Piła. Radni większością głosów za apelem do wojewody w sprawie komisarza!

Od wyborów parlamentarnych mijają kolejne dni, a Miasto Piła funkcjonuje bez Prezydenta Piotra Głowskiego, który został wybrany posłem oraz żadnego z jego zastępców. Część uprawnień, z dużymi ograniczeniami, przeszła na Sekretarza i Skarbnika Gminy Piła. W związku z zaistniałą sytuacją we wtorek, 25 października odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Piły, na której radni większością głosów zgodzili się, aby przekazać apel, w sprawie wszczęcia przez wojewodę wielkopolskiego procedury powołania dotychczasowej zastępczyni prezydenta Piły Beaty Dudzińskiej, do pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Piły. 

 

Apel autorstwa radnych KO był napisany w trosce o dalsze losy, codzienne funkcjonowanie miasta, w tym uruchomionych już inwestycji, a także toczących się procedur umożliwiających rozpoczęcie kolejnych podobnych przedsięwzięć. Do podejmowania niektórych decyzji administracyjnych potrzeba decyzji organu wykonawczego, który ma uprawnienia prezydenta. Nie wszystkim radnym apel się spodobał, stąd na sesji radni opozycyjni przedstawiali swoje wątpliwości, m.in. dot. pośpiechu i trybu podejmowania takiej decyzji.

 

Za przyjęciem apelu było 13 głosów (z Koalicji Obywatelskiej), 7 było przeciw (z Prawa i Sprawiedliwości i Porozumienia Samorządowego), jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu, a dwoje radnych było nieobecnych podczas sesji.

 

Poniżej komentarz Beaty Dudzińskiej na portalu Facebook po głosowaniu.

 

– Zadaniem Komisarza będzie kontynuacja projektów, realizacja kolejnych – zaplanowanych na długo wcześniej, rozliczenie finansowania – co ważne szczególnie, że zbliżamy się do końca roku. Robiłam to przez ostatnie lata, wybór daje szansę na naturalną kontynuację.

 

Wynik głosowania 13:7.

 

I chociaż po 13 latach nadal uznaję tę liczbę jako szczęśliwą to nie tyle 7 głosów przeciwnych – ze strony PiS i Porozumienia Samorządowego – uważam za słaby wyraz zrozumienia w jakiej sytuacji znalazło się miasto, a jeszcze słabszą dyskusję wokół apelu.

 

Dyskusja nie dotykała mnie personalnie – szanuję – jednak podnosiła argumenty, że – dlaczego apel, że po co składać propozycję, po co się spieszyć, że zostawmy wybór Wojewodzie….?

 

Mieszkańcy o przebiegu sesji – w skrócie – dowiedzieli się również z wieczornych wiadomości oraz o tym ….że PiS złożył do Wojewody wniosek z własną kandydaturą na Komisarza Miasta Piły.

 

KURTYNA.

 

Treść apelu:

 

My, radni Rady Miasta Piły w związku z wyborami parlamentarnymi, w wyniku których prezydent Piotr Głowski uzyskał mandat posła Rzeczypospolitej Polskiej – mając na uwadze troskę o ciągłość funkcjonowania Urzędu Miasta Piły, obsługi i załatwiania spraw mieszkańców oraz uruchomionych już inwestycji a także toczących się procedur umożliwiających rozpoczęcie kolejnych podobnych przedsięwzięć – zwracamy się do Pana Wojewody o wszczęcie procedury powołania Pani Beaty Dudzińskiej, pełniącej przez ponad trzynaście lat funkcję zastępcy prezydenta Piotra Głowskiego, do pełnienia obowiązków organu wykonawczego w Pile.

 

Pozytywna Pana decyzja przełoży się na szybkie, sprawne i kompetentne kontynuowanie zadań organów gminy.

 

Jesteśmy przekonani, że tak samo Panu jak i nam zależy na dobru naszego miasta oraz jego mieszkańców. Dlatego liczymy na zrozumienie z Pana strony, czego potwierdzeniem będzie wyznaczenie Pani Beaty Dudzińskiej do pełnienia obowiązków organu wykonawczego zgodnie z art. 28f ustawy o samorządzie gminnym.

 

Upoważnia się Przewodniczącą Rady Miasta Piły do przekazania apelu do Wojewody Wielkopolskiego.

 

Za przyjęciem apelu było 13 głosów, 7 było przeciw, jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu, a dwoje radnych było nieobecnych podczas sesji.

 

Video z obrad SRM

https://www.youtube.com/watch?v=ZkMbE-PK6mM

 

(SE)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *