Piła. Są rządowe środki m.in. na remonty zabytków, drogi, o które warto sięgnąć

9 stycznia 2022 r. w pilskim biurze odbyła się konferencja Posła Krzysztofa Czarneckiego, w towarzystwie Tomasza Słobody, radnego Rady Miejskiej w Pile oraz Arkadiusza Kubicha, wicestarosty pilskiego m.in. na temat zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP RW w Pile, konkursu na renowację zabytków skierowanego do samorządów czy też konkursu na dofinansowanie remontów dróg samorządowych.

– Mamy kilka rządowych  programów, które w najbliższym czasie są uruchomione i z których pewnie skorzystają samorządy z naszego okręgu. Jest  czas na rozdysponowanie samochodów technicznych dla OSP. Samorządy deklarują wkład własny w kwocie 500 tysięcy złotych a drugie 500 tysięcy będzie pochodzić z programów rządowych. Co za tym idzie kilka pojazdów może pojawić się w naszym okręgu w tym trzy do powiatu pilskiego. Po rozmowie z panem wiceprezydentem Piły Krzysztofem Szewcem wiem, że OSP RW ma chęć otrzymania takiego pojazdu. Popieram tę inicjatywę i będę starał się, aby do nich taki pojazd trafił. Również w niedługim okresie będzie nabór wniosków tzw. Mały Strażak, który skierowany jest do OSP  np. tak jak było wcześniej przeznaczono na zakup ubrań strażackich czy sprzętu. Jest też ogłoszony nabór dodatkowy funduszu dróg samorządowych gdzie 50% własne a 50 % z programu rządowego. Tu zwracam się do mieszkańców, którzy poprzez swoich właścicieli mam na myśli wójtów, burmistrzów, prezydenta zgłaszali swoje uwagi dotyczące staniu technicznego dróg, bo ten program pozwoli w kilku ciągach poprawić te drogi oraz ścieżek dla pieszych. Kolejnym programem, o którym wspomnę dotyczy renowacji zabytków.  Nie mówimy tutaj tylko o budynkach, ale to są także parkach, cmentarzach oraz wszelkie obiekty zawarte w rejestrze zabytków. Samorządy mogą w ramach programu złożyć nawet do 10 wniosków na dofinansowanie prac. Dofinansowanie pokrywa 98 procent całej kwoty. Na koniec wspomnę o programie wymiany lamp ulicznych. Samorządy po podpisaniu umowy z operatorem Enea będą mogły wymieniać oświetlenia, lampy na słupach co pozwoli na zmniejszenie kosztów wydawanych corocznie przez samorząd na opłaty za oświetlenie ulic – mówi poseł PIS Krzysztof Czarnecki.

Ponadto poseł Czarnecki wygłosił apel, w którym zażądał od posłów PO, Lewicy i PSL wycofania się z bredni, że pieniądze z programów rządowych trafiają tylko do samorządów związanych z PiS. Według niego prawda jest taka, że trafiają do wszystkich, bo inwestycje mają służyć wszystkim Polakom.

– Jak wiemy Piła korzysta z funduszy, które trafią lub trafiły z Rządowego Funduszu  Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, mimo że opozycja mówi, że one trafiają tam, gdzie rządzi PIS. A jest to nie prawda. Przypomnę, że w Pile dzięki rządowym środkom zostanie m.in. wybudowane nowe przedszkole, będzie możliwa przebudowa stadionu żużlowego czy wybudowanie nowej infrastruktury drogowej na Motylewie. A w ostatnim czasie przebudowano odcinek  ulicy Młodych.  Zachęcam pan prezydenta Piły, aby nadal składał wnioski po kolejne środki, aby się interesował tym tematem. Kolejna strategiczna inwestycja, która jest do wykonania w Pile to strefa przemysłowa  na pilskim lotnisku.  Piła otrzymała  58 604 000 zł. Ta rządowa kwota pozwoli samorządowi miasta Piły przygotować ten teren pod przyszłe inwestycje. Będzie to historyczna inwestycja, która umożliwi dalszy  rozwój miasta i rynku pracy – dodaje Tomasz Słoboda, radny Rady Miejskiej w Pile.

Podczas konferencji pełnomocnik PiS w okręgu pilskim, zapowiedział również, że na początku lutego do Piły przyjedzie na spotkanie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Termin i miejsce nie jest jeszcze znane. Wtedy rozpoczną się oficjalne przygotowania do wyborów parlamentarnych w naszym okręgu.

(SE)

pila_sa_rzadzone

pila_sa_rzadzone_02 pila_sa_rzadzone_03 pila_sa_rzadzone_04 pila_sa_rzadzone_05 pila_sa_rzadzone_06