Piła w hołdzie lotnikom

W sobotę, 25 sierpnia 2018 roku w Pile obchodziliśmy Święto Lotnictwa Polskiego. Choć święto to wędrowało w kalendarzu i wyznaczano na jego obchody różne daty, to od 25 lat upamiętniamy lotnictwo wojskowe, cywilne i przemysł lotniczy 28 sierpnia.

Dla nas pilan jest to szczególne święto, dlatego spotkaliśmy się przy tzw. „samolocie” a od pięciu lat Pomniku Lotników. Jeszcze kilka lat temu przyszłość tego samolotu, tj. LIM-2, była niepewna i zagrożona.  Dzięki staraniom władz, zaangażowaniu miłośników i Seniorów Lotnictwa, samolot ocalał i zyskał należny mu blask.

To właśnie my pilanie możemy się szczycić tradycjami lotniczymi i bogatą historią, która zaczęła się ponad 100 lat temu, kiedy w niemieckiej jeszcze Pile powstało lotnisko wojskowe z największą na Pomorzu bazą lotniczą.

– Wiele dat i liczb można tutaj przytaczać, wiele nazwisk, które z dumą nosiły biało czerwoną szachownicę w imię obrony kraju, zarówno tu w Pile, jak i w swoich jednostkach. Dzisiaj żyją z nami Seniorzy Lotnicy i na Wasze ręce składam podziękowania za gotowość, za obecność, za historię i pamięć o Waszych kolegach, których już z nami nie ma, a którą przekazujecie młodym pokoleniom.

Naszym natomiast zadaniem jest przekazywać te historie dalej i dbać o dobre imię, i o tę infrastrukturę, która tyle lat służyła naszym lotnikom, a teraz ma służyć cywilom.

Na Państwa ręce składam serdeczne podziękowania i proszę przyjąć moje życzenia dobrego zdrowia, dalszych działań na rzecz krzewienia historii o pilskich lotnikach, codziennej pomyślności, które składam osobiście i w imieniu Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego – mówił podczas uroczystości Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły.

K. Sztafel

pila_w_holdzie_lotnikom00

pila_w_holdzie_lotnikom01 pila_w_holdzie_lotnikom02 pila_w_holdzie_lotnikom03 pila_w_holdzie_lotnikom04 pila_w_holdzie_lotnikom05 pila_w_holdzie_lotnikom06 pila_w_holdzie_lotnikom07 pila_w_holdzie_lotnikom08 pila_w_holdzie_lotnikom09 pila_w_holdzie_lotnikom10 pila_w_holdzie_lotnikom11 pila_w_holdzie_lotnikom12