Pilskie Muzeum Wojskowe „FOTO-STOP” – promocja pilskiego lotniska
Z inicjatywy Pilskiego Muzeum Wojskowego w minioną sobotę 9 listopada na pilskim lotnisku odbyła się impreza plenerowa „FOTO-STOP”, skierowana głównie do profesjonalnych miłośników fotografii lotniczej. Okazją do tego była 40. rocznica pierwszego lądowania samolotów Su-22 na pilskim lotnisku. Jako pierwsza, dnia 13 listopada 1984 roku w Pile wylądowała załoga Su-22UM3K nr boczny „308” w składzie ppłk. pil. Lech Szutowski, kpt. pil. Marian Musielski.
W sobotę lotnisko ożyło, zamieniając się w arenę dla wielkiej rekonstrukcji historycznej, przypominającej o jego dawnym wojskowym charakterze. W roli głównej wystąpił samolot Su-22 nazywany „Tygryskiem” ze zbiorów muzeum, który był ustawiany w różnych miejscach, gdzie rekonstruktorzy w historycznych mundurach aranżowali historyczne sytuacje z życia lotniska. Samolot był prezentowany między innymi: we wnętrzu i przed schronohangarem, na pasie startowym w konfiguracji do startu oraz na drodze kołowania.
Dużym zaskoczeniem dla uczestników było odtworzenie stanowiska do prób silników z oryginalnym samochodem diagnostycznym, który był również używany na pilskim lotnisku oraz urządzeniem APA-5D na samochodzie URAL. Dzięki wsparciu OSP Szydłowo na stanowisko prób zajechał „na sygnale” wóz strażacki z epoki. Na Centralnej Płaszczyźnie Postoju Samolotów (CPPS), gdzie przygotowywano samoloty przed startem, na „Tygryska” czekał samolot TS-11 ISKRA F, urządzenie APA-5D oraz cysterna paliwowa na samochodzie JELCZ z zasobów Składu Dolaszewo. Pozostawione na CPPSie zbiorniki paliwa oraz drabinki i trapy sugerowały, że dwa samoloty Su-22 odleciały przed chwilą, wszystko tak jak za dawnych czasów. Po „zatankowaniu” i przygotowaniu przez techników muzealny Su-22M4 „rozpoczął kołowanie” w kierunku pasa startowego.
„Tygrysek” nie poleciał, ale dzięki tej imprezie, informacja o naszym lotnisku i jego rewelacyjnych warunkach do organizacji plenerowych imprez o charakterze rekonstrukcyjnym, czy lotniczym na pewno „poleci” w świat.
W imprezie wzięło udział ponad 40. uczestników – profesjonalnych miłośników fotografii lotniczej nie tylko z kraju ale i zagranicy. To wydarzenie odbije się szerokim echem w świecie Spotterów, to świetna okazja do promocji lotniska i miasta.
Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskiego Muzeum Wojskowego
Fot. Gunther Debiscop (Belgia) & 1 fot. Adrian Nowacki