Pilanie świętowali rocznicę powrotu miasta do Macierzy

14 lutego w samo południe na pl. Zwycięstwa, pod pomnikiem upamiętniającym Tysiąclecie Państwa Polskiego oraz powrót do Macierzy Ziem Zachodnich odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy powrotu Piły do Macierzy. W tym szczególnym dniu dla pilan wiązanki kwiatów złożyły m.in delegacje władz miejskich, powiatowych, parlamentarzystów RP, wojskowi, przedstawiciele  stowarzyszeń, zakładów pracy oraz dzieci i młodzież z pilskich szkół.

Do zebranych okolicznościowe przemówienie skierował Piotr Głowski, prezydent Piły, który mówił m.in: Piosenka „Kocham wolność” powstała w 1990 roku i oddawała to, co czuli Polacy, mogący żyć w wolnym kraju. I coraz częściej nabieramy przekonania, że wtedy w 1989 roku Polacy najlepiej, w okresie powojennym, czuli jak smakuje wolność. Wolność rozumiana jako brak przymusu oraz możność dokonywania wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji, jako jedna z najwyższych wartości, o ile nie najważniejsza w życiu każdego człowieka. Dlatego w słowach piosenki zespołu „Chłopcy z placu broni” słyszymy, że „wolność kocham”. Wolność to pragnienie życia bez strachu i bez kontroli ze strony władz. Obserwowany dzisiaj brak szacunku do wywalczonej przez Polaków wolności, zarówno tej częściowej w 45. roku i tej pełnej w 89., zasługuje na publiczną dezaprobatę. Próba pisania historii na nowo oraz niszczenie autorytetów uznanych zarówno w Polsce, jak i na świecie, za symbole wolności, to obraza dla wszystkich tych, którzy słowem i czynem walczyli o polskość na przestrzeni wieków. Dziś mijają dokładnie 72 lata od odzyskania przez nasze miasto wolności, albowiem 72 lata temu Piła powróciła do Macierzy i po 174 latach znalazła się ponownie w granicach Państwa Polskiego. Zważywszy na inne decyzje zwycięskich mocarstw oraz brak suwerenności Polski aż do roku 1989, powrót ten był sukcesem częściowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że czas wojny i okupacji hitlerowskiej z jego okrucieństwem i ogromem zniszczeń jest nieporównywalny do czasu powojennego ze wszelkim złem socjalizmu i komunizmu. Z tego względu wszystkim żołnierzom walczącym z hitlerowskim wrogiem, wszystkich narodowości, jesteśmy winni hołd, który dziś oddajemy. Hołd ten oddamy także na cmentarzu w Leszkowie, gdzie pochowanych jest 747 żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Piłę.

Dalszy ciąg uroczystości odbywał się na terenie Cmentarza wojennego w Leszkowie, gdzie jest pochowanych m.in. ponad 700 żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Piłę.

Sebastian Daukszewicz

pilanie_swietowali_rocznice00

pilanie_swietowali_rocznice48 pilanie_swietowali_rocznice01 pilanie_swietowali_rocznice02 pilanie_swietowali_rocznice03 pilanie_swietowali_rocznice04 pilanie_swietowali_rocznice05 pilanie_swietowali_rocznice06 pilanie_swietowali_rocznice07 pilanie_swietowali_rocznice08 pilanie_swietowali_rocznice09 pilanie_swietowali_rocznice10 pilanie_swietowali_rocznice11 pilanie_swietowali_rocznice12 pilanie_swietowali_rocznice13 pilanie_swietowali_rocznice14 pilanie_swietowali_rocznice15 pilanie_swietowali_rocznice16 pilanie_swietowali_rocznice17 pilanie_swietowali_rocznice18 pilanie_swietowali_rocznice19 pilanie_swietowali_rocznice20 pilanie_swietowali_rocznice21 pilanie_swietowali_rocznice22 pilanie_swietowali_rocznice23 pilanie_swietowali_rocznice24 pilanie_swietowali_rocznice25 pilanie_swietowali_rocznice26 pilanie_swietowali_rocznice27 pilanie_swietowali_rocznice28 pilanie_swietowali_rocznice29 pilanie_swietowali_rocznice30 pilanie_swietowali_rocznice31 pilanie_swietowali_rocznice32 pilanie_swietowali_rocznice33 pilanie_swietowali_rocznice34 pilanie_swietowali_rocznice35 pilanie_swietowali_rocznice36 pilanie_swietowali_rocznice37 pilanie_swietowali_rocznice38 pilanie_swietowali_rocznice39 pilanie_swietowali_rocznice40 pilanie_swietowali_rocznice41 pilanie_swietowali_rocznice42 pilanie_swietowali_rocznice43 pilanie_swietowali_rocznice44 pilanie_swietowali_rocznice45 pilanie_swietowali_rocznice46 pilanie_swietowali_rocznice47