Piła. Powstaną dodatkowe punkty szczepień. Apel do lekarzy i pielęgniarek

W związku ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19 dostarczanych do Polski i koniecznością zwiększenia potencjału szczepień powszechnych chętne gminy i powiaty organizują od kwietnia dodatkowe punkty szczepień. Tak też jest w Pile. 6 kwietnia na konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski poinformował o utworzeniu nowych punktach szczepień masowych na terenie Piły i  zwrócił się z apelem do lokalnych lekarzy i pielęgniarek o włączenie się w ten ważny proces.

– Właściwie przy każdej okazji można zacząć spotkania z informacją o tym, jak radzą sobie miasta na prawach powiatu. Chciałbym tutaj pokazać przykład szczepień w Wałbrzychu, gdzie zaszczepiono prawie 60 tysięcy osób, a w powiecie pilskim 18 tysięcy. To nie tylko kwestia tak dużych różnic w liczbach, ale również w procentach. Miasto powiat Wałbrzych zaczepiłoby dzisiaj 52% swoich mieszkańców, a w naszym powiecie 13%. Mówię o tym, żeby pokazać jak ważne jest posiadanie narzędzi. Dzisiaj takim podstawowym miejscem, gdzie można wykorzystać kadrę jest szpital Specjalistyczny w Pile. Gdybyśmy mogli zarządzać całą służbą zdrowia na terenie miasta, wyglądałoby zdecydowanie lepiej ze szczepieniami. Z drugiej strony przez wiele tygodni jako samorząd gminy nie mieliśmy możliwości w Polsce  podejmować działań w związku ze szczepieniami. Propozycja, która pojawiła się przed świętami, a która dotyczy samorządów miejskich spowodowała, że przed weekendem świątecznym złożyliśmy naszą gotowość na nowe punkty szczepień – mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Obecnie w Pile działa osiem punktów, m.in. w pilskim szpitalu, przychodniach lekarskich. Wkrótce dojdą kolejne punkty szczepień. Aby tak się stało poszukiwana jest kadra medyczna, która będzie mogła takie szczepienia wykonywać.

– Chcielibyśmy, jako samorząd uruchomić lub pomagać w uruchomieniu trzech kolejnych punktów szczepień masowych. Jeden  w placówce  leczniczej Ars Medical (ma to być nasz koordynator medyczny), drugi na terenie Centrum Strzelectwa Sportowego TARCZA i trzeci przy współpracy z przychodnią Signify (dawniej Philips) na ich terenie. Jesteśmy też po rozmowach z rektorem PUSS, gdzie mamy wykładowców i studentów kierunków medycznych, ratownictwa. Ze strony rektora dr hab. Donata Mierzejewskiego padła deklaracja, że chcą nam pomóc. Także Ars Medical wyraża chęć, aby personel tej placówki mógł obsługiwać te nowe punkty. Oczywiście rozmawiamy o tym z wojewodą wielkopolskim. Mamy nadzieję, że do 11 kwietnia uzyskamy konkretne odpowiedzi – dodaje Piotr Głowski.

Przy okazji prezydent  apeluję do lekarzy pielęgniarek, ratowników medycznych, do punktów naszej opieki zdrowotnej, ale nie tylko z Piły, aby zgłaszać swoją pomoc przy nowych punktach szczepień  do UM Piły.

– Jeśli chcielibyście i mam nadzieję, że tak będzie, aby włączyć się w wyścig, którego stawką jest życie i zdrowie naszych mieszkańców, to prosimy o pomoc. Bez was to się nie uda, bo wymagania dla takich punktów są dosyć wysoko postawione – apeluje prezydent.

Kontakt: Magdalena Madej-Szpener
(tel. 532 190 991, e-mail: magdalena.madej.szpener@gmail.com).

Przypominamy, że 12 kwietnia ruszają  zapisy osób, które urodziły się w 1962 roku. Następnie każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów. Jak poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk plan jest taki, żeby wszyscy powyżej 60. roku życia zostali zaszczepieni jeszcze w kwietniu.

Sebastian Daukszewicz

powstana_dodatkowe1_01

powstana_dodatkowe1_03 powstana_dodatkowe1_02