Plon niesiemy, plon! Kolorowe Dożynki w Krzewinie

Zwieńczeniem zakończenia żniw i prac polowych jest tzw. Święto Plonów, czyli Dożynki. Ta ewoluująca przez wieki coroczna uroczystość nie tylko ma charakter dziękczynny za udane plony, ale oddaje hołd rolnikom, bez pracy których nie możemy wyobrazić sobie codziennego życia. To właśnie oni swoją znojną pracą sprawiają, że na naszych stołach nie braknie chleba, lecz także innych wiktuałów.

 

W gminie Kaczory, co roku inne sołectwo jest gospodarzem tego barwnego, przesiąkniętego radością święta. W tym roku gospodarzem i głównym organizatorem Gminnych Dożynek było po raz pierwszy sołectwo Krzewina. Trzeba bezstronnie przyznać, iż z powierzonego zadania wywiązała się na 102!

 

Za tegoroczne zbiory dziękowali w niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku w Krzewinie mieszkańcy gminy Kaczory. To piękny czas, kiedy możemy podziękować Rolnikom za ich wytężoną i owocną pracę, której efektem jest bezpieczeństwo żywnościowe całego kraju. Chociaż Krzewina to jedna z najmniejszych miejscowości w Gminie Kaczory, przybyłych na Święto Plonów wielu gości podjęto serdecznie i w duchu najlepszych gospodarskich tradycji. Zaangażowanie Pani sołtys – Karoliny Wajer, Rady Sołeckiej i mieszkańców widoczne było na każdym kroku i uczyniło dożynkowe świętowanie wyjątkowym

 

Tegoroczne Święto plonów rozpoczęła Msza Święta w intencji dziękczynnej oraz rolników w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Morzewie, koncelebrowana przez proboszcza parafii Morzewo, księdza Franciszka Śliwińskiego oraz zaproszonych kapłanów tutejszego dekanatu.

 

Po Eucharystii, mieszkańcy i goście, tworząc barwny korowód dożynkowy udali się na plac przy Wiejskim Domu Kultury w Krzewinie, gdzie kontynuowano świętowanie.

 

Jednak zanim rozpoczął się obrzęd dożynkowy dokonano symbolicznego otwarcia nowej drogi Krzewina Górna – Krzewina Dolna, bardzo ważnej dla codziennego życia mieszkańców Krzewiny. Otwarcia (przecięcia wstęgi) dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski, Sołtys Wsi Krzewina Karolina Wajer oraz Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Kaczory Marta Woźniak-Hoffmann.

 

A potem już tradycyjna prezentacja z wieńcami sołectw wchodzących w skład gminy Kaczory oraz obrzęd dożynkowy z przekazaniem i dzieleniem chleba.

 

Na ręce burmistrza Miasta i Gminy Kaczory Brunona Wolskiego chleb upieczony z tegorocznej mąki uroczyście przekazali starostowie dożynek – Państwo Kinga i Szczepan Borutowie, wspólnie prowadzący gospodarstwo rolne w Krzewinie, ze słowami: Przyjmij ten chleb gospodarzu, złoto naszej ziemi, zebrane w trudzie żniwnym rękami naszymi. Gospodarz, Brunon Wolski odbierając bochen ucałował go z szacunku dla trudu rolników, podziękował im za całoroczną pracę i obiecał, że będzie go dzielił tak, żeby wystarczyło dla wszystkich mieszkańców gminy.

 

Następnie ów smakowicie wyglądający bochen podzielono między zgromadzonych mieszkańców i przybyłych zacnych gości.

 

Po części oficjalnej była już tylko muzyczna zabawa, najpierw z zespołem Dikanda, a potem do rana z zespołem Aspekt z Wągrowca. Ponadto na wszystkich czekały ciekawe stoiska handlowe i gastronomiczne, a dla dzieci zamki dmuchane.

 

Dożynki to nie tylko podziękowanie za dorodne plony, ale przede wszystkim hołd dla rolników, prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez wszystkie sołectwa, wyśmienita zabawa dla wszystkich bez wyjątku, przybyłych na arenę uroczystości dożynkowych, poczynając od dzieci, a kończąc na seniorach. W Krzewinie każdy fantastycznie się bawił z napełnionym żołądkiem, mogąc skorzystać z wybornego jadła i napitku.

 

Nie zabrakło podziękowań od samorządowców, na czele z Burmistrzem Brunonem Wolskim, od posła Marcina Porzucka i wicewojewody wielkopolskiego, Jarosława Maciejewskiego. Także ci, którzy nie mogli pojawić się w Krzewinie przesłali listy gratulacyjne.

 

Brunon Wolski

Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory

 

– Szanowni Państwo! Przyjmując od starostów dożynek bochen chleba, który został upieczony z tegorocznego ziarna, powiedziałem, że będę robić wszystko, aby starczyło go dla każdego mieszkańca naszej gminy. Mogę tak mówić, bo znam naszych mieszkańców i wiem, że wy wszyscy pomożecie, aby tego chleba nikomu nie zabrakło. Jestem pewien, że przy waszym wsparciu na pewno tak będzie, że ten chleb będzie gościł w każdej rodzinie, w każdym mieszkaniu. Nikomu go nie będzie brakowało. Spotykamy się, jak co roku, po okresie żniwnym, aby oddać cześć i hołd naszym rolnikom. Czynię to tutaj we własnym imieniu, jak również w imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy. Drodzy rolnicy dobrze, że jesteście. Cieszymy się z tego bardzo, że właśnie tutaj pracujecie, dla dobra naszych mieszkańców, dla dobra naszego kraju, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Wiemy na czym polega praca rolnika, bo w większości pochodzimy ze wsi, z gospodarstw rolnych. Praca rolnika nie była łatwa kiedyś i obecnie nie jest łatwa, a rolnik powinien być bardziej wykształcony od wszystkich. W zasadzie na wszystkim musi się znać. Musi wiedzieć jakie zastosować zboże, kiedy zaorać, jakie ziarno zastosować, jakie środki ochrony roślin zastosować i umieć się maszynami posługiwać. Dlatego składam wielkie podziękowania rolnikom za to, że rolnictwo w naszej gminie stoi na wysokim poziomie. Niestety nasze gleby nie są najlepsze i nasi rolnicy uprawiają glebę klasy piątej, szóstej, a trójek jest bardzo mało. Dlatego wiemy, ile należy włożyć wysiłku, aby cokolwiek z tej ziemi uzyskać. A potrafią to robić i mają efekty, które widać w gospodarstwach na terenie naszej gminy. Wszystkie są zadbane, piękne i oko się cieszy, gdy oglądamy poszczególne gospodarstwa rolne. Wręczając statuetki „Zasłużony w rozwoju miasta i gminy Kaczory” z okazji nadania praw miejskich dla miejscowości Kaczory wyróżniliśmy również rolników, którzy mają duży wkład w rozwój naszych miejscowości. Za to im serdecznie dziękuję. Wszyscy żyjemy tutaj w symbiozie i rolników wspieramy, pomagamy i wzajemnie ich szanujemy za produkcję żywności, bez której by nie było życia.

 

Jeszcze raz wszystkim rolnikom serdecznie dziękuję, gratuluję osiąganych efektów. Dzisiaj gościmy po raz pierwszy w miejscowości Krzewina. Tak się stało, że było trochę zamieszania z powodu ASF i szukaliśmy odpowiedniego miejsca na dożynki. I to właśnie pani sołtys Krzewiny wyraziła chęć organizacji tego święta. mimo obaw jak to wszystko wyjdzie. Jednak widzimy, że wyszło bardzo dobrze i wielkie brawa należą się dla pani sołtys, rady sołectwa i mieszkańców Krzewiny. Wiem, że nie było mieszkańca, który by się nie zaangażował w to wydarzenie, tym bardziej, że Krzewina nie jest dużą miejscowością. Mam nadzieję, że Krzewina dobrze się zapisała i za osiem lat przyjedziemy tu ponownie na dożynki. W dniu dzisiejszym dokonaliśmy symbolicznego otwarcia drogi, może nie dużej, ale ważnej dla miejscowości Krzewina, dlatego że połączyła dwie części tej miejscowości. Jest to dla nich nagroda też za organizację dożynek. Oby wam ta droga dobrze służyła. Jeszcze raz rolnikom i waszym rodzinom życzę wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i szczęścia. Niech każdemu dobrze się powodzi i nikomu niczego nie brakuje.

 

Marcin Porzucek

poseł RP

 

– Drodzy Gospodarze, Szanowni Państwo! Podziękowaliśmy dzisiaj Panu Bogu za plony. Ja jako poseł Ziemi Pilskiej pragnę pochylić się i podziękować wszystkim rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, pszczelarzom za wasz trud.

 

Dziś jest święto rolnika, a nie święto polityka, więc nie będę długo zabierał głosu. Życzę wam wszystkiego najlepszego, by pogoda dziś jeszcze dopisała, udanej zabawy do białego rana i wspaniałych wrażeń na koncercie zespołu Dikanda. Życzę wszystkiego najlepszego gościom i mieszkańcom gminy Kaczory.

 

Jarosław Maciejewski

Wicewojewoda Wielkopolski

 

– Szanowni Państwo, a przede wszystkim starostowie tegorocznych dożynek. Panie Burmistrzu, Państwo Radni, panie Pośle, panie Starosto i nade wszystko rolnicy oraz ci, którzy z nimi przybyli na dożynki, by wspólnie świętować. Jako, że to moja trzecia tego typu impreza dnia dzisiejszego, pozwólcie, bo jest z nami burmistrz Miasteczka Krajeńskiego, u którego wczoraj byłem na mszy dożynkowej, że odniosę się w kilku słowach do tego, co na niej powiedział ksiądz. Ksiądz odniósł się do dwóch ważnych aspektów. Przede wszystkim odniósł się do ciężkiej pracy rolnika, że jak spotykamy prawdziwego rolnika i podajemy mu rękę, to czujemy jego zapracowane dłonie. Tak naprawdę ci wszyscy, którzy trudnią się uprawą ziemi wiedzą o czym mówię. Natomiast drugi aspekt z wypowiedzi księdza to abyśmy w naszych lokalnych społecznościach, w tej nowoczesności nie byli bardzo podzieleni, bo jedność stanowi ważną rzecz. O to czasami trzeba po prostu się postarać. Ja będąc przez 17 lat sołtysem mojego sołectwa, wiem co to znaczy współpraca we właściwym kierunku. Myślę, że wy też wiecie, tylko czasami następują różnego rodzaju rozwinięcia. Jak na naszych wsiach słyszymy, że po godz. 22-giej kombajn nie powinien pracować, albo źle został rozwieziony obornik, to niektórzy z nas myślą, w jaką stronę to zmierza.

 

Szanowni Państwo, rolnicy, oby takie problemy nigdy was nie dotykały, a my cieszmy się, że mamy Was rolników. Prawdziwych tych, którzy uprawiają ziemię. Życzę wam wszystkiego dobrego i dziś szampańskiej zabawy.

 

Listy z życzeniami dla rolników przesłali:

 

– Wojewoda Wielkopolska Pani Agata Sobczyk

– Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak

– Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski

– Minister Rozwoju i Technologii Pan Poseł Krzysztof Paszyk

– Posłanka na Sejm RP Pani Maria Małgorzata Janyska

– Poseł na Sejm RP Pan Grzegorz Piechowiak

– Poseł na Sejm RP Pan Henryk Szopiński – z tym, że Pan Poseł dotarł w późniejszej części uroczystości.

 

Przedstawmy Starostów

 

Starostami tegorocznych Dożynek byli Kinga i Szczepan Borutowie – małżeństwo wspólnie prowadzące gospodarstwo rolne w Krzewinie.

 

Kinga Boruta – urodziła się w Szamocinie, szkołę średnią ukończyła zdobywając tytuł technika agrobiznesu a następnie kontynuowała edukację na studiach licencjackich z zakresu administracji publicznej. Prowadzone z mężem gospodarstwo ma obecnie ok. 120 h. Produkcja nastawiona jest na hodowlę bydła mlecznego. Wśród przeprowadzonych w gospodarstwie inwestycji szczególną uwagę pani Kinga poświęciła staraniom o zakup robotów udojowych. Ta zmiana znaczenie ułatwiła organizację pracy gospodarstwa, zostawiając również czas na aktywność poza rolniczą.

 

Rodzina Pani Kingi to oprócz męża Szczepana trzy dorastające córki Maria, Helena i Stefania. W wolnym czasie poświęca czas na gotowanie, jazdę na rowerze, rekreację z rodziną oraz wyjazdy motocyklowe z mężem. Owocem tej ostatniej pasji jest zdobyte przed miesiącem prawo jazdy na motor.

 

Wieś Krzewina jest dla Pani Kingi oazą, dobrą do prowadzenia zarówno życia rodzinnego jak i działalności rolniczej.

 

Szczepan Boruta urodził się w 1983 r. w Szamocinie.

 

Część ziemi swojego gospodarstwa przejął po ojcu, prowadząc gospodarstwo wspólnie z żoną i bratem, systematycznie powiększał jego areał. Część gospodarstwa Państwa Borutów obejmują łąki.

 

Inwestycje, które zrealizowano po przejęciu gospodarstwa, to budowa nowoczesnej obory, modernizacja parku maszynowego oraz wprowadzenie wspomnianych robotów udojowych. Wprowadzenie tej technologii zauważalnie zwiększyła wydajność produkcji. W najbliższych latach Państwo Borutowie chcieliby utrzymać wydajność produkcji oraz pozyskać lepsze warunki zbytu mleka.

 

W życiu rodzinnym Pana Szczepana ważną rolę odgrywają wspólne rodzinne pasje, którymi są rowery i wypady na motorze. Dla celów rekreacyjnych Państwo Borutowie hodują konie, które często zaprzęgają do bryczki.

 

We wsi Krzewina Pan Szczepan ceni sobie spokój, piękny krajobraz i możliwość rekreacji oraz dobre warunki do prowadzenia gospodarstwa.

 

Muzyczną Gwiazdą Dożynek w Krzewinie był niesamowity folkowy zespół DIKANDA, z Królową sceny, Anną Witczak – Czerniawską

 

– Zdarza się, że gramy koncerty na dożynkach. Ten dzisiejszy jest wyjątkowy, bo gramy koło Piły, z której pochodzę. Co prawda wyemigrowałam z niej na 16 lat, ale wróciłam i mieszkam znów w Grodzie Staszica. Natomiast moi rodzice pochodzą z tutejszych okolic. Mama z Brodnej spod Śmiłowa, a tata z Kostrzynka w rejonie Rudnej Wysoka, Zelgniewo.

 

Bardzo dziękuję panu burmistrzowi, organizatorom za zaproszenie na dożynki do Krzewiny. Że postawili na zespół, który gra muzykę na żywo, nie z playbacku, który jest teraz popularny. My jednak wierzymy, że żywa muzyka jest piękna, podobnie jak plony rolników są zrobione z sercem, na dobrym zakwasie. Jak nie są zanieczyszczone komercją, maszynerią to są pyszne, smakują, pięknie pachną i my tak samo podchodzimy do naszej muzyki.

 

25 sierpnia 2024 roku to był udany i wyjątkowy dzień dla rolników, mieszkańców Krzewiny, Gminy Kaczory i zaproszonych gości. Dożynki w tej gminie zawsze przyciągają wielu zwolenników tradycji i dobrej zabawy.

 

M.M.