Pilski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta

6 stycznia, w Dniu Objawienia, zwanym potocznie „Świętem Trzech Króli” ulicami wielu miast przeszły pochody, prowadzone przez Kacpra, Melchiora i Baltazara. W tym roku także Piła po raz pierwszy znalazła się na liście miejscowości (a jest ich pół tysiąca w całej Polsce) gdzie świętowano w taki sposób Uroczystość Trzech Króli. W Pilskim Orszaku Trzech Króli w mroźnej, ale słonecznej scenerii wzięło udział kilka tysięcy uczestników, dla których na koniec zagrał zespół Arka Noego. Hasłem przewodnim tegorocznego orszaku było „Pokój i dobro”.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak „Dwór Heroda”, „Narodziny w Stajence”, „Zwiastowanie Pasterzom”. Święto Trzech Króli to okazja do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi w Polsce Świętami Bożego Narodzenia. Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów. Co roku opowiada tę samą ewangeliczną historię o Narodzeniu Pańskim, ale sięga również po współczesne wątki, które zawsze są aktualne, jak nieustanna Walka Dobra ze Złem. Symbolem Orszaku Trzech Króli stały się papierowe korony, które rozdawane były uczestnikom Orszaków

Na początku pilskiego Orszaku uczestnicy odśpiewali kolędę „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Odbyło się także przekazanie kluczy do bram miasta przez prezydenta Piły Trzem Królom. Następnie Orszak przemaszerował na Plac Staszica (w drodze przy Fontanach odbyła się część artystyczna przygotowana przez pilskie dzieci), gdzie na scenie oddano hołd Świętej Rodzinie oraz rozstrzygnięto konkursu na najładniejsze stroje.Wygrali państwo Wróblewscy. Na zakończenie przed uczestnikami pierwszego Orszaku Trzech Króli w Pile wystąpił zespół Arka Noego. Litza z dzieciakami wykonali zestaw pięknych kolęd i pastorałek.

Orszak Trzech Króli ma charakter religijny, teatralny i integracyjny dla wszystkich mieszkańców naszego miasta, a zwłaszcza dla dzieci. Parafie przygotowały odpowiednie stroje historyczno-ludowe dla części dzieci, by w barwny i radosny sposób świętować narodziny Chrystusa oraz Jego objawienie się wszystkim narodom. Stroje w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim symbolizują mędrców z 3 kontynentów: z Europy, Azji i z Afryki.

Zadowolony z piątkowego wydarzenia jest ks. Dariusz Presnal, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko w Pile. – Wyszło bardzo pięknie. Ja od samego początku dążyłem do tego, aby Orszak był dla całego miasta. Rok temu mieliśmy taki parafialny i dzięki temu, że pojawiły się osoby chętne tą inicjatywę kontynuować mogliśmy dziś iść w Orszaku ulicami miasta, a nie tylko osiedla. Było dziś widać, że ludzie mają radość w sercach, miłość, wiarę i to jest najważniejsze. Brakowało takiego wydarzenia w Pile – powiedział ks. Dariusz Presnal.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli stały się niezwykle atrakcyjne nie tylko w Polsce (w ostatnich trzech latach, co roku na mapie orszakowych miejscowości przybywa blisko 100 nowych punktów), ale również na świecie. Orszaki odbywają się już na czterech kontynentach! Poza Europą (Włochy, Anglia, Niemcy, Rumunia, Ukraina, Łotwa) również w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda).

Sebastian Daukszewicz

orszak_przeszedl_ulicami00

orszak_przeszedl_ulicami64 orszak_przeszedl_ulicami01 orszak_przeszedl_ulicami02 orszak_przeszedl_ulicami03 orszak_przeszedl_ulicami04 orszak_przeszedl_ulicami05 orszak_przeszedl_ulicami06 orszak_przeszedl_ulicami07 orszak_przeszedl_ulicami08 orszak_przeszedl_ulicami09 orszak_przeszedl_ulicami10 orszak_przeszedl_ulicami11 orszak_przeszedl_ulicami12 orszak_przeszedl_ulicami13 orszak_przeszedl_ulicami14 orszak_przeszedl_ulicami15 orszak_przeszedl_ulicami16 orszak_przeszedl_ulicami17 orszak_przeszedl_ulicami18 orszak_przeszedl_ulicami19 orszak_przeszedl_ulicami20 orszak_przeszedl_ulicami21 orszak_przeszedl_ulicami22 orszak_przeszedl_ulicami23 orszak_przeszedl_ulicami24 orszak_przeszedl_ulicami25 orszak_przeszedl_ulicami26 orszak_przeszedl_ulicami27 orszak_przeszedl_ulicami28 orszak_przeszedl_ulicami29 orszak_przeszedl_ulicami30 orszak_przeszedl_ulicami31 orszak_przeszedl_ulicami32 orszak_przeszedl_ulicami33 orszak_przeszedl_ulicami34 orszak_przeszedl_ulicami35 orszak_przeszedl_ulicami36 orszak_przeszedl_ulicami37 orszak_przeszedl_ulicami38 orszak_przeszedl_ulicami39 orszak_przeszedl_ulicami40 orszak_przeszedl_ulicami41 orszak_przeszedl_ulicami42 orszak_przeszedl_ulicami43 orszak_przeszedl_ulicami44 orszak_przeszedl_ulicami45 orszak_przeszedl_ulicami46 orszak_przeszedl_ulicami47 orszak_przeszedl_ulicami48 orszak_przeszedl_ulicami49 orszak_przeszedl_ulicami50 orszak_przeszedl_ulicami51 orszak_przeszedl_ulicami52 orszak_przeszedl_ulicami53 orszak_przeszedl_ulicami54 orszak_przeszedl_ulicami55 orszak_przeszedl_ulicami56 orszak_przeszedl_ulicami57 orszak_przeszedl_ulicami58 orszak_przeszedl_ulicami59 orszak_przeszedl_ulicami60 orszak_przeszedl_ulicami61 orszak_przeszedl_ulicami62 orszak_przeszedl_ulicami63