Płonęły lasy

plonely_lasy

Miniony tydzień (17-23 sierpnia) był najbardziej „palny” od rozpoczęcia akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej na terenie pilskich lasów. Panująca w ostatnich dniach „wakacyjna pogoda” sprawiła, że pilscy leśnicy nie mieli urlopowego nastroju. Słoneczna aura cieszy wielu z nas, jednak dla leśników to okres wzmożonej i ciężkiej pracy.

Utrzymujące się od wielu dni wysokie temperatury i brak jakichkolwiek opadów spowodowały, że wilgotność ścioły spadła do krytycznego poziomu 10%. Zagrożenie pożarowe utrzymuje się na najwyższym 3 poziomie.

W ostatnim tygodniu odnotowano na terenie RDLP w Pile 19 pożarów, w których spłonęło 6 ha lasu. Największy z nich wystąpił 17 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Lipka. Spaleniu uległy ponad 2 ha drzewostanu. Zaczątkiem tego pożaru było palące się ściernisko i na skutek zmiany kierunku wiatru ogień „wszedł” do lasu. Za sprawą Dromaderów z leśnej bazy lotniczej w Krępsku i strażaków udało się opanować pożar.  Z kolei 20 sierpnia około 4 rano na terenie Nadleśnictwa Krucz spaleniu uległo 1,85 ha, w tym młodnik sosnowy. Na szczęście służby były czujne i udało się ugasić pożar.

Prognozy pogody zapowiadają opady deszczu. Miejmy nadzieję, że się sprawdzą i doprowadzą do zmniejszenia zagrożenia pożarowego w lasach oraz ucieszą grzybiarzy.

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *