Piła walczy ze smogiem. Dofinansowanie wymiany starych pieców

Miasto robi coraz więcej, żeby walczyć ze smogiem. W środę, 8 stycznia 2020 r. na konferencji prasowej Prezydent Piły – Piotr Głowski przekonywał, że miasto podejmuje szereg działań, które mają pomóc w ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza. Jednym z działań jest m.in. kolejne dofinansowanie dla mieszkańców do wymiany starych pieców na niskoemisyjne. Wkrótce do budżetu miasta ma zostać wpisana kwota 300 tys. zł na ten cel.

Z roku na rok jest lepiej. Rośnie świadomość Polaków, jakie zagrożenia wiążą się ze smogiem. Samorządy też nie śpią, tylko podejmują odpowiednie działania, tak jak w Pile gdzie celem prezydenta Piotra Głowskiego jest likwidacja w Grodzie Staszica kotłów wysokoemisyjnych, nie jak zakłada uchwała antysmogowa do 2026 i 2028 roku, ale dużo wcześniej. Do tej pory gmina wydała na dofinansowanie do wymiany pieców 300 tys. zł. Prezydent proponuje kolejne 300 tysięcy na każdy najbliższy rok w perspektywie trzyletniej.

– Do tego potrzebne są pieniądze. Dlatego podjęliśmy decyzję, na razie polityczną, ale być może już w styczniu przełożymy ją na merytoryczną i finansową, o przeznaczeniu w najbliższych latach łącznie minimum miliona złotych na wymianę pieców. Program, który u nas funkcjonuje od 2018 r. z nowelizacją, która była później zrobiona, podwyższała kryteria dostępu, tzn. że możemy dofinansować tylko wymianę na piece najnowszej generacji. Zachęcam, aby już dziś wnioski składać, bo będzie taniej. W tej chwili mamy dofinansowanie 50 procent lub 5 tys. złotych. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że w kolejnych latach kwota dofinansowania będzie maleć, przykładowo o 10%. Dotychczas na wymianę około 80 pieców wydaliśmy 300 tysięcy złotych. Mamy na liście rezerwowej 59 wniosków. Gdy w styczniu wprowadzimy do budżetu 300 tysięcy złotych, to te wnioski oczekujące zostaną załatwione i pozostaną jeszcze wolne pieniądze na ten cel. Zachęcamy więc do składania wniosków. Kolejne nabory będą na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Tak długo, dopóki będą tegoroczne pieniądze. Mam nadzieję, że w przeciągu kilku lat pojęcie smogu w mieście przejdzie do historii – mówił Piotr Głowski, prezydent Piły.

Miasto Piła  cały czas zachęca stronę  rządową, by pieniądze z programu „Czyste Powietrze” przeznaczyć na współpracę samorządową. Według prezydenta są duże środki na ten cel w skali kraju, ale na razie słabo wydawane. Być może Piła pójdzie w ślady Krakowa i radni podejmą uchwałę przyspieszającą terminy wyznaczone przez ogólną uchwałę, którą podjął sejmik.

Sebastian Daukszewicz

pila_walczy_ze_smogiem1_01

pila_walczy_ze_smogiem1_04 pila_walczy_ze_smogiem1_02 pila_walczy_ze_smogiem1_03