Polsko – niemiecki dialog i partnerstwo w ramach edukacji zawodowej
2 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się polsko – niemiecka konferencja, której celem była prezentacja osiągnięć oraz wymiana doświadczeń w zakresie kształcenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem przykładów dobrej współpracy pomiędzy pracodawcami, szkołami kształcącymi zawodowo oraz ich organami prowadzącymi.
Konferencja zorganizowana została w ramach podpisanego w ubiegłym roku Planu działań w zakresie edukacji, młodzieży i sportu na okres 2016-2020, którego sygnatariuszami byli: Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Thomas Drescher – Sekretarz Stanu ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu Brandenburgii, Mariusz Wiśniewski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania i Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty. „Współpraca samorządów jest żywym laboratorium europejskiej idei dialogu i partnerstwa. Dzięki niej ogólne ramy Planu działań wypełniają się konkretnymi projektami, programami i przedsięwzięciami. To niezwykle ważne, że każde z nich stanowi kolejną nić porozumienia wiążącego ze sobą Polaków i Niemców” – podkreśliła Marzena Wodzińska.
W spotkaniu, które wypełniły prezentacje dobrych praktyk dotyczących międzyregionalnych sieci współpracy oraz wspólnych projektów w zakresie edukacji zawodowej udział wzięli nauczyciele i kadra zarządzająca placówkami oświatowymi z Wielkopolski i Brandenburgii.
Współorganizatorami konferencji byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Miasto Poznań, a partnerami Zamek Trebnitz oraz Land Brandenburgia.
Anna Parzyńska – Paschke
Urząd Marszałkowski
Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu