Pilanki urwały seta mistrzyniom Polski

pilanki_urwaly

W środę Grupa Azoty Chemik Police odrobił zaległości z 14. kolejki i pokonał spadkowicza z TAURON Ligi – PTPS Piła. Mecz jednak nie zaczął się po myśli policzanek, które przegrały premierową odsłonę. W kolejnych partiach mistrzynie Polski dominowały już na boisku. Chemik teraz może się już koncentrować na finałach Pucharu Polski i Lidze Mistrzyń.

Trener Akbas zdecydował się rozpocząć mecz w składzie złożonym głównie ze zmienniczek. Otwarcie spotkania było wyrównane (6:6). Stopniowo inicjatywę zaczęły przejmować przyjezdne, po błędzie Martyny Łukasik o czas poprosił szkoleniowiec Chemika (7:9). PTPS posyłał celne zagrywki i dobrze grał blokiem, a dystans punktowy utrzymywał się. Skutecznie atakowała Alina Bartkowska (10:14). Z czasem Kowalewska zmieniła Bałdygę. Chemika do walki starała się poderwać Natalia Mędrzyk, przy jej zagrywkach gospodynie odrobiły część strat. Po błędzie Angeliki Wystel czas wykorzystał trener PTPS-u (14:16). Obie drużyny skuteczne akcje przeplatały z pomyłkami, a po bloku na Gądek na tablicy wyników pojawił się remis (18:18). W dalszej fazie seta nie brakowało emocji, wynik pozostawał na styku. Po bloku na Strantzali pilanki miały piłkę setową, jednak po przerwie dla trenera Akbasa skutecznie zaatakowała Mędrzyk. W walce na przewagi więcej zimnej krwi zachował PTPS. Punkt na wagę zwycięstwa po długiej wymianie zdobyła Patrycja Gądek.

Na początku drugiej odsłony trener policzanek postanowił postawić na więcej bardziej doświadczonych zawodniczek. Po asie Marleny Kowalewskiej szybko interweniować musiał trener Zemło. Na siatce wciąż górowały gospodynie. Po ataku Olgi Strantzali było już 10:3, a na boisko za Brakocević-Canzian wróciła Łukasik. W kolejnych akcjach pilanki punktowały blokiem. Nie brakowało przedłużonych wymian. Przyjezdne nie pomagały sobie popełniając błędy. Gdy kolejny kontratak wykorzystała Mędrzyk, o drugi czas poprosił szkoleniowiec PTPS-u (17:11). Skutecznie punktowała Indy Baijens, która w końcówce dołożyła dodatkowo punktową zagrywkę (23:16). Ostatnie punkty w tej odsłonie dla Chemika zdobyły po celnych atakach Strantzali i Mędrzyk.

W trzeciej partii gospodynie poszły za ciosem, po bloku Chemika było już 7:3. Mimo czasu dla PTPS-u seria przy zagrywkach Mędrzyk trwała a zakończył ją dopiero atak Ponikowskiej (9:4). Po kolejnych akcjach utrzymywała się wyraźna różnica punktowa. Kolejna passa Chemika nastąpiła przy zagrywkach Agnieszki Kąkolewskiej (13:7). Interwencja pilskiego szkoleniowca nie pomogła. Chemik bronił ataki rywalek i wykorzystywał swoje szanse. Dopiero błąd odbicia Kąkolewskiej pozwolił PTPS-owi zrobić przejście (18:8). W końcówce dobrze punktowała Martyna Łukasik (22:9). Po ataku Baijens gospodynie miały kolejne piłki setowe (24:10). Skuteczne zagranie Ponikowskiej i błędy Kąkolewskiej przedłużyły jeszcze grę. Jednostronną odsłonę zakończył atak Stratnzali (25:13).

Po wyrównanym początku stopniowo inicjatywę zaczęły przejmować gospodynie, które po ataku z przechodzącej piłki Baijens prowadziły 6:3. Mimo starań Angeliki Wystel i Kolety Łyszkiewicz różnica punktowa pozostawała wyraźna. Gdy długą akcję zakończył policki blok Chemik odskoczył na 13:8, a o czas poprosił trener PTPS-u. Pilanki miały problemy z przyjęciem zagrywki Kowalewskiej i dopiero błąd rozgrywającej pozwolił im wyjść z niewygodnego ustawienia (14:8). Skuteczne ataki Bartkowskiej i as Judyty Gawlak sprawiły, że PTPS zbliżył się do rywalek na trzy punkty (16:13). Przyjezdne nie zdołały pójść za ciosem. Chociaż zdarzały się przedłużone wymiany, to gospodynie częściej zapisywały je na swoim koncie (21:15). Do końca seta sytuacja na boisku pozostawała pod kontrolą Chemika. Kropkę nad i w całym meczu postawiła atakiem Kąkolewska.

MVP: Natalia Mędrzyk

Składy zespołów:

Chemik: Baijens (14), Łukasik (16), Strantzali (16), Mędrzyk (24), Bałdyga, Kubacka, Żurawska (libero) oraz Grajber, Kowalewska (4), Kąkolewska (11), Brakocevic-Canzian (2), Maj-Erwardt (libero)

PTPS: Gawlak (9), Wystel (13), Pelczarska (4), Gądek (3), Ponikowska (6), Bartkowska (13), Bodasińska (libero) oraz Pawłowska (libero), Łyszkiewicz (4)

Grupa Azoty Chemik Police –  Enea PTPS Piła 3:1
(26:28, 25:17, 25:13, 25:18)

Izabela Domagalska – Strefa siatkówki – www.siatka.org
Fot. (SE) archiwum