Piła. Za nami siódma edycja konwentu PILKON


W dniach 8-20 sierpnia 2023 na terenie UAM w Pile przy Kołobrzeskiej 15 pod patronatem Tętna Regionu odbył się 7 Pilkon. Przez trzy dni nie zabrakło świetnej zabawy dla fanów komiksów, książek, seriali, gier planszowych i elektronicznych, kultury azjatyckiej, klimatów postapo i wczesnego średniowiecza.

To już 7 rok kiedy wspólnie z lokalną społecznością organizatorzy – Stowarzyszenie Rozwojowi.pl na czele z Bartoszem Perzyńskim tworzy Pilkon. Mimo niesprzyjających warunków w zeszłym roku, udało się wznowić wydarzenie – z bardzo pozytywnym skutkiem.

Pilkon to konwent, czyli zjazd miłośników fantastyki, komiksów, książek oraz gier planszowych i elektronicznych, rekonstruktorów historycznych i wielu innych hobbystów. W trakcie imprezy mają miejsce przedmiotowe prelekcje, spotkania ze znanymi osobistościami z różnych dziedzin, a także pomniejsze wydarzenia, jak pokazy, wystawy czy turnieje.

Pilkon tworzą pasjonaci, dla których fantastyka ma bardzo szerokie znaczenie. Jest ona częścią ich życia. Uwielbiają książki, filmy, komiksy. Są wśród nich również pisarze, gracze komputerowi konsolowi czy amatorzy gier planszowych. Gry bitewne i strategiczne czy takie dziedziny jak historia także znajdują swoich miłośników. Organizatorzy starają się co roku powiększać bazę atrakcji by ich oferta festiwalowa trafiała do jak największego grona odbiorców. Od pierwszej edycji do roku ubiegłego przez Pilkon przewinęło się ponad 7 tysięcy uczestników oraz dziesiątki wolontariuszy.

Sebastian Daukszewicz