Podsumowanie długiego weekendu na drogach powiatu złotowskiego

podsumowanie_dlugiego

Za nami długi weekend. Podczas tych kilku dni złotowscy policjanci odnotowali jeden wypadek drogowy, sześć kolizji drogowych oraz zatrzymali kierujących w stanie nietrzeźwości. Kierowca „rekordzista” w wydychanym powietrzu miał ponad 4 promile alkoholu!

Podczas długiego czerwcowego weekendu, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek i wypoczywających na terenie naszego powiatu jak zwykle czuwali policjanci, a na drogach można było spotkać więcej patroli. Policjanci sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolowali także stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdów.

Niestety pierwszy dzień długiego weekendu na terenie naszego powiatu, okazał się tragiczny dla kierowcy i pasażerki pojazdu marki Citroen, którzy w wyniku wypadku drogowego, ponieśli śmierć. Pozostali uczestnicy z tego zdarzenia, z licznymi obrażeniami zostali przewiezieni do szpitala. Policjanci pod nadzorem prokuratora będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Łącznie w czasie długiego weekendu, mundurowi odnotowali 6 kolizji drogowych, w których na szczęście nie ucierpiały żadne osoby.

Niestety nadal dużą nieodpowiedzialnością wykazują się kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Policjanci podczas wolnych dni, zatrzymali aż dziesięciu pijanych kierowców, z których jeden posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy mieszkańców naszego powiatu, którzy zatrzymali nietrzeźwych kierowców. Ich zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnych kierowców, którzy stwarzali realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.

Pierwszy z ujętych nietrzeźwych kierowców w czwartek przed północą, poruszał się jedną z ulic Złotowa. Zaparkował swój pojazd przed jednym ze sklepów monopolowych, a następnie próbował zakupić alkohol do dalszego biesiadowania. Ujęty przez pracownika sklepu, przekazany został patrolowi policji. Nieodpowiedzialny kierowca został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a przeprowadzone badanie wykazało, że mężczyzna który chwilę wcześniej kierował samochodem, miał w organizmie ponad 1,6 promila alkoholu.

Kolejne obywatelskie zatrzymanie miało miejsce w sobotę około południa, na trasie ze Złotowa w kierunku miejscowości Zalesie. To na tej drodze jednego z kierowców, zdziwił sposób w jaki porusza się pojazd jadący przed nim, który nie był w stanie utrzymać prostego toru jazdy. Czujny kierowca o podejrzeniu, że jadący przed nim może być nietrzeźwy, powiadomił Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, a następnie uniemożliwił dalszą jazdę kierowcy zatrzymując nietrzeźwego i zabierając mu kluczyki. Kierowca przekazany mundurowym, został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W organizmie miał ponad 4 promile alkoholu. Został doprowadzony do wytrzeźwienia, a jego pojazd odholowano na policyjny parking, stracił prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo z art. 178a Kodeksu Karnego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Trzeci mieszkaniec naszego powiatu, ujął nietrzeźwego kierowcę Forda Galaxy w niedzielę w godzinach porannych. Pijany kierowca spowodował kolizję na ulicy Partyzantów w Złotowie, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia ulicami miasta, w kierunku miejscowości Międzybłocie. Ujęty przez mieszkańca gminy Złotów, został natychmiast przekazany policjantom. Także w tym przypadku, przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca Forda był nietrzeźwy.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

DP