Podwójna tablica na 260. urodziny

Parafia Świętej Rodziny w Pile zaprasza na uroczyste obchody 260. rocznicy chrztu ks. Stanisława Staszica. Jubilat doczeka się swojej tablicy.

Dokładnie 6 listopada minie 260. rocznica chrztu ks. Stanisława Staszica. Tego dnia na mszy o godz. 18.00 w kościele Świętej Rodziny zostanie odsłonięte epitafium, poświęcone wybitnemu pilaninowi.

– Tablica jest wyjątkowa, ponieważ składa się z dwóch części. Pierwsza to kopia tablicy z kościoła śś. Janów, która wisiała w prezbiterium świątyni. Wokół niej będzie druga – mówiąca o okolicznościach odsłonięcia, 100-leciu kościoła Świętej Rodziny i 40. rocznicy wysadzenia murów kościoła nad Gwdą — wyjaśnia ks. Janusz Zdolski.

Oryginalna tablica (na zdjęciu) obecnie znajduje się w Muzeum Stanisława Staszica. Została ufundowana w 1876 r. przez Wydział Przyrodniczy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Marmurową tablicę wmurowano za zgodą proboszcza Ludwiga Stocka w ścianę prezbiterium kościoła pw. świętych Janów, w którym to ks. Stanisław Staszic został ochrzczony 6 listopada 1755 r.

Podczas obchodów 260. rocznicy chrztu Staszica krótko na temat jubilata opowie Józef Olejniczak, dyrektor muzeum przy ul. Browarnej. Przygotowane zostały również pamiątkowe ulotki z projektem tablicy oraz życiorysem wybitnego syna ziemi pilskiej.

– Mam nadzieję, że liczna rzesza szkół i instytucji noszących zacne imię Staszica pojawi się ze swoimi sztandarami na urodzinowych uroczystościach – kończy ks. Janusz.

Jak zauważa salezjanin odsłonięcie wyjątkowej tablicy to jedyne w Pile obchody 260. rocznicy chrztu ks. Staszica.

Parafia św. Rodziny w Pile

podwojna_tablica_na_urodziny00

podwojna_tablica_na_urodziny03 podwojna_tablica_na_urodziny01 podwojna_tablica_na_urodziny02

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *