Pocztówka z wakacji POLREGIO – TOP 7 atrakcje w Bieszczadach!

pocztowka_z_wakacji

Chyba każdy, kto poczuł się kiedykolwiek zmęczony codziennymi obowiązkami pomyślał, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Nic dziwnego! Bieszczady od lat fascynują swoją niezwykłą przyrodą oraz ciekawą historią, będąc idealnym miejscem do ucieczki od zgiełku dużych miast czy do cyfrowego detoksu. Dzięki sezonowym pociągom POLREGIO dojechać można m.in. do takich malowniczych miejscowości jak Jasło, Zagórz, Łupków czy Komańcza. Na pokład pociągów bez problemu zabierzemy ze sobą rower. To świetna wiadomość dla fanów turystyki rowerowej, tym bardziej, że szlaków rowerowych w tym regionie nie brakuje. A co szczególnie warto zobaczyć w Bieszczadach? W ramach cyklu „Pocztówka z wakacji POLREGIO”, przewoźnik przygotował listę 7 największych atrakcji regionu.

1.    Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie będące największym sztucznym zbiornikiem w kraju, nazywane jest niekiedy „bieszczadzkim morzem”. Warto je poznać nie tylko ze względu na piękną okolicę i wspaniałe walory krajobrazowe. Niezapomnianych wrażeń dostarczy również wizyta na gigantycznej betonowej zaporze (82 m wysokości i ponad 660 m długości), która powstała w 1960 roku i chroni okolice przed powodziami. W jej wnętrzu znajduje się hydroelektrownia o mocy 200 MW, którą z pewnością również warto odwiedzić. Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych w znanych miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Solina czy Polańczyk. Zbiornik Soliński jest popularny wśród żeglarzy i kajakarzy, a w sezonie letnim po jeziorze kursują także stateczki wycieczkowe. Przez Solinę przebiega m.in. międzynarodowa trasa transgranicznego szlaku rowerowego „Zielony Rower”, którą dojechać można na Słowację.

2.    Bieszczadzki Park Narodowy – Połoniny i Chatka Puchatka
Bieszczadzki Park narodowy jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” i trzecim co do wielkości parkiem narodowym na terenie Polski. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku dostępnych jest ponad 142 km szlaków pieszych, z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą szlakową. W granicach Parku znajdują się słynące z niepowtarzalnych panoram, będące wizytówką Bieszczad – Połoniny, które są jednym z głównych celów turystycznych w tej okolicy. Do wyboru turyści mają 4-kilometrową Połoninę Caryńską, znajdująca się między dolinami Prowczy i Wołosatego, bądź rozciągająca się na blisko 8 km Połoninę Wetlińską, na szlaku której znajduje się ponad 50-letnia Chatka Puchatka. Najwyżej położone schronisko w Bieszczadach (1228 m n.p.m.) jest schronieniem dla piechurów oraz kultowym miejscem na mapie Bieszczad. Zapewniamy, że widok zachodzącego słońca obserwowany z wysokości Chatki, wynagrodzi nawet największe trudy związane z pieszą wędrówką. W samym Bieszczadzkim Parku Narodowym istnieje trasa rowerowa o łącznej długości 8km (Bukowiec – Beniowa – Bukowiec). Od 2009 roku udostępnione są również parkingi dla rowerów, na których ustawiono specjalne stojaki. Znajdują się one obecnie m.in. w Ustrzykach Górnych, Wołosatem, czy w dolinie Górnego Sanu.

3.    Park Gwiezdnego Nieba
Park utworzony został 8 marca 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu. Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce, w którym można podziwiać konfiguracje gwiazd na niebie w pełnej okazałości, gołym okiem. Pozostałe regiony naszego kraju zanieczyszczone są światłem sztucznym, co uniemożliwia skuteczną obserwację podniebnych konstelacji. Podczas pokazu w Parku Gwiezdnym uczestnicy mają wyjątkową szansę poznać największe gwiazdozbiory, zaobserwować komety, sztuczne satelity czy robiące wrażenie spadające gwiazdy, a także otrzymać bonus w postaci grupowego zdjęcia na tle Drogi Mlecznej. W rejonie Lutowisk występuje małe natężenie ruchu samochodowego oraz wiele krótszych szlaków rowerowych, które są dobrymi łącznikami z innymi – dłuższymi odcinkami beskidzkich pętli.

4.    Tarnica
Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad wznoszący się na wysokość 1346 m n.p.m. i przyjęło się, że jest to bieszczadzki odpowiednik Giewontu. Kto podejmie wyzwanie i wybierze się na podbój słynnego „siodła”, z pewnością nie pożałuje. Niesamowite widoki, które roztaczają się z samej góry, warte są każdego wysiłku. Na szczyt wiodą dwa szlaki – czerwony z Ustrzyk Górnych oraz niebieski z Wołosatego. Charakterystycznym elementem Tarnicy jest postawiony na jej szczycie krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w tym miejscu z 5 sierpnia 1953 roku. Do Ustrzyk Górnych i Wołosatego dojechać można kilkoma dłuższymi trasami rowerowymi m.in. z miejscowości takich jak Zagórz przejeżdżając przez miejscowość Cisna, czy z Komańczy mijając po drodze urokliwe Lutowiska.

5.    Bieszczadzkie drezyny
W Bieszczadach funkcjonuje unikalny środek transportu jakim są drezyny rowerowe. Udostępniona do tych potrzeb trasa wycieczkowa ma około 47 kilometrów długości i liczy sobie już ponad 140 lat. Największa w Europie wypożyczalnia drezyn i główna stacja mieści się w miejscowości Uherce Mineralne, skąd wyrusza większość wycieczek w kierunku miejscowości takich jak Łukawica, Stefkowa, Jankowic i Załuża. Podczas podróży przewodnik opowiada o mijanych miejscach, a przy ważniejszych atrakcjach takich jak np. Umocnienia Linii Mołotowa, bobrze żeremia czy tunel kolejowy Kostrzyń, planowane są krótki postoje. Z pewnością jest to forma aktywnego wypoczynku – drezyny są bowiem napędzane siłą własnych mięśni – ale delikatne zmęczenie fizyczne bez wątpienia zrekompensują wspaniałe widoki trasy, która uznawana jest za jedną z najbardziej urokliwych w Polsce. Uherce Mineralne położone są 14 kilometrów od miejscowości Zagórz, gdzie zatrzymują się pociągi POLREGIO.

6.    Ustrzyki Dolne
Ustrzyki Dolne to bardzo popularna baza noclegowa wśród gości odwiedzających Bieszczady, a także idealny punkt wypadowy – zarówno nad Jezioro Solińskie, jak i w bieszczadzkie góry. W sezonie letnim miejscowość położona nad rzeką Strwiąż (której wody zasilają Morze Czarne, a nie jak większość polskich rzek Bałtyk) przyciąga turystów siecią malowniczych szlaków pieszych, jak również licznymi trasami rowerowymi. Będąc w Ustrzykach Dolnych, warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które uczy o budowie geologicznej gór, miejscowej florze i faunie oraz przybliża góralską kulturę. Na turystów czeka także Muzeum Młynarstwa i Wsi, gdzie nauczyć można się m.in. wypiekania proziaków (chlebki sodowe), rogalików lub bułeczek z kaszą gryczaną. Miasteczko położone jest na trasie blisko 80 kilometrowej pętli rowerowej przebiegającej m.in. przez miejscowości takie jak Polańczyk, Czarna Góra czy Solina.

7.    Torfowisko w Tarnawie
Choć większość turystów kojarzy Bieszczady z pięknymi panoramami wysokich połonin, to warto wiedzieć, że także w dolinach znaleźć można wspaniałe i unikatowe miejsca. Jednym z nich jest bez wątpienia Torfowisko w Tarnawie, położone w pobliżu źródeł Sanu i w sposób wyjątkowy udostępnione dla turystów ciekawych świata oraz przyrody. Przez jego tereny poprowadzono zapętlony pomost z barierkami, z którego zaobserwować można gatunki roślin takie jak m.in. borówka brusznica, bażyna czarna, wełnianka pochwowata czy rosiczka okrągłolistna. Ponadto, nad torfowiskiem dostrzec można rozmaite ptactwo – derkacza, bekasa, słonkę lub srokosza, a także rzadkie okazy niespotykanych gdzie indziej kolorowych motyli i chrząszczy. Z pewnością nie będziecie się spieszyć, by opuścić to wyjątkowe pod kątem przyrodniczym miejsce. W okolice Torfowiska dostać się można malowniczą trasą rowerową Bukowiec – Beniowa – Sianki.

Niezależnie dokąd się wybieramy, podróż warto zaplanować z wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy POLREGIO dostępny jest w wyszukiwarce na stronie https://polregio.pl/pl/. Bilety na pociągi kupić można w dowolnym miejscu i czasie za pośrednictwem Internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl lub w aplikacji mobilnej.

POLREGIO