Polska Szkoła Plakatu w pilskim Muzeum

Polska_Szkola_Plakatu

Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza do obejrzenia aktualnej wystawy czasowej, pt. „Polska Szkoła Plakatu”.

Terminem Polska Szkoła Plakatu określa się twórczość polskich plakacistów z okresu po 1956 r. W pełni zjawisko to rozwinęło się w latach 60-tych XX w., a schyłek datuje się na lata 70-te. Po raz pierwszy terminu tego użył prawdopodobnie Jan Lenica, a określenie to ściśle wiąże się z wcześniejszym rozpowszechnieniem pojęcia Polskiej Szkoły Filmowej.

Twórczość artystów Polskiej Szkoły Plakatu dotykała różnorodnej tematyki, m.in.: filmu, teatru, wystaw i obrazującej różne wydarzenia. Ich cechą wspólną jest oszczędność formy, pewna ironia, lapidarność, umiejętność stosowania aluzji i umiejętność wykorzystania każdego tematu. Najważniejszy jest odbiorca plakatu, a nie wydarzenie czy produkt na nim reklamowany.

Na wystawie zaprezentowano plakaty takich artystów, jak m.in.: Rosław Szajbo, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz, Eryk Lipiński, Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Tomasz Jura.

Wystawa prezentuje kolekcję Elżbiety Barbary Ćwiklińskiej (1935-2013) – historyk sztuki, muzeolog, długoletniej pracownik Muzeum w Gliwicach. Kolekcja ta po jej śmierci została przekazana do Muzeum Okręgowego w Pile.

Wystawa czynna do 5 marca 2017 roku.

Muzeum Okręgowe w Pile