Piła. Zapraszamy do udziału w barwnym korowodzie prowadzonym przez Kacpra, Melchiora i Baltazara

6 stycznia 2023 roku w Pile o godzinie 15. 00 będzie okazja do świętowania z trzema królami: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. Tego dnia po raz 6. odbędzie się Orszak Trzech Króli, czyli barwny jasełkowy korowód ulicami miasta.

Scenariusz Orszaku Trzech Króli opowiada co roku tę samą ewangeliczną historię Bożego Narodzenia, ale za każdym razem opowiada ją na nowo, pod innym kątem, zwracając uwagę na inne aspekty Święta Epifanii. W tym roku organizatorzy zadecydowali, że hasłem Orszaku Trzech Króli 2023 będą słowa: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. Scenariusz wydarzenia będzie nas kierował ku rozważaniom na temat znaku, którym jest gwiazda zauważona przez Mędrców ze Wschodu,

– Uroczystość Objawienia Pańskiego Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.  Od kilku lat przyjęła się taka piękna  tradycja, że ludzie pragną być razem, wychodzą na ulice manifestując swoje przywiązanie do tradycji, do religii. Ma to różne wątki religijne, społeczne, kulturowe. To wszystko powoduje, że ludzie cieszą się nie tylko, że są razem, ale że Bóg jest też razem z nimi. Dlatego te orszaki się w takim szybkim tempie się rozwijają. Kilak lat temu to było 40 miast a obecnie jest to ponad 800 miast. Cieszymy się, że w tym gronie jest też Piła – mówi ks. Ryszard Rynglewski, dziekan Dekanatu Piła.

Poniżej program Orszaku Trzech Króli w Pile

15.00

– wymarsz z Orszaku Trzech Króli z udziałem Djembe Planet (plac Staszica)

– „Brama Anielska” (plac Konstytucji 3 Maja)

16.00

– Trzej Królowie składają dary Dzieciątku (plac Staszica)

– wspólne śpiewanie kolęd

– koncert kapeli góralskiej Ondraszki ze Szczyrku (plac Staszcica)

Organizatorzy proszą o przebranie się stroje królewskie i pastuszków.

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruję, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka. Orszak na świecie odbywa się najczęściej w dniach poprzedzających 6 stycznia, gdyż nie wszędzie Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy.

Radosne, rodzinne jasełka przeszły  2022 r. ulicami ponad 668 miejscowości w całej Polsce!

Sebastian Daukszewicz

pila_zapraszamy_do_udzialu

pila_zapraszamy_do_udzialu_02 pila_zapraszamy_do_udzialu_03 pila_zapraszamy_do_udzialu_04 pila_zapraszamy_do_udzialu_05 pila_zapraszamy_do_udzialu_06 pila_zapraszamy_do_udzialu_07 pila_zapraszamy_do_udzialu_08 pila_zapraszamy_do_udzialu_09