Pilanin, były senator odznaczony przez RPO

Odznaką honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, odznaczył byłego senatora RP Mieczysława Augustyna, Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar. RPO odbył również spotkanie z mieszkańcami Piły, podczas którego odpowiadał na pytania dotyczące przestrzegania praw obywatelskich w Polsce.

Podczas spotkania w Regionalnym Centrum Kultury, pilanie pytali Adama Bodnara o łamanie w Polsce praw kobiet, które wciąż są dyskryminowane przez pracodawców z powodu możliwości zajścia w ciążę, czy bycia matką małych dzieci. Inne pytanie dotyczyło osób niepełnosprawnych, które z powodu epidemii koronowirusa, od wielu miesięcy są izolowane, mimo że nie wykryto u nich zakażania. Pilanie pytali ponadto o ocenę przestrzegania praw człowieka w Polsce, po przemianach społeczno-politycznych, które nastąpiły po 1989 roku.

Przed spotkaniem z pilanami odbyła się uroczystość, podczas której Adam Bodnar uhonorował byłego senatora Mieczysława Augustyna odznaką honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

– Jako senator RP pan Mieczysław Augustyn bardzo zasłużył się dla obrony praw  najsłabszych Polaków. Przede wszystkim seniorów i osób niepełnosprawnych – uzasadnił Adam Bodnar – RPO dodał, że w swoich działaniach M. Augustyn był skuteczny, co – jak podkreślił A. Bodnar – jest rzadkie wśród polskich parlamentarzystów.

P.G.
fot. UM Piły

pilanin_byly_senator1_01

pilanin_byly_senator1_03 pilanin_byly_senator1_02