Piła. Wystawa jakiej nie było

W niedzielę, 11 lutego2024 roku w gościnnych progach RCK odbyła się wystawa „Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów” zorganizowana przez Pilskie Muzeum Wojskowe.

 

Jedenastu pasjonatów historii miasta zaprezentowało swoje zbiory, można było podziwiać; porcelanę, pocztówki, dokumentu, gazety, butelki, porcelanki, modele samolotów z naszego lotniska, artefakty z obozu jenieckiego, piecyki gazowe i wiele innych interesujących pamiątek.

 

Zapowiadaną przez nas ciekawostką, której nigdy wcześniej miłośnicy dawnej Piły nie widzieli w całości i o takich wymiarach, była duża tablica „Schneidemuhl” z jednego z peronów dworca kolejowego. Tablicę kilka miesięcy temu odnalazł mieszkaniec Piły na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską. Pan, od którego kupował samochód wykorzystał tablicę jako blaszane pokrycie dachu szopy. Tablica będzie eksponowana jako depozyt w Pilskim Muzeum Wojskowym.

 

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, pierwsi zwiedzający byli już 15 minut przed otwarciem. Wystawcy byli również pod wrażeniem zainteresowania i ilości pytań dotyczących ich zbiorów. Bilans jest taki, że wszyscy są zadowoleni, już teraz możemy powiedzieć, że spotykamy się za rok o tej samej porze.

 

Przemysław Olszyński

dyrektor

Pilskiego Muzeum Wojskowego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *