Pilskie autobusy na froncie ratują ukraińskich żołnierzy

– Wojna w Ukrainie trwa nadal. Giną ludzie, dziesiątki, setki osób zostaje rannych. Dlatego odpowiadając na prośbę o wsparcie środkami transportu, zadecydowaliśmy o przekazaniu dwóch autobusów, które kończą służbę w naszych miejskich barwach – mówił w sierpniu ubiegłego roku prezydent Piły Piotr Głowski. Teraz autobusy przekształcone w mobilne punkty chirurgii, będą służyć do niesienia pomocy i ratowania rannych ukraińskich żołnierzy.

Przypomnijmy, o przekazanie pojazdów na potrzeby ukraińskich żołnierzy walczących z rosyjską agresją, zwróciła się w ubiegłym roku do władz Piły  Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. Umowę o darowiźnie podpisali przedstawiciele pilskiego MZK i Fundacji HUMANOSH.

– Autobusy były użytkowane do końca, są sprawne i mają opuszczaną rampę. To ważne, bo autobusami z Piły, dysponować będą ukraińskie służby medyczne, przenoszące ludzi na noszach. Pojazdy mają również pneumatyczne zawieszenie, co powinno ułatwić jazdę po nierównościach terenowych – informował Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.

Jak poinformowała Lena Dąbek, autobusy zostaną przerobione w Polsce i jak najszybciej wysłane do strefy przyfrontowej w Ukrainie.

– Zajmujemy się transportem rannych z Ukrainy. Wspiera nas około 200 medyków z Polski i innych państw. Poszkodowani, konwojami złożonymi z około 30  ambulansów, są przewożeni na lotnisko pod Rzeszowem i w kierunku Przemyśla i dalej samolotami na leczenie i rehabilitację do szpitali w Polsce i za granicą – relacjonowała przedstawicielka Fundacji HUMANOSH.

– Dziękuję bardzo panie prezydencie za dar – dodała L. Dąbek, wręczając Piotrowi Głowskiemu oprawioną pocztówkę, która stała się jednym z symboli oporu, jaki Ukraińcy stawiają rosyjskiemu najeźdźcy.

– Widokówka przedstawia wyspę Węży i żołnierza, który rosyjskiemu krążownikowi powiedział to, co wiemy, że powiedział – komentował prezydent Piły.

Teraz Solarisy z Piły po przebudowie przeszły metamorfozę i zostały przekształcone w mobilne punkty chirurgii, o czym na swojej stronie FB informuje  Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich.

P.G.

pilskie_autobusy

pilskie_autobusy_02 pilskie_autobusy_03 pilskie_autobusy_04