Pilscy radni apelują!
Na wtorkowej (29 listopada 2016 roku) sesji Rady Miasta Piły pilscy mandatariusze przegłosowali trzy APELE. Poniżej przedstawiamy ich treść:
Apel Rady Miasta Piły w sprawie przywrócenia finansowania dla projektu “Budowa hali sportowej przy ul. W. Pola w Pile” przez władze Powiatu Pilskiego.
Na podstawie § 21 ust. 2 pkt 4 uchwały Nr IX/98/11 Rady Miasta Piły z 31 maja 2011 r. w sprawie Statutu Miasta Piły (Dz. Urz. Woj. Wlkp. Nr 213 poz. 3323 z 4 sierpnia 2011 r.), Rada Miasta Piły podejmuje,
co następuje.
W związku z toczącymi się pracami nad budżetem na 2017 rok, mając na uwadze kolejne odsunięcie w czasie realizacji projektu “Budowa hali sportowej przy ul. W. Pola w Pile”, zwracamy się z apelem do Zarządu Powiatu w Pile oraz Rady Powiatu w Pile o wywiązanie się z wcześniej składanych deklaracji odnoszących się do zapewnienia odpowiedniego finansowania tego projektu.
Decyzja w sprawie budowy hali otrzymała zapewnienie finansowania już w 2014 roku w podjętej 30 grudnia 2014 roku uchwale o Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Pilskiego na lata 2015 – 2023. Przedstawiony wówczas harmonogram przewidywał rozpoczęcie prac w 2015 roku i ich zakończenie w 2017 roku! Kolejne zmiany w budżetach podejmowane przez obecne władze Powiatu Pilskiego i odsuwanie tej inwestycji w czasie blokują rozwój tej niezwykle ważnej dla Piły i całego subregionu, ze względu na status i pozycję historyczną, szkoły.
Odpowiedzialność władz Powiatu Pilskiego za szkolnictwo ponadgimnazjalne w Pile jest jednym z głównych zadań samorządu powiatowego. Państwa ubiegłoroczne decyzje oraz postawa blokująca i uniemożliwiająca prace nad ustawą nadającą Pile status miasta na prawach powiatu miały ogromny, negatywny wpływ na rozwój szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Pile.
Gdyby władze Powiatu nie utrudniały proponowanych zmian, wszystkie szczeble szkolnictwa w Pile podlegałyby pod jeden organ prowadzący, a wówczas władze Piły, mając większe możliwości inwestycyjne i finansowe, zrealizowałyby ten projekt niezwłocznie.
W obecnej sytuacji ponosicie Państwo pełną odpowiedzialność za niezadowalający stan tego projektu, a my w imieniu mieszkańców Piły oczekujemy pilnej jego realizacji.
***
Apel Rady Miasta Piły w sprawie urealnienia wsparcia finansowego dla Szpitala Specjalistycznego w Pile przez władze Powiatu Pilskiego.
Na podstawie § 21 ust. 2 pkt 4 uchwały Nr IX/98/11 Rady Miasta Piły z 31 maja 2011 r. w sprawie Statutu Miasta Piły (Dz. Urz. Woj. Wlkp. Nr 213 poz. 3323 z 4 sierpnia 2011 r.), Rada Miasta Piły podejmuje, co następuje.
W związku z toczącymi się pracami nad budżetem na 2017 rok, wobec faktu zapisania w projekcie budżetu Powiatu Pilskiego na 2017 r. na Szpital Specjalistyczny w Pile zaledwie 500 tys. zł i biorąc pod uwagę ilość środków wydatkowanych oraz planowanych w przyszłości na szpital w Wyrzysku, zauważając istotne dysproporcje między środkami finansowanymi na te dwie placówki, Rada Miasta Piły apeluje do Zarządu Powiatu w Pile oraz Rady Powiatu w Pile o wywiązanie się z wcześniej składanych deklaracji odnoszących się do zapewnienia odpowiedniego finansowania pilskiego szpitala.
Ilość obsługiwanych pacjentów oraz skala problemów leczniczych zobowiązuje organ właścicielski, jakim jest Powiat Pilski, do adekwatnego zaangażowania finansowego. Biorąc pod uwagę dotychczas przekazywane środki na szpital w Wyrzysku oczekujemy, że te przekazywane na szpital w Pile wynosić będą rocznie 3-5 milionów złotych. Zwracamy uwagę, że w latach poprzednich transfery zewnętrzne (dofinansowanie z różnych źródeł, w tym Unii Europejskiej) wynosiły kilkanaście milionów złotych. Ani w roku ubiegłym, bieżącym ani w przyszłym o podobnych inicjatywach nie słyszymy i nie możemy się spodziewać większych nakładów, czy nawet w równie proporcjonalnym stopniu dbania o te dwa szpitale.
Odpowiedzialność władz Powiatu Pilskiego za szpital w Pile jest bezdyskusyjna i dlatego domagamy się sprawiedliwego finansowania obu szpitali niezależnie od tego, gdzie znajdują się: w Pile, czy w Wyrzysku. Nadmieniamy, że w sytuacji, gdyby Piła była miastem na prawach powiatu, miałaby większe możliwości pozyskiwania środków na potrzeby własnego szpitala. Tak się jednak nie stało, między innymi wskutek Państwa działań torpedujących prace nad ustawą o nadaniu Pile tego statusu.
1W obecnej sytuacji ponosicie Państwo pełną odpowiedzialność za stan tej placówki i jakość leczenia. By można mówić o przyzwoitym poziomie – konieczne są wielomilionowe inwestycje, których w imieniu mieszkańców Piły oczekujemy.
***
Apel Rady Miasta Piły w sprawie ustanowienia Podstrefy Piła Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na gruntach stanowiących własność Gminy Piła.
Na podstawie § 21 ust. 2 pkt 4 uchwały Nr IX/98/11 Rady Miasta Piły z 31. maja 2011 r. w sprawie Statutu Miasta Piły (Dz. Urz. Woj. Wlkp. Nr 213 poz. 3323 z 4. sierpnia 2011 r.), Rada Miasta Piły podejmuje,
co następuje.
Wobec złożonego 22 lipca 2016 r. przez Prezydenta Miasta Piły wniosku do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (dalej: K-SSSE S.A.) o wszczęcie procedury mającej na celu ustanowienie na nieruchomości gruntowej niezabudowanej, stanowiącej własność Gminy Piła, położonej przy ul. Walki Młodych w Pile, oznaczonej geodezyjnie nr 66/2 (obręb 35) o powierzchni 7,4253 ha, zapisanej w księdze wieczystej PO1I/00004785/1 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Pile, Podstrefy Piła Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w następstwie którego 28 lipca 2016 r. K-SSSE S.A. wniosła do Ministerstwa Rozwoju o włączenie wymienionej nieruchomości w Pile w obszar specjalnej strefy ekonomicznej, Rada Miasta Piły zwraca się z apelem do Rady Ministrów o jak najszybsze podjęcie decyzji w sprawie ustanowienie strefy w drodze rozporządzenia.
19 lipca 2016 r. Rada Miasta Piły uchwałą Nr XXII/358/16 wyraziła zgodę na ustanowienie Podstrefy Piła Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na gruntach stanowiących własność Gminy Piła. Następnie, 21 lipca 2016 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwałą Nr 2407/2016 pozytywnie zaopiniował wniosek Prezydenta Miasta Piły dotyczący włączenia w obszar Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nieruchomości położonej na terenie Piły. Natomiast, inwestor planujący realizację inwestycji w Podstrefie Piła, warunkuje podjęcie decyzji o inwestycji w Polsce szybkim rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, co wiąże się z włączeniem gruntów w Pile do strefy ekonomicznej.
Projektowana zmiana granic strefy ekonomicznej zarządzanej przez K-SSSE S.A. ma strategiczne znaczenie dla rozwoju północnej Wielkopolski. Projekt inwestycji wpisuje się w przyjęty 16 lutego 2016 r. przez Radę Ministrów „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Zakłada ona maksymalne wykorzystanie terenu strefy pod działalność gospodarczą w oparciu o wydane zezwolenie, stymulując tym samym wysoki poziom zatrudnienia i nakładów inwestycyjnych. Założenia inwestycji przyjęte zostały w oparciu o współpracę z sektorem publicznym, światem nauki i biznesu oraz społeczeństwem. Inwestycja wniesie nową jakość w rozwój rynku pracy, z równoczesnym wykorzystaniem najnowocześniejszych w branży technologii. Cechą charakterystyczną projektu jest ponadto rozwój innowacyjności poprzez wzrost inwestycji w badania i rozwój oraz budowę nowego typu współpracy między światem akademickim a biznesem. Inwestycja jest oczekiwana przez mieszkańców Piły.
red
Fot. (SE)