Piła. Wszędzie, gdzieś jest literatura, w pobliżu…

Zapraszamy na wyjątkowe święto – Noc Księgarń, w dniu 22 października br. (piątek), w Pile, w Domu Księgarskim MJL, przy ul. 14 lutego 2. Wydarzenie organizowane zgodnie z wytycznymi dla imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2.

• godz. 18.00 – Plakat to rozmowa, warsztat dla wszystkich z Ewą Jałochowską. Inspiracją będzie książka „Kolory PRL. Plakat, komiks i film animowany” (…) będzie polski, ale nie tylko polski plakat, jego forma i rola, jaką może pełnić. Wspólnie zastanowimy się, czym tak naprawdę plakat jest i sprawdzimy, o czym można z nim porozmawiać dziś, o czym plakat opowiadał kiedyś, a także komu o tym mówił. Spróbujemy też zaprojektować plakat samodzielnie.

• godz. 20.00 – Świat Singerów i cztery kąty ziemi, czyli o kulturze jidysz. Rozmowa i czytanie – bez przerwy z Krzysztofem Modelskim, tłumaczem. Wstępem do opowieści o twórczości rodzeństwa Singerów oraz o naszym dziedzictwie kulturowym będą opowiadania „Perły” i „Na obcej ziemi” Izraela J. Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Razem z książkami siostry autorów Ester Singer Kreitman „Rodowód”, „Taniec demonów”, „Brylanty”, tworzą serię wydawniczą Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa.

Aranżacja muzyczna Karolina Furmańczyk, skrzypce, Karol Szonowski, gitara

W programie instalacje z książek, które niech w tym dniu i każdym kolejnym, zajmują przestrzenie księgarni, jak i kilometry myśli w naszych głowach. Będzie można spacerować wśród książek i wybierać coś dla siebie.

Transmisja online (fragmenty) na stronach Facebook ( BUUKI Piła oraz w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/2911767179039999/?ref=newsfeed)

Wydarzenie w ramach działań Jelenie Czytają, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

***
Ewa Jałochowska – historyk sztuki. Przez kilka lat była redaktorem w dziale kultury Redakcji Internetowej Polskiego Radia. Teksty poświęcone sztuce i kulturze opublikowała także w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiedzy i Życiu” i portalu tygodnika „Polityka”. Dzięki swoim dwóm synom zaczęła pisać książki o sztuce i wierzeniach. Autorka „Historii sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem”, „W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków” (Muza 2018, 2019), „Duchów Singapuru” (Wyd. Bukowy Las, 2019), oraz „Smutek mamuta. Prawie wszystkie mity świata” (wyd. Nisza 2019). Więcej http://ewajalochowska.pl/

O książce:
„Kolory PRL”, Wydawnictwa Muza 2021, nie opowiadają jedynie o trzech sztukach: plakacie, filmie animowanym i komiksie. Choć przede wszystkim jest to książka o nich. Polscy artyści zdobyli przecież uznanie na świecie. Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Witold Giersz, Rafał Olbiński, Grzegorz Rosiński, to tylko kilka nazwisk spośród wielu pojawiających się na łamach tej książki. Jednak jest to książka o czymś więcej, o nadziei, strachu, trudnych wyborach i polityce, którą mieszkańcy Peerelu odczuwali na własnej skórze. Jest tu historia, nowoczesność i człowiek starający się pomiędzy nimi odnaleźć, w czym pomaga mu komiks, animacja i plakat, czyli kolory PRL.

***
Krzysztof Modelski – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w I LO im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki Żydzi w Wielkopolsce na przestrzeni dziejów (Poznań, 1995, 1999). Jako tłumacz literatury jidysz zaczynał publikując w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks Sztyme” przekłady opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. W jego tłumaczeniu z jidysz ukazały się: powieść Izraela Rabona Ulica (Wydawnictwo Dolnośląskie 1991) i zbiory opowiadań Izraela Joszuy Singera: Na obcej ziemi” i „Perły” (Wydawnictwo Fame Art. 2020, 2021). Współpracuje także z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”, w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie.

Fame Art. to małe, niezależne wydawnictwo z Lublina. Zrodziło się z ciekawości świata, kultur oraz fascynacji słowem. Wydaje muzykę i książki. Dotychczas ukazały się 3 albumy Natalia Moskal: „Songs of myself”, „Iłłakowiczówna. Bunt Młodości” i „There is a star”. Początkowo Fame Art wydawało głównie literaturę żydowską, przybliżając polskiemu czytelnikowi między innymi nieznaną w Polsce, a genialną twórczość rodzeństwa Singerów. Książkami Ester Kreitman oraz autobiografią Ruth Bader Ginsburg – ikony feminizmu i praw człowieka, Fame Art rozpoczęło nowy kierunek rozwoju wydawnictwa.   Więcej o wydawnictwie: https://fameart.pl

O książkach:

„Na obcej ziemi” jest pierwszym polskim przekładem uważanych za mistrzowskie opowiadań autorstwa Izraela Joszuy Singera ilustrujących wielokulturowość ziem dawnej Rzeczypospolitej. Zbiór został wydany po raz pierwszy w Wilnie w 1925 roku. Zróżnicowany pod względem typów narracji, a także podejmowanych tematów – stanowi ewenement w ówczesnej literaturze jidysz, wykraczając poza ramy symbolicznego getta żydowskiego. Izrael Joszua Singer w doskonały literacko sposób prezentuje czytelnikowi mieszankę stylów, perspektyw, nacji, religii… złożony splot ludzkich losów.

Podobnie jak „Na obcej ziemi”, „Perły” stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów, jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J. Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.

***
Czterdzieści pięć lat temu Isaac Bashevis Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Urodził się w 1904  w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł w 1991 roku w Miami na Florydzie. Jego rodzeństwo, siostra Ester Kreitman (1891–1954) i brat Izrael Joszua Singer (1893–1944), było także znanymi pisarzami.

„Rodzina Singerów to nie tylko dwóch utalentowanych braci. W trakcie moich lektur i poszukiwań przekonałam się, że jest to także rodzina, z której pochodzą niezwykłe kobiety. (…) Choć Ester Kreitman nie może się już cieszyć z tego, jakie zainteresowanie wzbudzają na nowo jej utwory w wielu krajach, postanowiłam zawalczyć o nią i w jej imieniu, nie tylko w obronie dobrej literatury, ale też w obronie kobiety, która nie doczekała się uznania, na które zasługuje” – pisze w przedmowie do książki tłumaczka i właścicielka Wyd. Fame Art., Natalia Moskal, która zafascynowana twórczością Ester Kreitman, doprowadziła do wydania książek „Rodowód”, Taniec demonów”, „Brylanty” na polskim rynku.

Szczegółowe informacje o spotkaniach i książkach: księgarnia, tel. 067 215-63-53, email: janlus@btinternet.com lub agencja. info@promocja-ksiazek.pl

Organizatorem Nocy Księgarń jest OSDW Azymut. Więcej informacji na www.nocksiegarn.pl

Agencja promocji książek i czytelnictwa 2021

pila_wszedzie_gdzies1_01

pila_wszedzie_gdzies1_06 pila_wszedzie_gdzies1_02 pila_wszedzie_gdzies1_03 pila_wszedzie_gdzies1_04 pila_wszedzie_gdzies1_05