Piła. Wieża telekomunikacyjna w innej lokalizacji

– Warto przypominać o kwestiach, które bulwersowały mieszkańców, a z drugiej strony o sytuacji absolutnie nieprzyzwoitej, że urzędnik samorządowy nie tylko dezinformował mieszkańców, ale włączał się w akcje polityczno-propagandowe w czasie, kiedy trwała kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, aby zyskać parę głosów, albo przed mieszkańcami mnie oczernić. Jeszcze w internecie można te wstydliwe dla niego rzeczy przeczytać. – Tak o działaniach z ubiegłego roku starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Sprawa dotyczy protestu mieszkańców Osiedla Podlasia przeciwko budowie wieży telekomunikacyjnej wraz ze stacją bazową, która miała stanąć na działce przy ul. Pracowniczej w Pile. Na szczęście po wielu rozmowach UM Piły z inwestorem udało się dojść do porozumienia i wskazać inną lokalizację.

– Wtedy przez wiele tygodni trwało postępowanie w Starostwie, związane z wydaniem pozwolenia na budowę wieży na Podlasiu. Nie tylko podawano nieprawdziwe informacje związane z procesem. Odbył się protest mieszkańców i próbowano przerzucić odpowiedzialność na Urząd Miasta Piły. Co oczywiste, nie było to prawdą. My, gdy tylko dowiedzieliśmy się o tej inwestycji, spotkaliśmy się z mieszkańcami, którzy prosili o mediacje z inwestorem. I takie spotkanie się odbyło. Udało się przedstawić kilka propozycji, które byśmy mogli zaakceptować, mieszkańcy oraz inwestor. Teraz po roku czasu wydaliśmy decyzję, która jest kompromisem wobec wszystkich oczekiwań. Przekazaliśmy ją do Starostwa Powiatowego w Pile i jest ona pozytywna. Dotyczy ona jednego z punktów, które wskazaliśmy, którego nie jesteśmy właścicielem – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Wspomniane propozycje lokalizacji były na ulicy Bydgoskiej i Wawelskiej. Ostatecznie inwestor wybrał lokalizację na terenie Agencji Mienia Wojskowego, która spełnia wszystkie warunki środowiskowe. Obecnie inwestor jest na etapie pozwolenia na budowę. Jest to pas, który przewidziany jest w miejscowym planie, jako teren pod realizację drogi expresowej przy obwodnicy. Dokładna lokalizacja widoczna jest na poniższych mapkach.

Wieża telekomunikacyjna z ośmioma antenami ma być zlokalizowana w bezpiecznej odległości od budynków mieszkalnych.

Sebastian Daukszewicz

wieza_telekomunikacyjna1_01

wieza_telekomunikacyjna1_04 wieza_telekomunikacyjna1_02 wieza_telekomunikacyjna1_03