Piła. Wacław Stępyra – wernisaż wystawy fotografii  pt. „Tak było”

16 lutego 2024 r. na pierwszym piętrze Centrum Aktywizacji Seniorów przy ulicy Spacerowej 23 w Pile odbył się wernisaż fotograficzny Wacława Stępyry pt. „Tak było”. Na wystawie autor prezentuje zdjęcia rodzinne, ale również swoje z lat szkolnych i wydarzenia społeczne.

 

Ta wystawa to fotograficzna opowieść o tym, co wydarzyło się w życiu jednego człowieka (autora wystawy), ale również sięganie wstecz, do historii. To także wizualne przedstawienie tego, co go ukształtowało. Autor sięga do dawnych fotografii przodków swojej rodziny itd. Na wystawie możemy zobaczyć zdjęcia z uroczystości rodzinnych, fotografie z lat szkolnych, początków pracy, ze znaczących dla autora wydarzeń – zarówno tych istotnych w życiu społecznym, jak  i tych bardzo osobistych (żona, dzieci, pierwsze mieszkanie, pierwsze zakupione auto, wakacje itd.) Zdjęcia te są prostą rejestracją rzeczywistości. Nie mają charakteru ani ambicji bycia artystycznym zapisem fotograficznym, choć cechuje je bardzo umiejętne kadrowanie i techniczna perfekcja. Są dokumentem minionych czasów oraz realiów, w których autor i jego rodzina żyli. Dokumentalny charakter prezentowanych na wystawie zdjęć prawda w nich zawarta, stanowi największy walor zestawu fotografii prezentowanych na wystawie „TAK BYŁO”.

 

– Najstarsze moje zdjęcie z rodzinnego archiwum jest prawie stuletnie. Natomiast moje zdjęcia rozpoczynają się z lat 50-tych. Swoją przygodę rozpocząłem w technikum gdzie było kółko szkolne i od tamtej pory do dziś  robiłem zdjęcia różnymi aparatami. Wtedy były aparaty  na klisze trzeba było je wywołać a dziś szybko cyfrowo je robimy. Zachęcam do obejrzenia mojej wystawy – mówi autor wystawy Wacław Stępyra.

 

Wacław Stępyra to uczestnik zajęć grupy fotograficznej SEPIA, która swoją przygodę z fotografią realizują poprzez pogłębianie wiedzy o fotografii, zwiedzanie wystaw fotografii i dyskusje, organizowanie wycieczek fotograficznych, połączonych z działaniami plenerowymi, wspólne i indywidualne wystawy fotografii oraz spotkania z fotografikami i ludźmi zafascynowanymi fotografią. Grupa fotograficzna „Sepia” powstała w październiku 2010 roku w Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Pile.

 

– Prawie wszyscy członkowie grupy „Sepia” należą do Związku Polskich Twórców Sztuki z  terenem oddziałowym w Pile. Seniorzy wspólnie ze studentami ANS jeżdżą na plenery, chodzą na wystawy. Miałam obawy, bo to nawet nie pokolenie dzieci, ale wnuków duża różnica wieków, ale studenci świetnie się odnajdują, ale również seniorzy, którzy nadrabiają doświadczeniem a studenci entuzjazmem i umiejętnościami technicznymi, bo i sprzęt do fotografowania  latami się zmienia. Co warte jest podkreślenia korzystamy z doświadczenia mistrzów fotografii np. Stanisława Pręgowskiego. Ma on jedyną w Pile czynną pracownię analogową  i był też opiekunem grupy a od dwóch lat jest nim Wojciech Beszterda. Ci ludzie potrafili wydobyć od seniorów, którzy nie mieli umiejętności odpowiedniej oceny swoich prac potrafili ukierunkować, wyciągnąć to, co najlepsze w ich pracach i stąd nasze wystawy są na coraz większym poziomie. Zdarzyło się uzyskać również wyróżnienia międzynarodowe – mówi Bożena Andrzejewska, prezes Oddziału Pilskiego ZPTS.

 

Kuratorem wystawy jest znany artysta fotografik Wojciech Beszterda, który tego dnia został nagrodzony dyplomem Magna Cum Laude za międzynarodowe i ogólnopolskie osiągnięcia w wielu dziedzinach fotografii artystycznej, kreatywność, pasję tworzenia i społecznego działania na rzecz kultury przyznany przez Wielkopolską Kapitułę Dyplomu z okazji Jubileuszu 50 -lecia Pracy Artystycznej.

 

Sebastian Daukszewicz