Pilska archeologia była na ustach wszystkich

Pilska_archeologia

Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wykład prof. Andrzeja Kokowskiego pt. „O tym, jak przez moment pilska archeologia była na ustach wszystkich” – wykład towarzyszy promocji książki pt. „Na tropie zaginionych odkryć. Archeologia w świetle doniesień prasowych z dawnej prowincji Grenzmark-Posen-Westpreussen”. Spotkanie w piątek 20 maja 2016 r. godz. 18.00. Wstęp wolny.

W 1930 r. otwarto wystawę zbiorów pradziejowych z obszaru prowincji Marchia Graniczna Poznańskie – Prusy Zachodnie. Ekspozycja stała się zaczątkiem Muzeum Krajowego w Pile. Dyrektorem placówki został archeolog dr Friedrich Holter.

Gdzie mieściła się siedziba Muzeum? Jak wyglądała pierwsza wystawa stała, zorganizowana staraniem dyrektora placówki? Jaki wkład w rozwój Muzeum wniósł nauczyciel rysunku Liebig? Czy Muzeum cieszyło się zainteresowaniem pilan i mieszkańców prowincji? W jaki sposób pozyskiwano eksponaty do zbiorów? Jakie zabytki archeologiczne odnaleziono w latach 20. i 30. ubiegłego wieku w Pile na Nowym Rynku, nad Gwdą, na Jadwiżynie i na Koszycach?

Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli prof. Andrzej Kokowski podczas wykładu pt. Jak przez moment pilska archeologia była na ustach wszystkich – wykładu połączonego z promocją książki pt.: Na tropie zaginionych odkryć. Archeologia w świetle doniesień prasowych z dawnej prowincji Grenzmark – Posen – Westpreussen.

(SE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *