Polski biznes wspiera walkę z koronawirusem
Ponad 100 milionów złotych – tyle wynosi kwota przekazana przez polskich przedsiębiorców na wsparcie walki z koronawirusem. Kwota nadal rośnie.
Do tego trzeba doliczyć delegowanie pracowników, przestawianie produkcji na potrzeby służb medycznych czy żywność przekazywaną lekarzom, przedstawicielom służb i kierowcom czekającym na granicy.
Te akcje to przykłady społecznej odpowiedzialności biznesu w najlepszym wydaniu! Codziennie docierają do nas kolejne, radujące duszę dobre wiadomości.
Firmy pomagają
Wiemy już, że grupa Polpharma przekaże polskiej służbie zdrowia 100 respiratorów. Ich wartość to ok. siedem milionów złotych.
Szpitale zdecydowała się też wesprzeć polska marka Kazar. Producent butów i torebek planuje przekazać 10% dochodu ze sprzedaży na pomoc wybranym szpitalom.
Polska marka sportowa 4F zdecydowała się przekazać 20% obrotu ze swojego sklepu internetowego z MSWiA w Warszawie. Oprócz tego, 4f przekazała już placówce 300 par gogli dla personelu medycznego, który zajmuje się zakażonymi pacjentami. Od 18 marca, w sklepie internetowym firmy można kupić t-shirt – cegiełkę. Całkowity zysk ze sprzedaży marka przeznaczy na zakup i produkcję artykułów medycznych dla szpitali zakaźnych w Polsce.
W akcję pomocy polskiej służbie zdrowia włączyło się także przedsiębiorstwo CCC, które w dniach 17 i 18 marca przekazało 10 zł ze sprzedaży każdej pary butów marki Lasocki, na wsparcie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Spółka Agata, właściciel ogólnopolskiej sieci salonów dekoracyjno-meblowych przekazała milion złotych na zakup sprzętu medycznego i środków zabezpieczenia sanitarnego na walkę z koronawirusem.
Z pomocą ruszyła także grupa Warta przekazując 10 milionów złotych na wsparcie walki z epidemią. Firma wykorzystała na ten cel, m.in. środki, które miały być przeznaczone na kampanię jubileuszową z okazji 100-lecia działalności. W ramach działań Spółka wspiera szpitale zakaźne pomagające Polakom w czasie epidemii, a także uruchamia akcję Zostań w domu i pomagaj. Zakłada ona, że część składki ze sprzedaży zdalnej zostanie przeznaczona na lokalne działania w ramach walki z epidemią.
Kolejnym szczodrym darczyńcą okazała się firma Posnet, która w ostatnich dniach przeznaczyła milion złotych na wsparcie placówek służby zdrowia w walce z koronawirusem. Pomoc spółki trafiła do szpitali w Warszawie, Tomaszowie Lubelskim, Puławach i Przemyślu. Spółka kupiła 300 tys. maseczek ochronnych, 10 tys. kombinezonów medycznych, 10 tys. przyłbic ochronnych i 10 przenośnych respiratorów, które trafią na wyposażenie najbardziej potrzebujących szpitali. Wybór zakupionego sprzętu został ustalony wspólnie z placówkami medycznymi, dlatego odpowiada na ich największe potrzeby. Posnet we własnym zakresie zorganizował też zakup sprzętu medycznego w Polsce i za granicą oraz jego międzynarodowy transport.
Finansowo i rzeczowo
Pomoc przybiera wymiar finansowy, jak i rzeczowy. Przykładowo, dzięki funduszom przekazanym przez firmę Drutex zostało zmodernizowane i doposażone Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, firma CCC z kolei w swoich szwalniach rozpoczęła produkcję ochraniaczy na obuwie, które są przystosowane do ochrony personelu medycznego.
Pierwszy z czterech samolotów transportujących środki ochrony zdrowia i życia z Chin, zakupione dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln zł, wylądował15 marcarano na poznańskim lotnisku Ławica.Dzięki darowiźnie przekazanej na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, zakupiono:1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów klasy II, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic.
Pozytywne przykłady działania firm w czasie walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 pokazują duże zaangażowanie społeczne biznesu. Na liście są też m.in. Dr Irena Eris, LPP, Budimex, Mago, Putka, Topex, a kwota bezpośredniego wsparcia ciągle rośnie.
Pomagają ci wielcy, ale chęć pomocy deklarują także małe firmy, jak choćby lokale gastronomiczne, dostarczające codziennie posiłki personelowi medycznemu. Lista pomagających jest długa, nie sposób wymienić…
Wszystkim bardzo dziękujemy!
SPM – KK
foto: Pixabay