
Po Właściwej Stronie Lustra, marzec 2025 r.
Oddajmy głos radnym KOALICJI (czytaj: Koalicji Obywatelskiej PO):
Rafał ZDZIERELA
Starosta pilski
Śródmieście, Zamość
„Kłamie ten, co znając prawdę jej zaprzecza, a nieprawdę mówi ten, co prawdy nie zna, czyli tkwi w błędzie” chyba w ten sposób można skomentować fałszywe i absurdalne informacje w mediach społecznościowych o tym, że zmiana władzy pogrążyła Powiat Pilski.
Stwierdzenia: „Zmiana polityczna w powiecie…. szybko znalazła swoje odzwierciedlenie w twardych danych. Pod rządami nowego starosty oraz jego zaplecza politycznego, powiat stracił na jakości zarządzania w kluczowych obszarach, co bezpośrednio wpłynęło na wyniki rankingu” lub „Powiat Pilski runął w dół. Spadek z pierwszego miejsca poza czołową dziesiątkę to nie przypadek, a efekt serii złych decyzji i zaniedbań nowej ekipy rządzącej” kompletnie mijają się z prawdą! A dlaczego? Dlatego, że nasz Powiat w tym roku nie podlegał ocenie, bo nie brał udziału w tym rankingu i nie wysłał żadnych danych do oceny. Nie było zatem żadnego kryterium, które Związek Powiatów Polskich oceniłby w odniesieniu do działalności Powiatu Pilskiego za 2024 rok.
Powiat Pilski nie obniżył poziomu usług dostępnych dla obywateli, nie pogrążył się również w żadnym chaosie. Obecny Zarząd Powiatu w Pile, zamiast na podejmowaniu działań pod kątem kryteriów rankingu, skupił się na innych istotnych zadaniach tj. poprawa absolutnie karygodnych warunków w internacie przy Zespole Szkół Ekonomicznych Pile, naprawie cieknących dachów, czy realizacją innych wytycznych nakładanych przez podmioty kontrolujące jednostki organizacyjne Powiatu np. zalecenia konserwatora zabytków dot. naprawy infrastruktury Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu. Te i wiele innych zagadnień wymagało podjęcia natychmiastowych działań. To właśnie nowy Zarząd Powiatu uznał za najistotniejsze na początku tej kadencji i to ma służyć budowaniu kapitału na przyszłość. Nie statuetki, dyplomy, wyróżnienia na forum… tylko zapewnienie bezpieczeństwa młodzieży, mieszkankom i mieszkańcom Naszego Powiatu.
Małgorzata KARWACKA
Przewodnicząca Rady Powiatu
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
Wybory tylko teoretycznie wygrywa się w dniu wyborów. W rzeczywistości wygrywa się je lub przegrywa dużo wcześniej! Ostatnie tygodnie przed pójściem do urn to tylko zwieńczenie lub podsumowanie tego, co działo się przez miesiące, a może nawet lata. Niby jest to oczywista oczywistość, a jednak co poniektórym nadal trudno jest się z tym oswoić.
Tylko niewielka część wyborców podejmuje wyborcze decyzje pod wpływem jakiegoś nagłego impulsu, w ostatniej chwili. W większości przypadków decyzja o tym na kogo zagłosować jest wypadkową całego szeregu doświadczeń i obserwacji sceny politycznej oraz sytuacji w kraju. Jest to więc proces rozciągnięty w czasie i na ogół – szczególnie w przypadku wyborów prezydenckich – dokładnie przemyślany.
Nie możemy więc w tej chwili odpuszczać i oszczędzać sił na „ostatnią prostą”. Musimy już dziś działać tak, jakby wybory miały się odbyć za kilka dni! Już dziś musimy być maksymalnie zmobilizowani, zdeterminowani i aktywni, choćby po to, by w maju nie tracić już czasu na mobilizację i „budzenie się ze snu”. Nie zapominajmy również o tzw. zdarzeniach nieprzewidzianych i o tym, że sztaby oponentów politycznych mogą przygotowywać jakieś zaskakujące, niestandardowe posunięcia. Żyjemy w zwariowanych, nieprzewidywalnych czasach i wiele rzeczy może pójść nie tak, jak to sobie dziś wyobrażamy.
Stanisław DĄBEK
Śródmieście, Zamość
Chcę powiedzieć, że napawa mnie pewnym optymizmem to, co dzieje się z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Łobżenicy. Mam nadzieję, że idzie to w dobrym kierunku. Jest tam duży kredyt zaufania i widzę światełko w tunelu przez lata zaniedbań, braku nadzoru nad tym ośrodkiem, o którym pisały nieprzychylnie ogólnopolskie media. Mam nadzieję, że teraz wróci normalność i młodzież, która znajduje się w trudnych sytuacjach odnajdzie siebie w tym ośrodku oraz sama będzie umieć nad sobą pracować. Przeniesienie tego ośrodka w inne miejsce rodzi moją nadzieję, że to jednak będzie z dużą korzyścią dla ośrodka. Dlatego kibicuję im bardzo mocno. Mam nadzieję, że wraca normalność. Między innymi w takim miejscu jak zapomnianym przez poprzedników Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Łobżenicy.
Wojciech SZUTKOWSKI
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo
W styczniu 2024 r. były Starosta Eligiusz Komarowski wobec braku sposobu na zagospodarowanie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kijaszkowie, wchodzącego w skład Zespołu Placówek Wychowawczych w Łobżenicy wniósł projekt uchwały dot. zamiaru likwidacji w/w Ośrodka. Jednym z argumentów tego stanu było, że w okresie od 2017 r. liczba uczniów zmniejszyła się ze „111 do 35 w 2023 r. Nie wspomniano przyczyny powyższej sytuacji, nieprawidłowościach w działalności MOW w Łobżenicy, jak i braku właściwego nadzoru nad Placówką, szeroko opisywane przez media publiczne, jak i regionalne. W wyniku wyborów samorządowych w kwietniu ub.r. wyborcy przekazali władzę w Powiecie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drodze. Zaledwie po 8 miesiącach, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Pile, w dniu 25 lutego 2025 r. Zarząd Powiatu, wniósł projekt uchwały Rady Powiatu w Pile w sprawie zamiaru przekształcenia placówki poprzez utworzenie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy. Z uzasadnienia uchwały wynika, iż stan wychowanków zwiększył się z 38 na koniec 2023 r. do 70 na stan 31 grudnia 2024 r. i docelowo zwiększy się do 130 wychowanków. Jest to m.in. efekt ponownego zatrudnienia „niechcianego” przez poprzedniego Starostę dyrektora Placówki Pana Sebastiana Deca. Powyższe przyczyni się również do dodatkowych miejsc pracy w Powiecie.
Michał ŚRON
Wyrzysk
W obecnym czasie mamy do czynienia ze szczytem sezonu zachorowań na grypę. Od początku sezonu mogło zachorować na nią ponad dwa i pół miliona osób. Przepełnione przychodnie i szpitale zmagają się z ogromnym napływem pacjentów. Szczególnie narażone na ryzyko ciężkiego przebiegu grypy oraz powikłań są osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży oraz osoby z przewlekłymi chorobami, takimi jak schorzenia serca, płuc, cukrzyca, zastoinowa niewydolność serca i otyłość. Dodatkowo, wirus RSV, szczególnie groźny dla dzieci, również zbiera swoje żniwo, co prowadzi do paraliżu szkół i przedszkoli z powodu wysokiej absencji uczniów i nauczycieli.
W przypadku zauważenia objawów grypy, takich jak gorączka (czasami bardzo wysoka, dochodząca do 40 stopni i nie reagująca na leki), ból mięśni, zmęczenie, kaszel czy ból gardła, zaleca się samodzielne wykonanie testu COMBO, dostępnego w aptekach. Warto przeprowadzić go najwcześniej po około 24 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów, ponieważ wcześniejsze testowanie może dać wynik negatywny mimo rzeczywistej infekcji wirusem grypy. W przypadku wyniku pozytywnego, szczególnie u osób z grupy ryzyka, zalecam kontakt z lekarzem w celu uzyskania recepty na lek, który łagodzi objawy i skraca czas choroby.
Niestety, zaledwie 5% Polaków zdecydowało się na szczepienie przeciwko grypie. To niepokojąca statystyka, ponieważ niska liczba zaszczepionych może prowadzić do większej podatności populacji na wirusa i zwiększyć ryzyko epidemii. Kluczowe jest podkreślenie znaczenia edukacji na temat korzyści płynących ze szczepień. Pragnę przypomnieć, że szczepionka jest bezpłatna dla dzieci oraz seniorów. Pamiętajmy, aby być mądrymi przed szkodą i podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia.
Grzegorz WĄDOŁOWSKI
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
11 marca obchodziliśmy Dzień Sołtysa. W Pile świętowaliśmy już 6 marca. Jego celem jest zwrócenie uwagi na role sołtysów na polskiej wsi oraz podziękować im za codzienny trud, jaki wkładają w pracę na rzecz lokalnych społeczności. W Polsce mamy 40.825 sołtysów. Nie otrzymują oni, w odróżnieniu od wójtów czy burmistrzów i prezydentów miast stałego wynagrodzenia. Dostają natomiast dietę w wysokości ok. 350 zł miesięcznie. Sołtys pełni funkcję gospodarza i reprezentuje interesy mieszkańców sołectwa. Wybierany jest przez zebranie wiejskie i realizuje swoje działania przy wsparciu rady sołeckiej. Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego od XIII po XXI w. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, królów elekcyjnych, rozbiory i PRL. Ich rola zmieniła się na przestrzeni wieków. Dzisiaj sołtys reprezentuje mieszkańców na szczeblu gminy, zabiega by postulaty mieszkańców były realizowane przez władze samorządowe. Pracy sołtysa nie da się sformalizować. Sołtys to wyjątkowy urzędnik. Bez biurka i stałych godzin pracy. Dlatego dobrych liderów wsi powinniśmy doceniać i wyróżniać, a ich działania stawiać jako wzór i inspiracje dla innych.
Zatem przypadający na 11 marca Dzień Sołtysa to świetna okazja do złożenia im podziękowań za zaangażowanie oraz trudną codzienną pracę. Gratuluję wytrwałości, determinacji i poświęcenia. Oby takich ludzi pracowitych, dobrych, mądrych i empatycznych nie zabrakło nigdy na polskiej wsi. Wszystkiego co najlepsze życzy ten, który z podziwem patrzy na Wasze dokonania.
Marcin BOROWICZ
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn
Wizyta Katarzyny Lubnauer, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Pile.
28 lutego 2025 r. Wiceministra odwiedziła m.in. Powiatowe Centrum Edukacji w Pile, placówkę kształcenia zawodowego w branżach takich jak mechanika, mechatronika, budownictwo, elektrotechnika oraz inne kierunki techniczne, która przygotowuje uczniów do pracy w branżach, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników, współpracując przy tym z lokalnymi przedsiębiorcami.
Ponadto Katarzyna Lubnauer spotkała się w kinie ISKRA z samorządowcami, Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, przedstawicielami Delegatury w Pile Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz dyrektorami i nauczycielami placówek oświatowych północnej Wielkopolski. Tematem spotkania była przygotowywana reforma programowa, której wdrażanie rozpocznie się w 2026 roku. Omówiono plany zmian oraz wstępne wyniki konsultacji z nauczycielami, w których udział wzięło ponad 10 tys. osób, a ankietę wypełniło 23 tys. nauczycieli. Przy pełnej sali ISKRY Wiceministra odpowiadała na pytania kierowane od kadry oświatowej, które w szczególności dotyczyły pomysłów Ministerstwa Edukacji Narodowej na reformę uzdrawiającą Polską oświatę.
Cieszy fakt, że tym razem planowana reforma oświatowa rozpoczyna się oddolnie, tj. przy konsultacjach z nauczycielami oraz dyrektorami szkół. Miejmy nadzieję, że wszystkie zmiany będą wprowadzane transparentnie, w porozumieniu z samorządami i po konsultacjach z kadrą oświatową.
—
Już teraz zapraszam do spotkania z radnymi w kwietniowym, wielkanocnym numerze TR.
M.M.