Piła. Sprzątanie tajnego schronu dowodzenia USD. Posprzątajmy RAZEM!

pila_sprzatanie_tajnego
Dzięki przychylności władz miasta Piły mamy kolejny, bardzo ciekawy obiekt na pilskim lotnisku. Podziemny schron – Umocnione Stanowisko Dowodzenia (USD) był miejscem, gdzie w sytuacji alarmowej przenosiło się dowództwo 6 pułku lotnictwa myśliwsko – bombowego.

Obiekt zlokalizowany w lesie na końcu pasa startowego przez ostanie lata zapomniany i dewastowany, dla nas ma duży potencjał. W jego wnętrzu planujemy zorganizować wystawę przybliżającą realia zimnej wojny oraz wyścigu zbrojeń. W przyszłości jego wnętrze wypełnią modele bombowców strategicznych, wyrzutnie rakiet, mapy z planami Układu Warszawskiego.

Pomysł zagospodarowania schronu narodził się kilka lat temu, wystawa miała przypominać jak blisko było do tego, żeby Polska przestała istnieć w momencie wybuchu trzeciej wojny światowej. Nie braliśmy pod uwagę tego, że w Europie może być wojna, a jednak jest.

Wnętrze obiektu jest zdewastowane, na podłodze leżą śmieci, gruz oraz pozostałości dawnej zabudowy i wyposażenia pomieszczeń. Musimy zacząć od sprzątania, i tu zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy.

W sobotę, 10 września o godzinie 10:00 zbiórka przy schronohangarze nr 2 (dojazd ul. Wałecką). Zapewniamy rękawice robocze, prosimy o zabranie latarek (najlepiej czołówki) oraz odzieży roboczej. Władze miasta zapewnią kontener na śmieci, będzie to wspaniała okazja do usunięcia z lasu otaczającego muzeum śmieci w postaci lodówek, tapczanów i pralek, które tam zalegają. Po wspólnej pracy wieczorem zapraszamy wszystkich uczestników sprzątania schronu na ognisko.

Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskiego Muzeum Wojskowego