Piła uczciła Niepodległość

100 lat temu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Jak co roku, w dniu odzyskania niepodległości 11 listopada odbyły się miejskie uroczystości, które rozpoczęły się w kościele Św. Rodziny w Pile uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy na placu Zwycięstwa. Tam rozpoczęła się uroczystość patriotyczna, w której wzięli udział m.in. pilscy parlamentarzyści, władze samorządowe, organizacje i związki kombatanckie, przedstawiciele szkół, służb mundurowych oraz organizacji społecznych, partii politycznych i mieszkańcy Piły.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezydent Piły Piotr Głowski.

– Przed nami kolejne stulecie, które my tworzymy. Nam – Polakom – życzę, by Polska w co najmniej takich jak dzisiaj okolicznościach świętowała dwusetną rocznicę odzyskania niepodległości i ten bagaż odpowiedzialności sobie powierzamy. Bagaż budowania Polski zjednoczonej, Polski tolerancyjnej, otwartej, nowoczesnej, pamiętającej o wszystkich obywatelach i odpowiedzialnej. Życzę nam Polakom zbiorowej odpowiedzialności za nasze małe ojczyzny, tworzące mądry, silny kraj. Korzystania z pełnych praw i swobód obywatelskich, mając jednocześnie na względzie dobro nas wszystkich. Życzę nam pamięci objawiającej się nie tylko pamięcią o bohaterach, ale swobodnym dostępem do nieograniczonej wiedzy. Pamiętajmy, że problemy i trudności wpisane są w nasze życie, ale siła i mądrość objawia się w ich pokonywaniu, w jednoczeniu się w momentach radosnych jak ten dzisiejszy i trudnych jak ten, w którym Polska była przez 123 lata. Życzę nam pokoju – mówił do uczestników uroczystości Piotr Głowski, prezydent Piły.

Po okolicznościowym przemówieniu liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Na koniec obchodów rocznicowych na uczestników czekała gorąca herbata i rogale marcińskie. W Pile tego dnia odbył się również Bieg Niepodległościowy oraz śpiewano o 12.00 w różnych miejscach hymn państwowy.

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

Sebastian Daukszewicz

pila_uczcila_niepodleglosc00

pila_uczcila_niepodleglosc76 pila_uczcila_niepodleglosc01 pila_uczcila_niepodleglosc02 pila_uczcila_niepodleglosc03 pila_uczcila_niepodleglosc04 pila_uczcila_niepodleglosc05 pila_uczcila_niepodleglosc06 pila_uczcila_niepodleglosc07 pila_uczcila_niepodleglosc08 pila_uczcila_niepodleglosc09 pila_uczcila_niepodleglosc10 pila_uczcila_niepodleglosc11 pila_uczcila_niepodleglosc12 pila_uczcila_niepodleglosc13 pila_uczcila_niepodleglosc14 pila_uczcila_niepodleglosc15 pila_uczcila_niepodleglosc16 pila_uczcila_niepodleglosc17 pila_uczcila_niepodleglosc18 pila_uczcila_niepodleglosc19 pila_uczcila_niepodleglosc20 pila_uczcila_niepodleglosc21 pila_uczcila_niepodleglosc22 pila_uczcila_niepodleglosc23 pila_uczcila_niepodleglosc24 pila_uczcila_niepodleglosc25 pila_uczcila_niepodleglosc26 pila_uczcila_niepodleglosc27 pila_uczcila_niepodleglosc28 pila_uczcila_niepodleglosc29 pila_uczcila_niepodleglosc30 pila_uczcila_niepodleglosc31 pila_uczcila_niepodleglosc32 pila_uczcila_niepodleglosc33 pila_uczcila_niepodleglosc34 pila_uczcila_niepodleglosc35 pila_uczcila_niepodleglosc36 pila_uczcila_niepodleglosc37 pila_uczcila_niepodleglosc38 pila_uczcila_niepodleglosc39 pila_uczcila_niepodleglosc40 pila_uczcila_niepodleglosc41 pila_uczcila_niepodleglosc42 pila_uczcila_niepodleglosc43 pila_uczcila_niepodleglosc44 pila_uczcila_niepodleglosc45 pila_uczcila_niepodleglosc46 pila_uczcila_niepodleglosc47 pila_uczcila_niepodleglosc48 pila_uczcila_niepodleglosc49 pila_uczcila_niepodleglosc50 pila_uczcila_niepodleglosc51 pila_uczcila_niepodleglosc52 pila_uczcila_niepodleglosc53 pila_uczcila_niepodleglosc54 pila_uczcila_niepodleglosc55 pila_uczcila_niepodleglosc56 pila_uczcila_niepodleglosc57 pila_uczcila_niepodleglosc58 pila_uczcila_niepodleglosc59 pila_uczcila_niepodleglosc60 pila_uczcila_niepodleglosc61 pila_uczcila_niepodleglosc62 pila_uczcila_niepodleglosc63 pila_uczcila_niepodleglosc64 pila_uczcila_niepodleglosc65 pila_uczcila_niepodleglosc66 pila_uczcila_niepodleglosc67 pila_uczcila_niepodleglosc68 pila_uczcila_niepodleglosc69 pila_uczcila_niepodleglosc70 pila_uczcila_niepodleglosc71 pila_uczcila_niepodleglosc72 pila_uczcila_niepodleglosc73 pila_uczcila_niepodleglosc74 pila_uczcila_niepodleglosc75