Policja apeluje o szczególną ostrożność. Zwłaszcza teraz, gdy dzień jest coraz krótszy

W okresie ostatnich trzech miesięcy Komenda Powiatowa Policji w Pile odnotowała ponad 20 potrąceń pieszych. Dlatego policja apeluje do kierowców, aby w przypadku występujących niekorzystnych warunków atmosferycznych zdjęli nogę z gazu i zwiększyli odległość od aut, by w przypadku nagłego hamowania nie doszło do zderzenia. Do pieszych apelują o ostrożność przed wejściem na przejście.

W okresie jesiennym, na drodze ciągle zmieniają się warunki jazdy, wcześnie zapada zmrok, pada deszcz, tworzą się mgły, pierwsze przymrozki i śliskie jezdnie. Są to okoliczności, które powinny wzmożyć czujność kierowcy.

– Apelujemy o ostrożność, o zachowanie bezpieczeństwa. Wszyscy powinni pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg oraz bezwzględnie przestrzegać przepisów. Wiele zależy od naszego zachowania i nie tylko za kółkiem samochodu, ale również wchodząc na przejście dla pieszych. Musimy pamiętać, że osoba, która wchodzi na przejście dla pieszych powinna czuć się bezpieczna. Jednak jak pokazuje życie bywa inaczej. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej należy rozejrzeć się, czy nie nadjeżdża auto – mówi podinsp. Tomasz Wojciechowski, naczelnik wydziału prewencji KPP w Pile. – Również Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili analizę poszczególnych przejść dla pieszych. Okazało się, że są miejsca, które można doświetlić. Bywa tak, że przejście jest oświetlone a nie jest oświetlony chodnik, co powoduje, że pieszy jest dopiero widoczny w momencie wejścia na pasy. Czasami jest to po prostu za późno i kierowca ma marne szanse zauważyć osobę, która chce przejść pasami na drugą stronę.Komendant Powiatowy Policji w Pile zorganizował spotkanie robocze podmiotów, które zajmują się inżynierią, jeśli chodzi o przejścia dla pieszych. Są już pewne wnioski, które będą realizowane.

Warto zwrócić również uwagę na stan techniczny pojazdu-przede wszystkim hamulce. Opony zimowe to podstawa. Według policji przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury. Odśnieżone, oczyszczone muszą być szyby gdyż źle oczyszczona szyba może ograniczać nam widoczność poprzez niedokładne zbieranie wody, zwróćmy uwagę na stan piór wycieraczek.Sprawdźmy też, czy działają wszystkie światła zewnętrzne.

Przypominamy, że od 1 grudnia przez tydzień czasu na terenie powiatu pilskiego trwa akcja pn. „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!”.

Sebastian Daukszewicz

policja_apeluje_o_ostroznosc00

policja_apeluje_o_ostroznosc02 policja_apeluje_o_ostroznosc01