Podsumowanie roku w kulturze

Cóż to był za rok! Koncerty plenerowe i zamknięte, zawody konne, festyny, spotkania z ciekawymi ludźmi i widowiska teatralne dla dzieci. W roku 2022 r. oferta kulturalna Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Kaczorach obfitowała w różne inicjatywy, które cieszyły się popularnością nie tylko mieszkańców gminy Kaczory. Najważniejsze z nich prezentujemy poniżej.

 • 30 stycznia 2022 r. Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kaczorach włączyło się po raz kolejny w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. XXX Finał odbywał się pod hasłem „Przejrzyj na oczy” i dedykowany był okulistyce dziecięcej. W ramach tegorocznego wydarzenia przeprowadzono tradycyjną kwestę uliczną z udziałem 20 wolontariuszy oraz aukcję elektroniczną. Na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sztab Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Kaczorach zebrał kwotę 7.941,43 zł.

 

 • Z okazji Dnia Kobiet 8 marca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Kaczorach odbyło się spotkanie przy biesiadnym stole z paniami z terenu całej gminy. Muzyczną niespodzianką tego wydarzenia był koncert muzyki filmowej, musicalowej oraz najpiękniejszych piosenek o miłości w wykonaniu zespołu „Glam Five”.

 

 • 28 marca 2022 Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kaczorach gościło podróżnika, instruktora survivalu Krzysztofa Lewickiego. Dzieci i licznie przybyła młodzież mogły nie tylko posłuchać i zobaczyć fotorelację z dalekiej wyprawy do Laponii, ale również miały możliwość osobistego wypróbowania krzesiwa, poznania podstawowych zasad survivalu czy chociażby przymierzenia butów ze skóry renifera.

 

 • 1 kwietnia 2022 r. odbył się III Przegląd Zespołów Wokalnych Seniorów pt. „Wiosna z piosenką”. Podczas przeglądu wystąpiło 10 zespołów: Sonata z Kaczor, Borówczanki z Lubasza, Millenium z Wągrowca, Złoty Liść z Budzynia, Cantable z Budzynia, Przemysław II z Rogoźna, Chojanki z Chojny, Rożnowianie z Obornik, Janboys z Chodzieży.

 

 • Niedzielne popołudnie 3 kwietnia 2022 r. spędziliśmy na spotkaniu z piosenkami Kabaretu Starszych Panów i Wojciecha Młynarskiego. Koncert „Ja Pana w podróż zabiorę” cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągnął wielu sympatyków twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Głównym motywem prezentowanych utworów był temat najbliższy wiośnie czyli miłość, który prezentowany był w różnych muzycznych odsłonach. Koncert wykonali młodzi artyści: Marianna Kanke i Kamil Wrona.

 

 • 3 maja 2022 r. zorganizowany został koncert Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy CKK z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

 

 • 11 maja odbyło się spotkanie z podróżnikami: Olą Synowiec i Arkiem Winiatorskim pt. „Na poboczach Ameryk. 12 tys. km pieszo z Panamy do Kanady”, zakończone promocją książki o Meksyku, autorstwa pani Oli Synowiec.

 

 • 12 maja 2022 r. Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kaczorach gościło przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej klas I-VI w ramach Festiwalu Piosenki Szkolnej i Przedszkolnej. Festiwal zgromadził ponad 30 wokalistów w różnych kategoriach wiekowych. Jury spośród wykonawców wyłoniło laureatów, którzy wystąpili w koncercie finalistów 26 maja. Trzy laureatki naszego festiwalu: Maja Banasik, Nadia Kozera i Oliwia Piotrowska przeszły eliminacje regionalne i 12 listopada zaprezentowały się w Krakowie podczas XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Piosenki Jana Wojdaka”.

 

 • 14 maja odbyła się kolejna edycja Otwartego Turnieju Par Brydża Sportowego. 23 pary z: Poznania, Jastrowia, Piły, Starej Łubianki, Trzcianki, Czarnkowa, Lubonia i Kaczor rywalizowały o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory. W turnieju zwyciężyła para: Jarosław Hilbrecht i Jerzy Gurzęda.

 

 • 20 maja 2022 w sali Miejsko-Gminnego Centrum Kultury spotkali się młodzi adepci sztuki wokalnej w ramach Lustracji Przyszłych Gwiazd Estrady „Kariera”. Blisko 35 prezentacji solistów (kategorie: klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie i absolwenci szkół średnich) i jeden duet wokalny, chwytało za serce zarówno jurorów jak i obecną publiczność. Zwieńczeniem przeglądu był koncert finałowy, w którym można było usłyszeć nagrodzonych wokalistów.

 

 • 29 maja 2022 r. dzieci z terenu gminy Kaczory zostały zaproszone na festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. W części artystycznej zaprezentowały się dziewczęta ze Studia Piosenki CKK oraz zespół w składzie Beata Przybylska i Beata Zdunek pod nazwą „Betty Family”. Panie znakomicie zaprezentowały repertuar piosenek dla dzieci oraz poprowadziły uczestników przez niezliczoną ilość zadań zręcznościowych. Wszystko oczywiście przy starannie dobranej muzyce. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć też dmuchańców, waty cukrowej i zabawek dla młodszych i starszych. W trakcie występów, aktywne również było koło PZW Kaczory.

 

 • 9 lipca 2022 r. na boisku sportowym w Kaczorach odbyło się wydarzenie plenerowe, będące kontynuacją obchodów z okazji nadania praw miejskich. Obchody rozpoczęły się od prezentacji „kapsuły czasu” i jej symbolicznego zabetonowania przy Bramie Miejskiej w Kaczorach. Następnie przy akompaniamencie miejsko-gminnej orkiestry dętej w Kaczorach zaproszeni goście na czele z włodarzem miasta i gminy Kaczory udali się na stadion LZS, na którym wręczone zostały statuetki zasłużonym mieszkańcom gminy Kaczory. Oficjalną część wieczoru zakończyły występy miejsko-gminnej orkiestry dętej pod batutą Romualda Wizy oraz wokalnego zespołu „Sonata” pod kierownictwem Jana Margowskiego. Następnym punktem imprezy był występ bohatera programu The Voice of Poland Kasjana wraz z zespołem, po którym przyszła kolej na gwiazdę wieczoru, czyli występ zespołu Golec u Orkiestra. Ten cieszący się popularnością zespół przyciągnął na stadion w Kaczorach kilkutysięczną publiczność, która spragniona dobrej zabawy bawiła się do północy przy występach Beaty Spychalskiej i zespołu „San Marco”.

 

 • 14 sierpnia, po blisko dwuletniej przerwie mogliśmy powrócić na stadion piłkarski w Dziembówku, aby cieszyć się umiejętnościami jeździeckimi zawodników z kilkunastu klubów jeździeckich. Wielka Gala Jeździecka ponownie zgromadziła komplet publiczności. W tym roku w ramach XIX Wielkiej Gali Jeździeckiej rozegrano 6 konkursów w tym nowość – zawody Hobby Horse przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W trakcie imprezy po raz XVIII rozegrano memoriał im. Szymona Usowicza. Główny konkurs klasy „C” Grand Prix Kaczor o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory wygrała Oliwia Jach na koniu Ex Libris Gold z KJ Herkules Wapno. Nie zabrakło też konkursu na najpiękniejszy kapelusz i zabawy tanecznej pod chmurką z zespołem „Sągorsi”.

 

 • Okres letni zakończyły Dożynki Gminne w Zelgniewie zorganizowane 28 sierpnia. Po mszy dziękczynnej odprawionej w kaplicy p.w. Św. Rafała Archanioła orszak pocztów sztandarowych, delegacji z wieńcami i zaproszonych gości udał się na boisko sportowe w Zelgniewie. Przy akompaniamencie orkiestry oraz pieśni ludowych w wykonaniu zespołu wokalnego „Sonata” z Kaczor, delegacje 12 sołectw gminy Kaczory zaprezentowały wieńce dożynkowe. Najważniejszą częścią obrzędu dożynkowego był moment dzielenia się chlebem. Tego symbolicznego gestu dokonał burmistrz miasta i gminy Kaczory Brunon Wolski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kaczory Stefan Kowal, sołtys wsi Zelgniewo oraz zaproszeni goście. Podczas tegorocznych dożynek wręczone zostały statuetki dla zasłużonych rolników. W części artystycznej oprócz zespołu wokalnego „Sonata” pod kierunkiem Jana Margowskiego oraz orkiestry miejsko-gminnej pod batutą Romualda Wizy, wystąpił zespół „Juicy Pop”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Husband” z Osieka.

 

 • 6 października w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Kaczorach odbyło się spotkanie autorskie z panem Zbigniewem Noską, promujące jego książkę „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic”. Promocji książki towarzyszyła wystawa grafik autorstwa pani Krystyny Noski oraz krótki recital naszej mieszkanki, młodej adeptki wokalistyki, Dominiki Ratki.

 

 • 11 listopada wielu mieszkańców gminy Kaczory wzięło udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej odprawionej w kościele pw. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Kaczorach, w sali CKK uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kaczorach przedstawili okolicznościowy program słowno-muzyczny. Po akademii, krótki koncert pieśni patriotycznych i rozrywkowych zaprezentowała orkiestra miejsko-gminna, a następnie wystąpił zespół „Ambitous Trio”, w repertuarze piosenek Czesława Niemena.

 

 • 26 listopada 2022 r.w sali CKK odbył się wieczór poezji twórców miasta i gminy Kaczory. Prezentowane utwory poetyckie, to prace nagrodzone w konkursie Nasza Gmina Mój Dom w latach 2015-2021.Wiersze recytowała uzdolniona młodzież ze szkół podstawowych naszej gminy, przygotowana przez polonistki: panią Joannę Stachowiak, panią Dorotę Malińską-Janaś, panią Agnieszkę Piętkę-Adryan. Oprawą muzyczną wieczoru zajął się pan Piotr Pawlak, muzyk multiinstrumentalista. W jego wykonaniu wysłuchaliśmy również krótkiego recitalu polskiej piosenki, który stał się świetnym podsumowaniem wydarzenia.

 

 • W grudniu odbyło się tradycyjne spotkanie mikołajkowe, spotkanie opłatkowe dla seniorów, oraz koncert sylwestrowy. Spotkanie ze Św. Mikołajem w dniu 6 grudnia uatrakcyjnił spektakl teatralny pt. „Zimowa opowieść choinkowa” w wykonaniu Teatru Rozmaitości „Gwitajcie”, natomiast wigilię dla seniorów 15 grudnia koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu: zespołu ”Sonata” oraz dzieci ze Studia Piosenki CKK. Nowy Rok powitaliśmy fajerwerkami i koncertem grupy Darek Tarczewski Ensemble. Była muzyka musicalowa oraz nieco klasyki, a o północy – lampka szampana, noworoczne życzenia i pokaz sztucznych ogni.

 

 • W okresie od września do grudnia 2022 r. ofertę stałych zajęć tworzyły: zajęcia umuzykalniające, wokalne dla dzieci i młodzieży, zajęcia nauki gry na gitarze, nauki języka angielskiego, robotyki, tańca hip-hop, warsztaty jogi, zumby. Swoją działalność kontynuowały zespoły wokalno-instrumentalne działające przy naszym ośrodku oraz sekcja brydża sportowego.

 

001

002 003 004 005 006 007 008 009 010 011 012 013 014 015 016 017 018 019 020 021 022 023 024 025 026 027 028 029 030 031 032 033 034 035 036 037 038 039 040 041 042 043 044 045 046 047 048 049 050 051 052 053 054 055 056 057 058 059 060 061 062 063 064 065 066