Podgórzyn. Jubileuszowy konkurs Orki na pikniku z Inter-Vaxem

Pod patronatem medialnym Tętno Regionu

 

10 września 2023 r. przy słonecznej, pięknej pogodzie na polu przy drodze Podgórzyn – Wenecja w gminie Żnin po raz X odbył się Wojewódzki Konkurs Orki połączony z piknikiem z Inter-Vax i piknikiem wieprzowym.

 

Ten najważniejszy niedzielny konkurs i tytuł najlepszego oracza spośród 18 reprezentantów powiatów województwa kujawsko-pomorskiego zdobył Marcin Wolski z Głażewa (gmina Unisław), powiat chełmski. Drugi był Hubert Marcinkowski, powiat toruński, a trzeci Miłosz Augustyn, powiat lipnowski. Rywalizacja odbywała się na sprzęcie dostarczonym przez firmę Inter-Vax, a mianowicie trzech ciągnikach Zetor Forterra 140 HSX (o mocy 136 KM) z pługami obrotowymi IBIS XMS 4+Long Unii Group. Rolników startujących w konkursie oceniała komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

 

Tradycyjnie odbyły się również inne konkurencje takie jak: „Kobiety na Zetory” – do rywalizacji na przygotowanym torze przeszkód, przystąpiły panie, które jak najszybciej miały pokonać przygotowany tor i nie strącić piłeczki. Tę rywalizację wygrała Ewa Walus. Natomiast konkurs orki traktorem retro sprzed ponad 60 lat, który był nowością w tym roku wygrał Wincenty Włodarczak

 

Podczas ceremonii rozpoczęcia niedzielnego wydarzenia Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski oraz Ryszard Kierzek (wnioskodawca), wręczyli odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, które zostały przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymali je: Beata Boińska, Janusz Marnocha, Alicja Głowska, Anna Jarmuż, Sławomir Jaskólski i Tomasz Bagnerowski.

 

Skoro piknik, to nie zabrakło atrakcji dla każdego. Była dobra muzyka, konkursy, prezentacja maszyn, darmowa strefa zabaw, degustacja dań, show klauna cyrkowca, konkursów takich jak: rzut podkową, rzut oponą, rzut kaloszem, konkursów zręcznościowych i wiedzy. Był również żużlowiec Adrian Gała z motocyklem żużlowym, przy którym chętnie osoby  robiły zdjęcia.

 

Wojewódzki Konkurs Orki – już po raz dziesiąty zorganizowali wspólnie Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza oraz firma Inter-Vax Wacław Górny.

 

Sebastian Daukszewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *