Piła. Umowa na adaptację pomieszczeń dla celów utworzenia nowego żłobka podpisana 

Urząd Miasta Piły dzięki podpisanej umowie rozpoczął proces utworzenia nowego trzeciego miejskiego żłobka. Powstanie on w miejscu zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Żłobek ma liczyć 44 miejsca opieki dla dzieci do 3 roku życia. Zadanie powinno zostać zrealizowane do 15 grudnia 2024 roku.

 

– Znajdujemy się w obiekcie, przed którym otwiera się wyjątkowa szansa przede wszystkim związana z poprawą warunków technicznych, których ten obiekt już wymaga tak, żeby w grudniu tego roku móc oddać ten obiekt w nowej funkcji żłobka. Przewidujemy tutaj miejsce dla 44 maluszków. To też odpowiedź na zapotrzebowanie na kolejne miejsca, bo dotąd w Pile mamy 142 miejsca w żłobku nr 1 i numer 2. Wiemy z doświadczenia, że dużo więcej rodziców jest chętnych, by w żłobku publicznym swoje pociechy maluszki do lat trzech umieścić. Wierzymy, że to ten żłobek w centrum Piły,   ułatwi życie rodzicom a maluszki znajdą przestrzeń dla siebie – mówi Beata Dudzińska, pełniąca funkcję prezydenta Piły.

 

– Zapowiadaliśmy, że będzie żłobek i teraz te zapowiedzi realizujemy. Mamy na to pieniądze zewnętrzne. Mamy na szczęście wyłonionego wykonawcę, z którym już współpracowaliśmy niejednokrotnie, więc tu też jestem spokojny o realizację tej inwestycji. Pracy przed firmą dużo w budynku, ale też do poprawy jest plac zabaw. Mam nadzieję, że będziemy mogli na początku roku 2025 tutaj już dzieciaczki z Piły przywitać  i będą tu czuły się bardzo dobrze – dodaje  Sebastian Dzikowski, dyrektor wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Piły.

 

Wykonawcą prac jest firma Usługi Remontowo-Budowlane SKÓR-BUD z Szamocina. W ramach prac zostanie wykonana również termomodernizacja budynku, wymiana okien, naprawa dach. Pojawi się również fotowoltaika. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie wykonawca ma 120 dni na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie wszystkich pozwoleń do rozpoczęcia budowy i później zostaje 180 dni na wykonanie całego zadania, w ramach, którego zostaną dobudowane dwa pomieszczenia – wejście i klatka schodowa.

 

Całkowita wartość zadania to 3,6 miliona złotych, z czego dofinansowanie wyniosło  1,7 milionów złotych w ramach rządowego programu Maluch+.

 

Sebastian Daukszewicz