Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

Mł. asp. Grzegorz Ozga policjant z Wydziału Ruchu Drogowego pilskiej jednostki w czasie wolnym od służby zatrzymał 47- letniego obywatela Ukrainy, który dwukrotnie podczas parkowania pojazdu najechał na pobliską lampę. Jak się później okazało mężczyzna miał w swoim organizmie ponad 3 promile alkoholu.

 

W ubiegły piątek, 26 kwietnia 2024 roku w czasie wolnym od służby mł. asp. Grzegorz Ozga zauważył jak jeden z kierujących pojazdem Volkswagen podczas próby zaparkowania samochodu najechał na przydrożną lampę. Chwilę po pierwszej nieudanej próbie, kierowca ponownie wjechał w wybrane przez siebie miejsce parkingowe, co doprowadziło do kolejnego uderzenia w infrastrukturę drogową. Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego postanowił natychmiast zareagować. Podbiegł do kierującego, od którego od razu poczuł silną woń alkoholu.

 

Z pomocną przechodniów wezwał umundurowanych policjantów, a sam uniemożliwił dalszą jazdę 47- latkowi. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili jego przypuszczenia. Okazało się, że obywatel Ukrainy kierował pojazdem mając w swoim organizmie ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas rozmowy mężczyzna przekazał policjantom, że jest kierowcą zawodowym, a dzisiaj miał rozpocząć kurs pojazdem ciężarowym na międzynarodowej trasie.

 

Funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości zatrzymanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. 47- latek odpowie również za spowodowanie kolizji.

 

Apelujemy do kierowców o odpowiedzialne i przemyślane zachowania na drodze. Nietrzeźwy kierujący stwarza olbrzymie zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, czego idealnym przykładem jest opisana wyżej historia. Przypominamy, że w siedzibie pilskiej jednostki przy ul. Bydgoskiej 117 znajduje się alkomat, który pozwala samodzielnie dokonać pomiaru alkoholu w organizmie. Warto z niego skorzystać, szczególnie w przypadku kiedy nie jesteśmy pewni czy możemy bezpiecznie kierować pojazdem.

 

st. sierż. Magdalena Mróz

KPP w Pile