Piła. Wybudowano największą farmę fotowoltaiczną

11 styczna 2022 r. na terenie elektrowni słonecznej, ul. Na Leszkowie odbyła się briefing prasowy poświęcony największej farmie fotowoltaicznej w Pile z udziałem m.in. prezydenta Piły Piotra Głowskiego , prezesa Gwdy Tomasza Wojciechowskiego  czy też przedstawicieli firmy Projekt Solartechnik, która wybudowała i zenergetyzowała farmę PV. 5-megawatowa instalacja o powierzchni ponad 78 tys. m2 już produkuje zieloną energię w pobliżu siedziby „Gwdy” w Pile.

Roczna produkcja z elektrowni w Pile zasilić może zieloną energią elektryczną ponad tysiąc domów jednorodzinnych lub 262 małych firm, lub np. dwie jednostki szpitalne. Elektrownia słoneczna w Pile jest już piątą farmą PV zrealizowaną przez Projekt Solartechnik w województwie wielkopolskim. Łączna wartość mocy dotychczas zenergetyzowanych projektów w  Wielkopolsce to 17 MW, w latach 2022-2023 firma wybuduje kolejnych blisko 20 MW.

– Odnawialne źródła energii to wyraz troski o przyszłość nas wszystkich.  To też wpływ na nasze środowisko  i zwiększa bezpieczeństwo  naszego kraju, a nawet wpływa na zmniejszenie ceny energii. Mamy przed sobą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW, która jest w stanie wygenerować rocznie 5250 megawatogodzin.  Bardzo ważne jest, aby samorządy stawiały na zieloną energię, dzięki czemu więcej podmiotów, firm i placówek publicznych będzie mogło z niej korzystać. Bardzo cieszymy się ze współpracy z miastem Piła oraz spółką GWDA i chcemy podkreślić jej wzorcowy charakter. Mamy nadzieję, że wspólnie zrealizujemy jeszcze niejedną zieloną inwestycję –  mówił podczas otwarcia farmy Błażej Brasse, wiceprezes Projekt Solartechnik Development.

Elektrownię słoneczną w Pile tworzy niemal 10 tys. modułów fotowoltaicznych marki Trina Solar. Inwertery zostały dostarczone przez wiodącego producenta tego typu urządzeń firmę Huawei. Do ogrodzenia farmy zużyto 2,5 km siatki ogrodzeniowej. Nadzór nad pracami administracyjnymi w początkowej fazie realizacji inwestycji pełniła spółka GWDA, która jest właścicielem gruntu wykorzystanego pod instalację. Specjaliści Projekt Solartechnik odpowiadali za wykonanie projektów budowlanych oraz energetyzację farmy.

– Inwestycja doskonale wpisuje się w działania i strategię miasta. Sami, na dachach naszych obiektów również instalujemy panele fotowoltaiczne, a także poszukujemy innych, alternatywnych źródeł energii. Już dziesięć lat temu rozpoczęliśmy przygotowania do powstania tej farmy. Wtedy okazało się, że wiele przepisów nie było gotowych na to, na co my się przygotowaliśmy. Dziś cieszymy się, że ta firma zrealizowała ten projekt, który wpisuje się w naszą politykę miejską. Mówimy nie tylko, że chcemy być samowystarczający, ale tez produkować energię lokalnie i jak najmniej ją transportować. Nie opierać bezpieczeństwa  miasta na liniach przesyłowych, które  czasami jak słyszymy szwankują i są z tym problemy. Wierzę, że nie jest to ostatnie działanie Projekt Solartechnik w Pile i spotkamy się np. przy realizacji osiedla Zielone Wzgórza – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

W skali całego kraju, na koniec trzeciego kwartału 2022 r., Projekt Solartechnik realizował budowy elektrowni słonecznych o mocy 141 MW, kolejne 147 MW mając w przygotowaniu do budowy. Wartość portfela projektów PV przekroczyła 2,7 GW.

Oczywiście w ramach swoich możliwości ludzkich i finansowych firma chce pomagać sąsiadowi farmy, czyli pilskiemu schronisku dla zwierząt Miluszków.

Firma Projekt Solartechnik jest obecna na europejskim rynku OZE od 2006 roku, ma doświadczenie w budowie, rozwoju i zarządzaniu farmami słonecznymi w Polsce oraz Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech.

Sebastian Daukszewicz

default

pila_wybudowano_02 pila_wybudowano_03 default pila_wybudowano_05 pila_wybudowano_06 pila_wybudowano_07 pila_wybudowano_08 pila_wybudowano_09 pila_wybudowano_10 pila_wybudowano_11 pila_wybudowano_12 pila_wybudowano_13 pila_wybudowano_14 pila_wybudowano_15 pila_wybudowano_16 pila_wybudowano_17 pila_wybudowano_18 pila_wybudowano_19 pila_wybudowano_20 default