PLKS GWDA Piła podsumowała sezon

Lekkoatleci klubu sportowego PLKS „Gwda” Piła kolejny już – dwudziesty trzeci raz – podsumowali sezon sportowy. Tym razem zrobili to w odniesieniu do mijającego roku 2016.  Okres 23-lecia klubu zapisał się złotymi zgłoskami w historii pilskiego sportu. Zawodnicy jednosekcyjnego klubu po reformie administracyjnej kraju wywalczyli dla powiatu pilskiego 3 089 pkt. w ogólnopolskim systemie sportu młodzieżowego, będąc w klasyfikacji sportowej powiatu, w odniesieniu do wszystkich dyscyplin sportowych, na pierwszym miejscu. Na imponujący dorobek klubu wpływ miały 123 medale w Mistrzostwach Polski i 7 medali w Mistrzostwach Europy i Świata w kategoriach młodzieżowych.

Wyniki sezonu 2016 potwierdziły, że PLKS „Gwda” nieprzerwanie należy do czołowych klubów naszego regionu. Łącznie lekkoatleci w tym sezonie zdobyli 116 pkt w ogólnopolskim systemie sportu młodzieżowego, zajmując w tej punktacji drugie miejsce w regionie pilskim. Wywalczyli też sześć medali w Mistrzostwach Polski, w tym jeden w kategorii seniorów, dwa w kategorii młodzieżowej, dwa juniorów i jeden w kategorii młodzików. Trenerzy skomentowali ten podział jako bardzo prawidłowy, medale bowiem były zdobyte we wszystkich kategoriach wiekowych. Łącznie w imprezach mistrzowskich ogólnopolskich i wojewódzkich zawodnicy „Gwdy” wywalczyli 67 medali w tym 22 złote,  18 srebrnych i 27 brązowych. Zdobyli też 60 klas sportowych.

Aktualnie dwóch zawodników jest w składzie Kadry Narodowej tj. Adrian Wyrzykiewicz – biegi średnie i Arkadiusz Drozdowicz – chód sportowy. Czterech zawodników zakwalifikowało się do Zaplecza Kadry Narodowej tj. Agata Trzaskalska – sprint i płotki, Dawid Borowik- sprint, Radosław Sójka i Miłosz Szmyt- chód sportowy.

Lekkoatleci PLKS „Gwda” w tym sezonie startowali w różnorodnych imprezach europejskich i światowych na różnych kontynentach, często reprezentując barwy Polski. Czołówkę klubową stanowią następujący zawodnicy:

Adrian Wyrzykiewicz – student II roku PWSZ w Pile, brązowy medalista Halowych Mistrzostw Polski Seniorów na 800 m, dwukrotny brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski na 800 i 1500 m, członek Kadry Narodowej.

Arkadiusz Drozdowicz – maturzysta Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile, reprezentant Polski w Drużynowych Mistrzostwach Świata w chodzie sportowym w Rzymie, Mistrzostwach Świata Juniorów w Bydgoszczy i wielomeczu międzypaństwowym w Podiebradach. Wywalczył złoty medal w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów na 5000 m i  srebrny  medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w Suwałkach w chodzie na 10.000 m, mistrz Polski Zrzeszenia LZS w chodzie na 10.000 m, członek Kadry Narodowej.

Dawid Borowik – uczeń III klasy Gimnazjum w Białośliwiu, srebrny medalista Mistrzostw Polski Młodzików w biegu na 300 m, mistrz na 300 m i wicemistrz na 100 m podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików.

Ikoną klubu jest dwójka bardzo utytułowanych zawodników, którzy po wyleczeniu kontuzji pilnie przygotowują się do nowego sezonu. Po dwóch latach leczenia kontuzji ścięgna Achillesa do pełni treningów wrócił wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, w tym również seniorów oraz wicemistrz Europy juniorów w biegach średnich i długich, Bartosz Kowalczyk. Do pełni treningów wróciła też Justyna Świerczyńska kilkukrotna medalistka  Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych w chodzie sportowym. Po przygotowaniach na obozie klimatycznym w Kenii ma sportowe aspiracje nie tylko w chodzie sportowym, ale również w biegu maratońskim. Poczyniła w tej konkurencji pierwszy krok startując bardzo udanie w Niemczech.

Ponadto  aktualną klubową czołówkę stanowią: Sandra Szpott – kat. Młodzieżowa – biegi długie, Michalina Makowiecka – kat. juniorek – biegi długie, Angelika Smolarz – kat. młodzieżowa – biegi długie, Miłosz Szmyt –  kat. junior młodszy – chód sportowy, Krystian Wojciechowski – kat. junior młodszy – 400 ppł, Radosław Sójka – kat. junior młodszy – chód sportowy, Karolina Koziarska – kat. juniorek – chód sportowy, Mateusz Fąs – kat. junior młodszy – chód sportowy. Zawodnicy ci zdobywali medale w imprezach centralnych i punktowali w ogólnopolskim systemie sportu młodzieżowego.

Podczas uroczystego Podsumowania była  również okazja  do nagrodzenia grupy utalentowanych młodzików, którzy w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików wywalczyli medale, zajmując w  punktacji drużynowej drugie miejsce, ulegając jedynie klubowi MKL  Szczecin. W tej grupie wyróżnili się zwłaszcza: Filip Dziuba – 2000 m, Mieszko Tobera – 2000 m, Eryk Lamtschek – wzwyż, Wiktor Przepióra – 110 ppł, Hanna Krajewska – 1000 m, Oriana Furmańczyk – 100m , w dal, Karolina Szymanowicz- 600 m, Patryk Mamot- oszczep. Na imprezie wyróżniona została też grupa najmłodszych w kategorii dzieci. Mimo młodego wieku odnieśli kilka znaczących sukcesów, zdobywając m.in.  medale w imprezach programu Lekkoatletyka dla Każdego i Przełajowych Mistrzostwach Wielkopolski LZS: Bartosz Czyż, Mikołaj Kaźmierski, Weronika Anastaziak, Kinga Szczęsna.

Od  początku istnienia klubu funkcję prezesa  pełni Czesław Pachowicz, wiceprezesa i jednocześnie trenera – Ignacy Krzewiński, kierownika klubu i trenera – Zbigniew Łapacz. Wyróżnieni zostali też trenerzy i nauczyciele współpracujący z klubem: Przemysław Sobkowski, Andrzej Wawruszak, Piotr Dziuba, Andrzej Szymański, Karol Thomas, Adam Polley i Wojciech Kubiński. W grupie działaczy wspierających klub był Karol Grzegorczyk- dwukrotny mistrz Świata juniorów młodszych w biegu na 400 m i sztafecie szwedzkiej. Oczywiście ten wielce utytułowany zawodnik w swojej karierze zdobył jeszcze dwa złote medale w Mistrzostwach Europy Juniorów w sztafecie 4 x 400 m, bił z kolegami rekord Świata i Polski.

Te wszystkie aktualne wyniki i również te w przeszłości, były możliwe dzięki pomocy ze strony władz samorządowych Piły i powiatu pilskiego. Podczas uroczystości była okazja do podziękowania prezydentowi m. Piły  Piotrowi Głowskiemu, Staroście Pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu. Wielkie słowa podziękowania zostały również skierowane do Prezesa „Gwdy” spółki z o.o. Tomasza Wojciechowskiego. Podziękowano ponadto: Dariuszowi Kubickiemu dyrektorowi MOSiR-u w Pile, Wiesławowi Łosiowi – przewodniczącemu Rady Powiatowej LZS, Markowi Święszkowskiemu – przewodniczącemu Nadnoteckiego Szkolnego Związku Sportowego, Andrzejowi Grzesikowi – kierownikowi Studium WFiS PWSZ w Pile.

Przy okazji Podsumowania wręczone zostały specjalne medale Wielkopolskiego Kolegium Sędziów dla szczególnie zasłużonych sędziów lekkoatletycznych. Otrzymali je: za 40 lat sędziowania – Ignacy Krzewiński, za 30 lat – Zbigniew Łapacz, za 25 lat – Zenon Piątek, za 25 lat -Paweł Krzewiński, za 15 lat – Ireneusz Jaskółka. Wręczono również medale Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki tegorocznym medalistom  Mistrzostw Polski: Adrianowi Wyrzykiewiczowi i Arkadiuszowi Drozdowiczowi.

Tradycyjnie już właściciel hotelu FORMA przy stadionie MOSiR-u – Adam Janicki udostępnił piękny obiekt i pomógł w  organizacji Podsumowania. Należy sądzić, że  przy jego pomocy i MOSiR-u na obiekcie lekkoatletycznym, na początku czerwca 2017 roku, PLKS „Gwda” Piła przeprowadzi wielką lekkoatletyczną imprezę, tj. Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS w kategorii młodzieżowej, juniorów i juniorów młodszych na około 800 uczestników.

Szczegółowa relacja zdjęciowa z uroczystości dostępna na stronie klubowej  www.gwdapila.pl.

Z.Ł.

gwda_podsumowanie01

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA