POLSKA NA NIEBIESKO

POLSKA_NA_NIEBIESKO

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Tego dnia dzieci z Fundacji JiM, ich rodzice, bliscy i przyjaciele świecą na niebiesko, wspólnie śpiewają i pokazują, że razem mają wielką siłę! Świecą, by zwrócić uwagę na to, że autyzm diagnozowany w Polsce już u 1 dziecka na 100 to ogromny problem społeczny. Udowadniają, że żyjąc z autyzmem można być szczęśliwym człowiekiem. Bo wiedzą, że autyzm to nie koniec świata.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzimy 2 kwietnia dzięki inicjatywie ONZ. W tym dniu wraz z rodzicami opowiadamy, czym on jest – oraz jak można pomóc dzieciom z autyzmem. Chcemy sprawić, aby Polacy mieli dla nich więcej zrozumienia i tolerancji.

Dlatego po raz kolejny organizujemy akcję „Polska na niebiesko”. Kilkaset miejsc w całej Polsce rozbłyśnie tego dnia niebieskim światłem! W trzech spośród nich: w Warszawie, Łodzi i w Gliwicach o g. 20.00 nasze działania przyjmą szczególną formę. Tam spotkamy się, by wspólnie o jednej porze zaświecić setki niebieskich lampek… Wcześniej razem zaśpiewamy piosenkę, którą specjalnie na tę okazję skomponował zespół Teatru Chorea.

W Pile spotykamy się już od g. 17.00 przed Galerią Vivo. Naszą akcję rozpoczniemy pokazami: koszykówki, następnie klubu motocyklistów (18.00), Straży Pożarnej (18.30) i Policji (19.30). W tym samym czasie wewnątrz Galerii zapraszamy na pokazy orgiami oraz występ zawodników aikido (19.00). O g. 20.00 wszyscy spotkamy się na Wielkim Finale – rozświetlimy świat na niebiesko!

Wejdź na www.jim.org/PolskaNaNiebiesko i zobacz mapę kilkuset różnych wydarzeń!

Z roku na rok świeci z nami coraz więcej osób i instytucji! Dla dzieci z autyzmem świecą również gwiazdy (Maryla Rodowicz, Kazik, Marcin Gortat, Kamil Bednarek), a co roku do akcji włącza się także Prezydent RP. W Łodzi do akcji włączyły się zaprzyjaźnione instytucje, m.in. Filharmonia Łódzka, ZOO, Ogród Botaniczny…

Dlaczego w Polsce autyzm jest tak dużym problemem?

Pamiętaj: autyzm nie jest chorobą! To całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dziecko z autyzmem często nie mówi i nie nawiązuje kontaktu z innymi ludźmi (nawet z rodzicami). Jedynym ratunkiem i szansą na samodzielność dla dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza. Oraz konsekwentna terapia.

Niestety, jednym z największych problemów w Polsce jest brak dostępu do wczesnej diagnozy autyzmu. Lekarze pierwszego kontaktu często nie rozpoznają objawów autyzmu, wydłużając czas prawidłowej oceny dolegliwości. A im wcześniej dziecko z
autyzmem jest poprawnie zdiagnozowane, tym szybciej otrzyma skuteczną terapię… Na wizytę w poradni specjalistycznej czeka się nawet półtora roku! W kilku województwach w ogóle nie ma poradni dla osób z autyzmem.

Utrudniony jest też dostęp do samej terapii. Za mało jest publicznych, fachowych klinik a prywatne windują ceny, niekoniecznie oferując pomoc wysokiej jakości. Potrzebujemy więcej bezpłatnych placówek, łatwo dostępnych i szybko przyjmujących małych pacjentów!!!

Jest też ogromny problem edukacyjny. Publiczne szkoły i przedszkola robią wszystko, by nie przyjmować dzieci z autyzmem. Tłumaczą się brakiem warunków, tym samym zmuszając dziecko do nauki w domu. Jest to fatalne wyjście: dzieci w czasie terapii potrzebują kontaktów społecznych! Dlatego walczymy o tworzenie placówek edukacji specjalistycznej – i o tolerancję. O zrozumienie dla dzieci z autyzmem, w każdej szkole i przedszkolu!

Jak Fundacja JIM tworzy lepszy świat dla dzieci z autyzmem?

Każdego dnia niesiemy dzieciom z autyzmem pomoc najwyższej jakości. W Klinice JiM nasi specjaliści diagnozują co roku niemal 1000 dzieci z całej Polski. Tworzą się już kolejki, więc walczymy o powstawanie kolejnych poradni autystycznych. Bardzo pomagają w tym Kluby Rodziców JiM, mamy ich już 17 w całym kraju. Koordynatorzy interweniują lokalnie, czasem przysyłają pacjentów do nas. Obecnie prawie 1500 dzieci korzysta z terapii w Centrum Terapii JiM, przyjeżdżając z rodzicami na zajęcia nawet raz w tygodniu, z odległych zakątków kraju… A podróże kosztują. Nie wszystkich na nie stać. I właśnie dlatego walczymy o nowe placówki dla osób z autyzmem w całej Polsce! Właśnie dlatego świecimy!

Bądź z nami – w Warszawie, Łodzi, Gliwicach. W Pile. W całej Polsce.

Czwartek, 2 kwietnia o 20.00. Zapraszamy!

Karolina Rybus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *