Pilscy Mandatariusze oddali hołd żołnierzom i uczcili 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Bez pompy, salw, nadęcia (to wszystko sprawił tajemniczy wirus) pod pomnikiem upamiętniającym Tysiąclecie Państwa Polskiego oraz Powrót Ziem Zachodnich do Macierzy mandatariusze pilskiej społeczności, w jej imieniu oraz swoim złożyli wiązanki kwiatów z okazji Święta Wojska Polskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej”.

– „Nie wiadomo gdzie byśmy byli dzisiaj i jak potoczyła by się historia naszej Ojczyzny, gdyby nie ta jedna z najważniejszych bitew świata – Bitwa Warszawska” – tymi słowy poprzedził prezydent Piotr Głowski, podejście do pomnika na Placu Zwycięstwa i złożenia pod nim wiązanek kwiecia.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą – starcie zbrojne  stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosja Radziecką i Polską, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.

Zarówno nazwie Bitwa Warszawska, jak i nazwie Cud nad Wisłą sprzeciwia się prof. Lech Wyszczelski, który zamiast nich proponuje określenie bitwa na przedpolach Warszawy. Jak podkreśla, to nie Warszawa była głównym celem wojsk sowieckich, nie spadł na nią żaden pocisk, a działania wojenne prowadzone były na przestrzeni 450 km. (Wikipedia)

A poniżej fragment wystąpienia Piotra Głowskiego, prezydenta Piły z 15 sierpnia 2018 roku:

Spotykamy się tradycyjnie 15 sierpnia o 12.00 pod pomnikiem Zwycięstwa w Pile, na pamiątkę jednej z najważniejszych bitew Europy. Bitwa Warszawska, zwana „Cudem nad Wisłą”, zadecydowała o zachowaniu niepodległości odzyskanej przez Polskę 11 listopada 1918 roku. Wspominając wydarzenia tamtych lat oraz wszystkie kolejne bitwy, wojny i konflikty zbrojne, w których Polacy uczestniczyli na przestrzeni wieków, pamiętajmy że Dzień Wojska Polskiego poświęcony jest tym, na których zawsze i wszędzie można liczyć, że staną w obronie naszego życia i Ojczyzny. Na trudnych kartach historii Polski takich momentów było wiele. Dlatego dziś składamy w szczególności hołd tym, którzy polegli w walce w kraju i poza granicami państwa polskiego, ale również tym, którzy są w czynnej służbie wojskowej i są emerytami.

M.M.

swieto_wojska1_01

swieto_wojska1_15 swieto_wojska1_02 swieto_wojska1_03 swieto_wojska1_04 swieto_wojska1_05 swieto_wojska1_06 swieto_wojska1_07 swieto_wojska1_08 swieto_wojska1_09 swieto_wojska1_10 swieto_wojska1_11 swieto_wojska1_12 swieto_wojska1_13 swieto_wojska1_14