
Po właściwej stronie lustra. Kwiecień 2025 r.
Oddajmy głos radnym KOALICJI (czytaj: Koalicji Obywatelskiej PO):
Małgorzata Karwacka – przewodnicząca Rady Powiatu
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
Niedawno odbyły się Pilskie Powiatowe Targi Edukacyjne Szkół Średnich, na których została przedstawiona bogata oferta edukacyjna szkół średnich, obejmująca ponad 1500 miejsc, oferowana dla uczniów z powiatu pilskiego. W najbliższy weekend natomiast szkoły średnie w ramach „Drzwi otwartych” zaprezentują swoją bogatą ofertę skierowaną do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Zaprezentują się takie szkoły jak: Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile, Zespół Szkół Technicznych w Pile – Mechanik, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Powiatowe Centrum Edukacji w Pile, Centrum Kształcenia Zawodowego w Wyrzysku – CKZIU w Wyrzysku.
To czas, kiedy młodzi mieszkańcy powiatu pilskiego, będący w ostatnich klasach szkół podstawowych, osobiście lub w towarzystwie rodziców, wybierają drogę edukacji, którą chcą podążać w przyszłości. Warto w tym czasie znaleźć chwilę na przyjrzeniu się ofercie jaka jest kierowana co roku przez szkoły. Zachęcamy do skorzystania z oferty szkół w powiecie pilskim jaka została zaprezentowana na targach.
Maria Augustyn
Śródmieście, Zamość
Komisja Edukacji, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa zawsze w marcu opiniuje sprawozdania służb powiatowych zajmujących się bezpieczeństwem mieszkańców za ubiegły rok. Z tych sprawozdań wynika, że służby powołane do tego, by pilnować naszego bezpieczeństwa w każdej dziedzinie: ochrony przed przestępcami, przeciwpożarowej, komunikacyjnej, sanitarnej mierzą się z coraz nowymi wyzwaniami i widać, że są coraz lepiej przygotowane i wyposażone. Mieszkańcy Powiatu mogą na nich liczyć, gdy dochodzi do cyberataku, kiedy dilerzy próbują rozprowadzać narkotyki, kiedy zagrażają nam choroby zakaźne, bo ludzie się nie szczepią, gdy szerzy się dezinformację i próbuje zakłócać systemy elektroniczne. Przedstawiciele wszystkich służb prowadzą zajęcia edukacyjne w przedszkolach, szkołach i wśród mieszkańców, bo zbyt wiele tragedii, wynika z nieświadomości. Zaangażowanie służb w działania kontrolne i prewencyjne jest ogromne, dlatego najczęściej powtarzanym słowem na komisji były podziękowania i uważam, że słusznie. Sporo uwagi poświęciliśmy też na dyskusję o problemach i planach każdej ze służb. Powiat deklarował kontynuację wsparcia, na miarę naszych możliwości.
Stanisław Dąbek
Śródmieście, Zamość
Bardzo wiele dzieje się w kraju, ale chyba jedną z najważniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę i traktować niezwykle poważnie są zbliżające się wybory, których nie można zignorować i wybrać najlepszego prezydenta. Obywatelskość w nas jest i poczucie odpowiedzialności za to, kto będzie stał na czele naszego kraju. Kto będzie prezydentem. Chodzi o to, żebyście Państwo, niezależnie od tego, jakie macie poglądy i jak spoglądacie na świat i rzeczywistość, wybrali się do lokalu wyborczego i zagłosowali na swojego kandydata. Zachęcam, namawiam, uważam, że to jest w tej chwili jedna z najważniejszych rzeczy, która przez świadomego obywatela powinna być wykonana.
Wojciech Szutkowski
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo
Jak co roku w miesiącu marcu Rada Powiatu w Pile rozpatruje informacje dot. sytuacji na rynku pracy, rozdysponowania środków finansowych PFRON oraz rozpatruje informacje Policji, Straży Pożarnej, Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej i Inspekcji Nadzoru Budowlanego z działań podejmowanych na terenie powiatu pilskiego. Z informacji tych można się przekonać, iż poziom bezpieczeństwa nie budzi zastrzeżeń. Zarówno podczas posiedzeń Komisji Rady jak i podczas sesji Rady Powiatu informacje te zostały wysoko ocenione. Ze spraw związanych z budżetem Powiatu na uwagę zasługuje rozdysponowanie około 5,4 mln zł na realizację rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027” i programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027″oraz zwiększenie subwencji o kwotę 1,35 mln zł w związku z przyznaniem przez Ministra Finansów dochodów związanych ze skutkiem wzrostu o 5% wynagrodzeń nauczycieli. Powyższe środki choć w dalszym ciągu nie rozwiązujące sytuacji finansowej pracowników pomocy społecznej oraz nauczycieli stanowią znaczący postęp w porównaniu do wcześniejszych lat zaniedbań.
Michał Śron
Wyrzysk
Szanowni czytelnicy, zbliża się czas Wielkanocy. Już niedługo spotkamy się w rodzinnym gronie przy świątecznym stole, celebrując nadchodzące święta i ciesząc się z okazji bycia razem. Będzie to też z pewnością możliwość wymiany poglądów i wzajemnych dyskusji.
Wierzę, że dialog i wzajemny szacunek są fundamentem silnej wspólnoty. Niezależnie od różnic poglądów, łączy nas troska o dobro wspólne i chęć budowania lepszej przyszłości. Życzę Państwu spokojnych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei, zdrowia i wzajemnego zrozumienia. Niech ten świąteczny czas będzie okazją do refleksji, bliskości i wzmacniania tego, co naprawdę ważne.
Drodzy Ósmoklasiści! Przed Wami bardzo ważna decyzja – wybór dalszej ścieżki edukacyjnej. To moment, który może znacząco wpłynąć na Waszą przyszłość, dlatego warto podejść do niego świadomie i z rozwagą. Chciałbym zachęcić Was do uważnego przyjrzenia się szkołom, ich profilom i atmosferze, jaka w nich panuje. Od wielu lat ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży i rodziców cieszy się pilska „Nafta”, czyli Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. To miejsce z tradycją, dobrą renomą i wysokim poziomem nauczania. Mówię to również z własnego doświadczenia – moja córka jest absolwentką „Nafty”, a syn obecnie kontynuuje tam naukę. Oboje znaleźli tam nie tylko solidne przygotowanie do dalszej drogi, ale też wartościowe relacje i inspirację do rozwoju. Polecam z pełnym przekonaniem!
Drodzy Maturzyści! Niech kwitnące kasztany przyniosą Wam szczęście, a pytania na egzaminie będą bardziej znajome niż podręcznik z pierwszej klasy! Trzymam kciuki, żeby matura poszła lekko, szybko i bez zbędnego stresu. Pamiętajcie – to tylko egzamin, a nie test na człowieczeństwo. Powodzenia!
Z wyrazami szacunku.
Grzegorz Wądołowski
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
Zbliżają się Święta Wielkanocne. Pewnie jak co roku porządki domowe na wiosnę doprowadzą do przepełnienia różnych pojemników na śmieci. Usuwanie ich musi być częstsze. Martwi fakt, że właściciele lub dzierżawcy pojemników na używaną odzież, obuwie itp. nie robią tego sukcesywnie, co powoduje rosnące „góry” rzeczy walające się pod posesjami wielorodzinnymi. Ponoć mieszkańcy mają sami odwozić je do PSZOK. W praktyce nie jest to możliwe. Dziwna sytuacja. Jeśli do tego dodamy zlikwidowane pojemniki na plastikowe nakrętki, to cała praca nad segregacją odpadów, trwająca od niemal 15 lat lub więcej bierze w łeb.
To trudne wyzwanie zwłaszcza dla samorządów gminnych, miejskich. Obyśmy sami nie doprowadzili do problemu z segregacją i usuwaniem odpadów. Uczymy dzieci i młodzież jak to robić, a sami często nie dajemy dobrych przykładów. Radosnej Wielkanocy w czystym środowisku.
Marcin Borowicz
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
Pilskie Powiatowe Targi Edukacyjne Szkół Średnich
W sobotę, 5 kwietnia 2025 r. w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile przy ul. W. Pola odbyły się Pilskie Powiatowe Targi Edukacyjne Szkół Średnich.
Zaproszenia do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół prowadzonych przez Powiat Pilski, przez inne podmioty oraz szkoły niepubliczne otrzymali uczniowie szkół podstawowych i ich rodzice.
Było w czym wybierać, ponieważ na targach zaprezentowało się 11 szkół publicznych oraz 4 niepubliczne. Ponadto swoją ofertę przedstawiały inne jednostki Powiatu Pilskiego: Młodzieżowy Dom Kultury „ISKRA” w Pile oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile, Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Oddział Zamiejscowy w Pile i Powiatowy Urząd Pracy w Pile, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, Szkoła Policji w Pile, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Pile Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile.
Podczas targów dostępny był dla uczniów „Informator Edukacyjny 2025/2026” z krótką charakterystyką poszczególnych szkół, pełną ofertą edukacyjną z podziałem na typy szkół, kierunki kształcenia i profile klas, z zasadami rekrutacji – z opisem terminów, kryteriów i wymaganych dokumentów.
Tegoroczne targi edukacyjne cieszyły się sporym zainteresowaniem. Kilkuset uczniów odwiedziło w sobotę halę sportową przy Wincentego Pola, a w tym roku na absolwentów podstawówek czeka w szkołach ponadpodstawowych 1500 wolnych miejsc. Naszą młodzież czeka jeszcze jedno wydarzenie – jednodniowe targi edukacyjne, których celem będzie zwiększenie wiedzy uczniów na temat oferty edukacyjnej i zawodowej lokalnego rynku pracy, wskazanie możliwych scenariuszy rozwoju zawodowego oraz wsparcie w określeniu predyspozycji zawodowych – związane z projektem „Akcja edukacja – Targi Edukacyjne, Przystanek Praca” prowadzonym przez Gminę Piła.
Życzę powodzenia wszystkim absolwentom szkół podstawowych i trzymam za Was kciuki za dokonanie właściwego wyboru.
—
Już teraz zapraszam do spotkania z radnymi w majowym wydaniu TR.
M.M.