PiS o mniejszych środkach na inwestycje samorządowe

Mniej środków na inwestycje dla samorządów w naszym regionie. Taką obawę ma poseł oraz samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości reagując na doniesienia medialne o tym, że rząd Donalda Tuska chce zrezygnować z Programu Inwestycji Strategicznych nie dając samorządom nic podobnego w zamian. Program miał przyczynić się do realizacji inwestycji kluczowych dla samorządów, takich jak budowa lokalnych dróg, infrastruktury wodociągowej, szkół czy przedszkoli.

 

– W okręgu pilskim w ostatnich latach 618 inwestycji na kwotę ponad miliarda złotych. Tyle otrzymały gminy i powiaty w Północnej i Zachodniej Wielkopolski na inwestycje wskazane przez siebie. Bo to nie poseł nie premier a wójt burmistrz prezydent bądź starosta  wskazywali, jakie  inwestycje są najbardziej potrzebne. Dominowały inwestycje drogowe, ale też, co mnie cieszy w ostatnim czasie bardzo wiele było inwestycji związanych, chociażby z przedszkolami. Tak dzieje się, chociażby w Szydłowie- za kilka miesięcy gotowy już będzie przedszkole, na które trafiło blisko 10 milionów złotych, co stanowiło większość kwoty niezbędnej do realizacji tego zadania. Tam obok przedszkola ma być także miejsce dla maluchów wieku żłobkowym czy też ma także pełnić po części funkcje działań dla seniorów. Tego typu placówki powstaną też w Ujściu, Rzadkowie, Osieku nad Notecią,   Wyrzysku. Są też inwestycje wodno-kanalizacyjne, a także w obiekty sportowe. Do miasta Piły trafiło ponad 16 milionów złotych na modernizację stadionu żużlowego. Ta inwestycja niestety się przedłuża, w ogóle rozpoczęcie tej inwestycji i pewnie w każdym innym programie, chociażby w programie wspólnotowym gdyby było takie opóźnienie to po prostu te pieniądze by przepadły. Natomiast ten program jest stworzony po to, żeby  nie robić komuś na złość- tylko ma tolerować nawet tego typu zaniechania czy zaniedbania i nadal te pieniądze są w grze i ten stadion zostanie zmodernizowany – mówił na konferencji prasowej Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Niestety, na czym ubolewam mamy już deklarację nowego  rządu, który przez ostatnie lata krytykował  ten program mówiąc o tym, że te pieniądze są rozdawane przede wszystkim do samorządu związane z Prawem i  Sprawiedliwością. Z całą pewnością miasto Piła, które otrzymał ponad 100 milionów złotych nie jest związane czy pan Głowski z PIS. Tak samo jak Wyrzysku czy Łobżenicy.  Pieniądze trafiały na inwestycje związane z rozwojem danej gminy, powiatu. Słyszymy, że zamiast kilkudziesięciu miliardów rocznie będzie do gmin i powiatów będzie trafiać , najwyżej 3 miliardy w ramach subwencji rozwojowej. Statystycznie taka gmina, która dostała od nas kilka kilkanaście milionów na inwestycje to  dostanie teraz kilkaset tysięcy, może milion. A przecież mamy już zapowiedź kolejnych problemów dla samorządów związanych z kwotą wolną od podatku – dodaje poseł ziemi pilskiej.

 

Natomiast o inwestycjach powiatowych , miejskich szczególnie drogowych i sportowych, które były lub będą realizowane przez samorząd powiatowy ze środków rządowych  mówili samorządowcy Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Krzysztof Sadowski .

 

– Szanowni Państwo, jako osoba pracująca blisko 30 lat w administracji rządowej bądź samorządowej mogę śmiało powiedzieć, że żaden rząd nie wsparł tak samorządów jak rząd Mateusza Morawieckiego. W tej kadencji samorządu w latach 2018-2023 powiat pilski z różnych rządowych programów otrzymał blisko 161 milionów złotych. W tym blisko 20 milionów na same drogi. Z Polskiego Ładu , który nie podoba się rządowi Donalda Tuska to jest blisko 52 miliony złotych. To właśnie z tego programu Polski Ład otrzymaliśmy dofinansowanie, które w tym roku będzie realizowane na takie zadania jak:  wymiana istniejącej murawy na sztuczną trawę na boisku przy stadionie na ulicy Okrzei, renowację zabytkowego Parku Dworskiego przy budynku byłej szkoły rolniczej w Nieżychowie oraz będzie jeszcze wykonany remont elewacji przy pierwszym LO na Pola. Wykonamy również z innego programu nowe boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile. Mam nadzieję, że będziemy nadal mogli remontować drogi, że będziemy mogli nadal wykonywać remonty obiektów użyteczności publicznej znajdujących się w naszym powiecie – mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski z PiS.

 

Inwestycje wybranych jednostek samorządu terytorialnego objęte dofinansowaniem w ramach poszczególnych edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, o których wspomniał poseł Porzucek są dostępne pod poniższym linkiem:

https://orka2.sejm.gov.pl/INT10.nsf/klucz/ATTD26JTW/$FILE/i00075-o1_1.pdf

 

(SE)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *