionalnym Centrum Kultury. Planuje się, że w ciągu roku ponad stu adeptów technik medialnych pozyska w tym studiu wiedzę i umiejętności – dodaje  Mirosław Nalepa, zastępca Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z funduszy norweskich. Jej wartość wyniosła ok. 181 000 złotych, z czego 20 procent to wkład własny Gminy Piła.

– Dla nas będą to niezwykle ważne doświadczenia, związane również z możliwością lepszego pokazywania tego co się u nas dzieje w kulturze, w sporcie. Powiedziałbym więc, że tego typu działalność informacyjna, promocyjna dla zarówno Regionalnego Centrum Kultury, jak i dla MOSiR-u, będzie pewnie takim dodatkiem, który oprócz nauki pojawia się w tych naszych codziennych działaniach – podsumowuje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Studio Kultura zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów z filmowania i montażu video organizowanych przez Studio Kultura – RCK w Pile i skierowanych do uczniów szkół podstawowych z klas VII i VIII. Warsztaty mają na celu pokazanie krok po kroku tajników świadomego filmowania oraz fotografowania. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi jakim dysponuje Studio Kultura uczestnicy nabytą wiedzę będą wykorzystywać w praktyce.

Warsztaty obejmują następujące zagadnienia:

•         techniki filmowania i obsługi sprzętu video i audio,

•         ustawienia i obsługa aparatu lub kamery,

•         dobór sprzętu i oprogramowania do konkretnego zadania,

•         nagrywanie materiałów video w różnych formatach,

•         kreatywne podejście do filmowania za pomocą kamery lub aparatu,

•         nagrywanie dźwięku w jakości radiowej,

•         organizacja i selekcja nagranego materiału,

•         obsługa programu DaVinci Resolve,

•         nowoczesny montaż wideo,

•         korekcja kolorów i obróbka kolorystyczna filmu (color grading),

•         eksport gotowego filmu w wysokiej jakości na potrzeby Internetu,

•         realizacja transmisji na żywo na Facebooku i YouTube, streaming,

•         realizacje wielokamerowe, nagranie rozmowy, łączenie zdalne z rozmówcą.

Warsztaty odbywają się w małych grupach, w budynku Regionalnego Centrum Kultury w Pile, na sprzęcie dostępnym w Studio Kultura. Jeżeli uczestnik posiada własny sprzęt, może pracować także na nim. Informacje: studiokultura@rck.pila.pl, tel: 539 980 838.

Sebastian Daukszewicz

pila_powstalo_studio

pila_powstalo_studio_02 pila_powstalo_studio_03 pila_powstalo_studio_04 pila_powstalo_studio_05 pila_powstalo_studio_06 pila_powstalo_studio_07 pila_powstalo_studio_08 pila_powstalo_studio_09 pila_powstalo_studio_10 pila_powstalo_studio_11 pila_powstalo_studio_12 pila_powstalo_studio_13 pila_powstalo_studio_14 pila_powstalo_studio_15 pila_powstalo_studio_16 pila_powstalo_studio_17 pila_powstalo_studio_18 pila_powstalo_studio_19