Piła. Ruszyły wiosenne porządki

Słoneczne i coraz cieplejsze dni to znak, że wiosna coraz bliżej.  W Pile dzięki  współpracy Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej z Zakładem Aktywności Zawodowej trwają  prace związane z utrzymaniem terenów zieleni w Parku na Wyspie, siłowniach zewnętrznych oraz placach zabaw i boiskach.

 

– Staramy się, aby pilski rynek pracy nie był wykluczający. Widzimy nie tylko tych, co są przebojowi i poradzą sobie sami, ale otaczamy opieką i tworzymy warunki dla tych wszystkich, którzy chcą pracować. Tak daleko jak są chętni do pracy to przestrzeń do tego z całą pewnością się znajdzie choćby tutaj w parku na Wyspie gdzie osoby z Zakładu Aktywizacji Zawodowej wykonują tu prace porządkowe.  Te osoby mają okazję się tu spełniać, dlatego mają bezpieczną przestrzeń do pracy. Zachęcamy także przedsiębiorców do współpracy z ZAZ. Tam dostaną staranność i dokładność wykonanej pracy – mówi Beata Dudzińska, pełniąca funkcję prezydenta Piły.

 

Jedną z takich osób, która  z pasją i sercem podchodzi do swojej pracy jest Krystian Boszko On i inne osoby z ZAZ w Pile  przycinają  krzewy i żywopłoty, pozbywają się chwastów, koszą trawniki, pielęgnują rośliny, grabią liście, zamiatają alejki i chodniki czy myją ławki.

 

– Jeżeli siedzę w domu nie mam co zrobić z tym czasem wolnym,  zawsze jakieś zajęcie jest dla mnie przydatne. Lubię tę lub to co  robię i angażuje się w to. Dzięki temu mogę coś zrobić dla środowiska – mówi Krystian Boszko, pracownik pilskiego ZAZ.

 

Zarząd Dróg i Zieleni od kilku lat podpisuje umowy z ZAZ, w ramach, których pracownicy utrzymują w dobrym stanie tereny zielone  w Pile w tym  Park na Wyspie, a także place zabaw, siłownie na powietrzu i boiska. W tym roku umowy zostały podpisane na kwoty 159 000 złotych i 195 000 złotych.

 

– Osoby z ZAZ  które wykonują pracę czują się potrzebne. Po południu przychodzą z rodzinami i chwalą się owocami swojej pracy, czują się w pełni mieszkańcami pomimo różnego stopnia niepełnosprawności. Powiem więcej. Jakość, którą nam wykonują, dokładnością czasami przewyższa firmy, które takie usługi wykonują. Teren jest tak dobrany dla osób z niepełnosprawnościami, że nie ma obok ruchu kołowego, dzięki czemu czują się bezpiecznie i mogą skupić się na pracy. Pracuje ich w ciągu tygodnia od 20 do 30 osób z opiekunami. To nie tylko Wyspa, ale też place zabaw – mamy ich 30 w skali miasta, siłownie, boiska – dodaje  Rafał Lisiecki,  zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

 

Zakład Aktywności Zawodowej dba nie tylko o pracę dla swoich podopiecznych, ale również zapewnia im sprzęt ogrodowy  , narzędzia do pracy. W tym roku został zakupiony nowy samochód, który zastąpi używany pojazd, który służył od 2005 r. Na dziś w ZAZ pracuje 130 osobo plus inne osoby współpracujące.

 

Pamiętajmy. Utrzymanie porządku wymaga zaangażowania wszystkich Mieszkańców bez wyjątku. Dlatego szanujmy również ich  prace. To od Nas zależy czy otaczające nas środowisko będzie zdrowe i przyjazne.

 

Sebastian Daukszewicz