Piła – Śliska plama na odcinku 30 km

W czwartek 6-go października przed godziną 14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile wpłynęła informacja o zanieczyszczeniu substancją ropopochodną drogi krajowej Nr 11 w Ujściu.

Do zdarzenia zadysponowano lokalną jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Ujścia. Strażacy po dojeździe na miejsce przeprowadzając rozpoznanie ustalili, że zanieczyszczona jest jezdnia, co w połączeniu z opadami deszczu spowodowało duże zagrożenie dla użytkowników drogi. Plama substancji ciągnęła się na dużej długości, więc do już pracujących strażaków zadysponowano kolejne jednostki.

Do Stanowiska Kierowania spływały kolejne wezwania informujące o dalszym zanieczyszczeniu drogi krajowej, a także drogi wojewódzkiej Nr 182 i drogi powiatowej. Zakres działań rozszerzył się na teren całej gminy Ujście.

O godzinie 14:20 na łuku drogi w miejscowości Ługi Ujskie, prawdopodobnie wskutek zanieczyszczonej, śliskiej nawierzchni doszło do kolizji dwóch pojazdów. Do zdarzenia oprócz zastępów Państwowej Straży Pożarnej wyjechała grupa operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Pile.

W związku z rozwojem sytuacji Komendant Powiatowy PSP w Pile bryg. Rafał Mrowiński zdecydował o wzmocnieniu obsady Stanowiska Kierowania, a także objął dowodzenie nad działaniami, które prowadzono jednocześnie na terenie trzech gmin. W kulminacyjnym momencie na terenie miasta Piły oraz gmin Ujście i Szydłowo prowadzono sześć akcji ratowniczych, w tym dwie akcje dotyczące kolizji i dachowania samochodu osobowego.

Plama substancji ropopochodnej z nieustalonego pojazdu zanieczyściła jezdnię począwszy od granicy powiatu pilskiego z powiatem czarnkowsko – trzcianeckim, przez miejscowości Kruszewo i Ujście, następnie przez Ługi Ujskie, Stobno, Kotuń, do miasta Piły, a także na terenie miasta Piły. Łącznie ponad 30 km.

O zaistniałej sytuacji powiadomiono poszczególnych zarządców dróg, którzy bardzo sprawnie przystąpili do neutralizacji zagrożenia wspólnie ze strażakami.

W działania włączyły się również Policja oraz Straż Miejska. Ponadto stosowne informacje o trwających działaniach przekazano samorządom szczebla powiatowego i gminnego.

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Pile poprzez lokalne media zaapelował do mieszkańców z prośbą o zwiększoną ostrożność w poruszaniu się po zanieczyszczonych odcinkach dróg.

Na szczęście w zdarzeniach, które prawdopodobnie powstały wskutek śliskiej nawierzchni nikt nie odniósł obrażeń.

Opracowanie & zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński

sliska_plama0

sliska_plama2 sliska_plama1