PiS plecami do obywateli! Szejnfeld spotkał się ze spółdzielcami

– Cegły, mieszkania, budynki…. nie mają legitymacji partyjnej, nie rozumiemy zatem, dlaczego nasz głos nie jest brany przez rząd pod uwagę w tak ważnych sprawach, jak „być albo nie być” przed zimą ludzi mieszkających w spółdzielniach?! – można było usłyszeć na spotkaniu w siedzibie Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, w którym udział wziął senator Adam Szejnfeld. Posiedzenie odbyło się w dniu 17 sierpnia br. w Warszawie. Spotkanie miało na celu przedstawienie katastrofalnej sytuacji ludzi mieszkających w spółdzielniach, ale i we wspólnotach, czy TBS-ach w związku ze skokowymi wzrostami w Polsce cen energii i ogrzewania.

– Oczekuję równego traktowanie przez władze wszystkich obywateli, wszystkich Polek i Polaków, tak samo, bez względu na to, czy mieszkają we własnym domu, czy w swoim mieszkaniu, gdzie samodzielnie ogrzewają swoją nieruchomość, czy też tych którzy żyją i mieszkają w budynkach wielomieszkaniowych – w spółdzielniach, we wspólnotach, czy też w TBS-ach – mówił na zebraniu senator Adam Szejnfeld.

– To, że nas się nie słucha, to skandal. Nie mówimy bowiem tylko w imieniu naszych spółdzielni, co oczywiście też jest istotne, ale przede wszystkim w imieniu naszych mieszkańców, ludzi, których podwyżki cen energii i gazu mogą zimą finansowo „zabić” – mówili prezesi i przedstawiciele zarządów wielu spółdzielni praktycznie z całej Polski, które mają dramatyczną sytuację związaną ze wzrostem cen ogrzewania, które nie jest rekompensowane przez dotychczasowe inicjatywy rządu.

– Panuje absolutny chaos, nie tylko informacyjny, ale i legislacyjny. Próbuje się pomagać ludziom dopłatami do zakupów węgla, ale po pierwsze zapomina się o tych co ogrzewają i owszem węglem swoje mieszania, lecz nie bezpośrednio, ale poprzez kotłownie zewnętrze. W ramach kotłowni są i te zlokalizowane w domach wielorodzinnych, ale i takie, które ogrzewają więcej niż jednej dom wielorodzinny, ale też są i te systemowe, które ogrzewają całe osiedla, dzielnice, ba nawet całe miasta. Poza tym są różne źródła energii. Nie tylko węgiel i gaz, ale też drewno, biomasa, LPG, czy olej opałowy. Tych nośników nie uwzględnia się w pomocy naszym mieszkańcom! – mówili spółdzielcy.

– Władza nie może stać plecami do obywateli. W takiej samej sytuacji wszystkich ludzi powinno traktować się tak samo – uważa senator Adam Szejnfeld, który w sprawie pomocy dla mieszkańców spółdzielni i wspólnot podejmuje interwencje już od listopada 2021 r. Potem w Senacie kilkakrotnie zgłaszał poprawki, które obejmowały pomocą państwa spółdzielców i członków wspólnot. – Senat przyjmował te rozwiązania – i w lutym, i w sierpniu – ale PiS zawsze odrzucał je później Sejmie, tak jakby mieszkańcy spółdzielni byli obywatelami drugiej kategorii – komentował senator z Wielkopolski.  

Dramatyczna sytuacja w sprawie nierównego traktowania przez Państwo obywateli dotyczy całej Polski. Z tych powodów Koalicja Obywatelska w Sejmie złożyła projekt ustawy z dnia 24 lutego 2022 roku o zmianie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne w celu wyrównania sytuacji gospodarstw domowych pod względem ochrony przed wzrastającymi kosztami ogrzewania mieszkań. Niestety, PiS w Sejmie do dzisiaj nie poddał tej ustawy pod obrady! W Senacie natomiast senator Adam Szejnfeld złożył poprawki do ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego Państwa w związku z sytuacją na rynku gazu i nierównego traktowania obywateli będących w tej samej sytuacji, jeśli chodzi o koszty ogrzewania. Senat uchwalił propozycje senatora Szejnfelda, ale PiS w Sejmie je odrzucił! – Trzeba podjąć natychmiastowe działania zmierzające do zmiany tej sytuacji, bo zima jest coraz bliżej – mówił podczas spotkania w ZRSM RP, senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W spotkaniu ze spółdzielcami ze strony parlamentu, oprócz senatora Adama Szejnfelda, udział wzięli: Monika Wielichowska, posłanka KO, Joanna Mucha, posłanka Polska 2050, Jakub Rutnicki, poseł KO, Andrzej Halicki, eurodeputowany KO oraz poseł Wiesław Szczepański, Nowa Lewica.

Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

pis_plecami

rhdr pis_plecami_02 cof